jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۰۶۰۹۹ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۲:۲۸

همزمان با حضور نخست وزیر هند در تهران؛

رئیس جمهوری افغانستان به ایران سفر می کند

یک منبع آگاه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل گفت که «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان بزودی برای امضای توافق نامه سه جانبه بندر ترانزیتی چابهار میان ایران ، افغانستان و هند به تهران سفر می کند.

رئیس جمهوری افغانستان به ایران سفر می کند

به گزارش جام جم آنلاین ، این منبع که خواست نامش ذکر نشود، به ایرنا اظهار کرد که تاریخ دقیق عزیمت رئیس جمهوری افغانستان به ایران هنوز مشخص نشده، اما با توجه به اینکه برنامه ریزی ها به گونه ای است تا 'اشرف غنی' و 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند، همزمان در تهران حضور یابند، هفته اول خرداد ماه پیش رو به ایران سفر خواهد کرد.
این دومین سفر اشرف غنی به ایران از دوران به قدرت رسیدن در 20 ماه گذشته است. اولین سفر رئیس جمهوری افغانستان به ایران 30 فروردین سال گذشته صورت گرفت و دو کشور در این سفر همکاری ها در اجرای طرح های دوجانبه و چندجانبه با کشورهای منطقه به ویژه هند، تاجیکستان و ترکمنستان از جمله توافق نامه سه جانبه بندر چابهار را مورد تاکید قرار دادند.

1394 خورشیدی در تهران به امضای «نیتین گادکاری» وزیر کشتیرانی و حمل و نقل هند و «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران رسید و مطابق این قرارداد، هند با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری در تجهیز فاز یک طرح توسعه بندر چابهار، به مدت 10 سال بهره برداری از این فاز را به عهده خواهد داشت.
«دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و گاز طبیعی هند به تازگی در سفرش به ایران اعلام کرد که هند تمایل دارد تا سرمایه گذاری خود را در بندر چابهار افزایش دهد.
منطقه آزاد چابهار در یک سال گذشته 50 هکتار زمین در سواحل مکران به بازرگانان افغانستان اختصاص داده و 130 شرکت در چابهار توسط اتباع افغان به ثبت رسیده و ثبت این تعداد شرکت حاکی از اشتیاق سرمایه گذاران افغان برای حضور بیشتر در سواحل مکران است.
افغانستان در خشکی محصور است و روابط سرد این کشور با پاکستان، کابل را بر آن داشته تا واردات و صادرات کالاهای خود و نیز تجارت در مسیر هند – آسیای میانه، به آبهای آزاد از راه دیگری به جز بندر کراچی پاکستان، دسترسی پیدا کند. این کشور درحال حاضر از طریق بندر کراچی محصولات هند را به کشور خود وارد و یا از آنجا به آسیای میانه و اروپا صادر می کند.
«خانجان الکوزی» نایب رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این باره گفت که چابهار نزدیک ترین بندر دریایی به افغانستان است و علاوه بر نزدیک بودن نسبت به بندر کراچی و بندرعباس، دولت افغانستان را از وابستگی به کراچی پاکستان رها می کند.
رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز اواسط دی ماه سال گذشته (1394) در صدر هیاتی از وزیران کابینه این کشور به تهران سفر کرد.«عبدالله عبدالله» در سفر سه روزه اش به تهران ؛ به بندر چابهارعزیمت کرد و صادرات و واردات کالاهای افغانستان از این بندر را مورد بررسی قرار داد.
بنابه این گزارش ؛ وزارت امور خارجه هند روز گذشته (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به دعوت رسمی «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران روزهای 22 و 23 ماه می (دوم و سوم خرداد) به ایران سفر می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

کارآیی مدیران جوان بیشتر است

کارآیی مدیران جوان بیشتر است

 در شرایط ویژه و سخت علی‌القاعده دولت‌ها باید تحرک ویژه از خود نشان بدهند. چون در سایه تحرکات و فعالیت بیشتر و فوق‌العاده است که می‌توان بر مشکلات فائق آمد و در عرصه معضلات موجود گره‌گشایی کرد.دو عامل جلوی تحرک ویژه را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد مسوولان و مدیران تحرک فوق‌العاده داشته باشند.یکی از این عوامل، تعلقات است.

سناریوهای احتمالی آمریکا برای ایران

سناریوهای احتمالی آمریکا برای ایران

مقامات سیاسی آمریکا حرف از مکانیسم ماشه می‌زنند و می‌گویند تحریم تسلیحاتی ایران باید ادامه پیدا کند. این در حالی است که آمریکا رسما از برجام خارج شد و دونالد ترامپ،رئیس جمهور آمریکا دستور اجرایی در این زمینه صادر کرد و این سند در سایت کاخ سفید وجود دارد.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر