jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۰۵۶۵۹ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۰:۳۹

پادرمیانی روسیه، فرانسه و آمریکا جواب داد

توافق باکو و ایروان بر سر حل مناقشه قره‌ باغ

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر یافتن راه‌هایی برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ توافق کردند.

توافق باکو و ایروان بر سر حل مناقشه قره‌ باغ

به گزارش جام جم آنلاین ، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و سرژ سرکسیان، رئیس جمهور ارمنستان پس از نشستی با جان کری، وزیر خارجه امریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در وین اتریش در روز دوشنبه، در بیانیه‌ای مشترک در خصوص برگزاری دور دیگری از مذاکرات در ژوئن در مکانی مورد توافق طرفین با هدف یافتن راه حلی فراگیر، توافق کردند.

در این بیانیه آمده است: «روسای جمهور بر تعهدات‌شان درباره برقراری آتش بس و یافتن راه حلی صلح آمیز درباره این مناقشه توافق کردند.»

این بیانیه افزود: «آن‌ها توافق کردند به منظور کاهش خطر بیشتر، در کوتاه‌ترین زمان ممکن آتش بسی را با نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا نهایی کنند.»

منطقه قره ‌باغ در داخل خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد، اما ارامنه بر آن کنترل دارند. پس از پایان جنگ جدایی ‌طلبانه ارامنه با آذربایجان در سال 1994، این منطقه خودمختار تحت حمایت نظامی و مالی کشور ارمنستان اداره می‌شود.

نیروهای تحت حمایت ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را متهم به نقض آتش‌ بسی کرده‌اند که در سال 1994 و پس از کشته شدن حدود 30 هزار نفر در درگیری‌های چند ساله به دست آمد.

نظامیان ارمنستان و آذربایجان در اوایل آوریل، با استفاده از تانک، توپخانه و دیگر تسلیحات نظامی با یکدیگر درگیر شدند که سطح آن از زمان پایان جنگ جدایی طلبانه در سال 1994 تاکنون، بی سابقه بود.

بنابر گزارش‌ها دست‌کم 110 نفر از هر دو طرف در درگیری‌های اخیر میان دو کشور همسایه کشته شدند.

در17 فروردین آتش بسی شکننده میان دو طرف با میانجی‌گری مسکو به این خونریزی‌ها پایان داد اما دو طرف همچنان یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کرده‌اند.

منبع : پرس تی وی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر