jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۷۱۲ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

حسن روحانی، رئیس‌جمهور در سفر به کرمان از انجام سه میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در چهار ماه بعد از اجرای برجام خبر داد.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: «برجام دست ما را برای فعالیت‌های گوناگون گشوده است، به گونه‌ای که طی چهار ماه پس از برجام سه میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در کشور انجام شده و برای 5/3 میلیارد دلار مجوز سرمایه‌گذاری در این مدت صادر شده و هم‌اکنون مشغول تدوین سازوکارهای لازم برای عملیاتی کردن این قراردادها هستیم، ضمن این‌که همزمان برای صدها قرارداد دیگر در حال مذاکره می‌باشیم.» نکات قابل بررسی و با اهمیت در انجام این میزان سرمایه‌گذاری مستقیم وجود دارد که دارای ابهامات فراوانی است.

ارائه آمارهای مختلف و متناقض در برهه‌های متفاوت در اظهارات مسئولان اقتصادی، تشکیک و پرسش‌های بیشتری در اذهان ایجاد کرده و چگونه ارقام بسادگی تغییر می‌کند. برپایه آمارهای بین‌المللی از مرحله اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی تا ساخت و بهره‌برداری که شامل فرآیندهای اداری نیز می‌شود، بین سه تا پنج سال طول می‌کشد. حال چگونه در چهار ماه پس از برجام بیش از سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شد؟فرآیند مجوز تا بهره‌برداری از سرمایه در ایران بین پنج تا ده سال است، گرفتن مجوز زمین، تجهیزات، مجوز آب، ساخت سوله، فاضلاب، برق و دیگر امکانات مورد نیاز دست‌کم 5/1 تا دو سال زمان نیاز دارد. خوشبینانه‌ترین حالت برای راه‌اندازی یک طرح کوچک به یک سال زمان نیاز دارد.

مسئولان پاسخ دهند چگونه امکان‌پذیر است با توجه به فضای موجود کسب و کار کشور در چهار ماه، این حجم از سرمایه‌گذاری انجام شده باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر