jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۷۱۲ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

حسن روحانی، رئیس‌جمهور در سفر به کرمان از انجام سه میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در چهار ماه بعد از اجرای برجام خبر داد.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: «برجام دست ما را برای فعالیت‌های گوناگون گشوده است، به گونه‌ای که طی چهار ماه پس از برجام سه میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در کشور انجام شده و برای 5/3 میلیارد دلار مجوز سرمایه‌گذاری در این مدت صادر شده و هم‌اکنون مشغول تدوین سازوکارهای لازم برای عملیاتی کردن این قراردادها هستیم، ضمن این‌که همزمان برای صدها قرارداد دیگر در حال مذاکره می‌باشیم.» نکات قابل بررسی و با اهمیت در انجام این میزان سرمایه‌گذاری مستقیم وجود دارد که دارای ابهامات فراوانی است.

ارائه آمارهای مختلف و متناقض در برهه‌های متفاوت در اظهارات مسئولان اقتصادی، تشکیک و پرسش‌های بیشتری در اذهان ایجاد کرده و چگونه ارقام بسادگی تغییر می‌کند. برپایه آمارهای بین‌المللی از مرحله اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی تا ساخت و بهره‌برداری که شامل فرآیندهای اداری نیز می‌شود، بین سه تا پنج سال طول می‌کشد. حال چگونه در چهار ماه پس از برجام بیش از سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شد؟فرآیند مجوز تا بهره‌برداری از سرمایه در ایران بین پنج تا ده سال است، گرفتن مجوز زمین، تجهیزات، مجوز آب، ساخت سوله، فاضلاب، برق و دیگر امکانات مورد نیاز دست‌کم 5/1 تا دو سال زمان نیاز دارد. خوشبینانه‌ترین حالت برای راه‌اندازی یک طرح کوچک به یک سال زمان نیاز دارد.

مسئولان پاسخ دهند چگونه امکان‌پذیر است با توجه به فضای موجود کسب و کار کشور در چهار ماه، این حجم از سرمایه‌گذاری انجام شده باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر