jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۷۵۹ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

آخرین توطئه نفتی سعودی‌ها چگونه شکست خورد؟

عربستان، 4 بار از سلاح نفت استفاده کرد

یک اقتصاددان بین‌المللی اعلام کرد: در شرایط کنونی و با توجه به اوضاع اقتصادی عربستان، این کشور راهی جز همکاری با اوپک و کاهش تولید ندارد چرا که برای اجرای اصلاحات اقتصادی، نیازمند درآمد بالای نفتی است.

به گزارش فارس به نقل از یانیسافک، محمود سلامه اقتصاددان ارشد بین‌المللی نفت در یادداشتی به وضعیت استفاده از سلاح نفتی توسط عربستان و پیامدهای آن طی سال‌های گذشته پرداخته است.

این اقتصاددان، فارغ‌التحصیل دانشگاه انگلیس و عضو تعداد زیادی از نهادهای بین‌المللی اقتصادی است، سه کتاب معروف درباره اقتصاد نفتی و ده‌ها مقاله در این زمینه دارد و در کنفرانس‌ و نشست‌های بین‌المللی حوزه اقتصاد نفت، سخنرانی‌های موثری داشته است.

وی در این یادداشت تصریح کرده است، اولین کشوری که از نفت به عنوان یک سلاح استفاده کرد، برخلاف تصور عمومی نه یک کشور عربی بلکه آمریکا بود.

سال 1941 دولت آمریکا دارایی‌های ژاپن را که برای خرید نفت آمریکا به این کشور منتقل شده بود، ضبط و در عمل تحریم نفتی علیه این کشور اعمال کرد که این اقدام آمریکا به دلیل افزایش تحرکات نظامی ژاپن در آسیا بود. همین تحریم‌ نفتی آمریکا، یکی از اصلی‌ترین دلایل حمله ژاپن به بندر پرل هاربر و ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم بود.

از زمان شروع تولید نفت در عربستان تاکنون، این کشور چهار مرتبه از اهرم تحریم نفتی و سلاح نفت علیه کشورها استفاده کرده است. به طور کلی عربستان به نفت به عنوان یکی از اهرم‌های سیاست خارجی استفاده می‌کند.

ذخایر عظیم نفت در کنار ظرفیت تولید بالای این حامل انرژی در عربستان نه تنها به این کشور فرصت داده بازار نفت را هر وقت اراده کند، پر یا خالی کند بلکه تا حدودی، اقتصاد جهانی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

عربستان سال 1973 از نفت به عنوان یک سلاح علیه آمریکا استفاده کرد و به دلیل حمایت آمریکا از اسرائیل در جنگ با اعراب عربستان نیز تحریم‌های نفتی علیه آمریکا اعمال کرد که همین موضوع به چهار برابر شدن قیمت نفت در بازار جهانی در زمانی کوتاه منجر شد.

افزایش شدید قیمت نفت در بازار جهانی در این سال باعث شد، نرخ بیکاری و همچنین رکود اقتصادی در کشورهای غربی وابسته به نفت بشدت افزایش یابد.

عربستان، سال 1977 نیز از سیاست سلاح نفتی خود استفاده کرد و ایران را تحت فشار قرار داد. اوایل سال 1980 وزیر نفت وقت عربستان، عرضه نفت این کشور به بازار جهانی را بشدت افزایش داد و قیمت نفت را به حدود 10 دلار در هر بشکه پایین کشید. بعدها مشخص شد، این اقدام توطئه عربستان و آمریکا برای فشار بر شوروی و سقوط این اتحادیه بود.

عربستان دوباره با هدف فشار بر کسانی که دشمن می‌نامید، سال 2014 سیاست سلاح نفتی خود را رو کرد و مجددا عرضه نفت خود را به بازار جهانی بشدت افزایش داد. عربستان می‌خواست با این اقدام ایران و روسیه را به دلیل اتحاد سیاست‌های متقابل با منافع عربستان بخصوص در موضوع سوریه تحت فشار قرار دهد.

سعودی‌ها انتظار داشتند، با این اقدام قیمت نفت بشدت کاهش یابد و اقتصاد ایران و روسیه بشدت آسیب ببیند. به اعتقاد سعودی‌ها این امر باعث می‌‌شد، توانایی دو کشور در حمایت از متحدان خود در عراق و سوریه بشدت کاهش یابد. پس از این اقدام، سعودی‌ها توقع اقدام متقابل روسیه را نداشتند چرا که این کشور تولید نفت خود را بشدت افزایش داد و بخشی از کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت را جبران کرد. روسیه برای افزایش صادرات نفت خود به چین ورود کرد و جای عربستان را در این کشور به عنوان بزرگ ترین بازار انرژی جهان گرفت.

از سوی دیگر، ایران پس از توافق هسته‌ای توانست صادرات نفت خود را افزایش دهد و همین مساله باعث شد یک کشور تاثیرگذار دیگر نیز به رقبای ریاض در بازار جهانی افزوده شود و کنترل این کشور در بازار نفت کاهش یابد.

به نظر می‌رسد، با اتفاقات اخیر عربستان این بار از سلاح نفت علیه خود استفاده کرد. در شرایط کنونی عربستان بسیار بیشتر از ایران و روسیه از پایین بودن قیمت نفت آسیب‌دیده است.

از سوی دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که در این مساله با عربستان همراه بودند، در سال 2015، 300 میلیارد دلار از پایین‌ بودن قیمت نفت ضرر کردند. در اوپک نیز ونزوئلا، نیجریه و الجزایر، بشدت تحت تاثیر پایین بودن قیمت نفت قرار دارند. تاثیر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد سعودی‌ها نیز شدید بوده، به گونه‌ای که صندوق بین‌المللی پول هشدار داده است، در صورتی که مخارج دولتی سعودی‌ها کاهش نیابد، این کشور تا سال 2020 ورشکست خواهد شد.

اخیرا و به طور ناگهانی نیز سعودی‌ها به عنوان یک قدرت نفتی اقدام به استقراض میلیاردها دلار منابع ارزی خارجی کرده‌اند و به نظر می‌رسد، این کشور منابع مالی بالایی برای ادامه استفاده از نفت به عنوان سلاح ندارد.

در حال حاضر دولت عربستان نیاز دارد تا سال 2020، سه میلیون فرصت شغلی در این کشور ایجاد کند و در کنار این اقدام، ساختار اقتصادی این کشور را متحول و یارانه‌های بالای پرداختی در این کشور را حذف کند.

در حال حاضر عربستان با استفاده از نفت به عنوان یک سلاح بیش از حد پیش رفته و به همین دلیل راهی جز کاهش تولید نفت و همکاری با اوپک برای حمایت از افزایش قیمت نفت ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر