jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۱۸۰ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یکی از مهم‌‌ترین مسائل برای مقاوم کردن اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی، تامین سرمایه برای توسعه و رشد تولید ملی و رفع بیکاری است.

برای رسیدن به سرمایه، عده‌ای سرمایه‌گذاری خارجی را راهکار می‌دانند، اما صادرات مهم‌‌ترین ابزار برای کسب سرمایه است. متاسفانه دولت‌ها در همه ادوار در زمینه صادرات هدفمند عمل نمی‌کنند و صادرات در حوزه نفتی به صورت خام‌فروشی است و در حوزه غیرنفتی، جنبه‌های بازاریابی و فروش به صورت کامل انجام نشده است و به پایین آمدن مزیت رقابتی با محصولات سایر کشور‌ها منجر شده است. طبق آمار سازمان توسعه تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال 1393، 93 درصد کل صادرات ایران سهم آسیا بوده که در این میان فقط کشور ایتالیا جزو ده کشور بازار صادرات با سهم 7/1 درصد بوده و بقیه کشور‌های آسیایی و آفریقایی هستند. در این میان چین با سهم 25 درصد، بیشترین حجم صادرات را دارد.

صادرات به کشور‌های چین، عراق، امارات، هند، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، پاکستان، ایتالیا و مصر که شرکای فعال صادراتی ایران هستند، بد نیست ولی کافی نیست و برای تامین سرمایه نیاز است با سایر کشور‌ها تعاملات صادراتی برقرار شود. گفتنی است عمده صادرات مواد خام و نفتی بوده و به دلیل نبود استراتژی صادرات، هدفمند نیست.

برای مقاوم کردن اقتصاد لازم است به صادرات غیرنفتی با برنامه و هدفمند توجه ویژه شده و مزیت‌های صادراتی ایران شامل تولیدات، ابزار‌ها، محصولات و... بررسی شود. همان‌طور که مشخص است غالب شرکای صادراتی ایران همسایه‌های ایران بوده و استراتژی صادرات و واردات ایران تامین کالاهای همسایگان خود بوده است. اما این سیاست باید اصلاح شود؛ زیرا شرکایی همچون امارات و ترکیه در زمینه دیپلماسی با جمهوری اسلامی ایران همسو نیستند و علاوه‌بر این فقط به ایران به عنوان بازار هدف نگاه می‌کنند. درصورتی که تراز تجاری ما با این کشور‌ها باید تعادل داشته باشد و ایران به عنوان واردکننده صرف نباشد.

سیاست ایران در کوتاه مدت در این زمینه باید حفظ تجارت و صادرات با شرکای فعلی باشد؛ البته سایر کشور‌های منطقه‌ای مثل عمان و کشور‌های آسیای شرقی مثل ژاپن، کره، سنگاپور و کشور‌های قاره آفریقا می‌توانند شرکای تجاری مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران باشند. کشور‌های حاشیه دریای خزر نیز به دلیل وجود ترانزیت دریایی می‌توانند مزیت بالایی داشته باشند. در بلندمدت کشورهای اروپایی و قاره آمریکا می‌توانند بازار مناسبی برای ما باشند. البته باید دقت شود در حوزه نفتی از خام فروشی پرهیز شود و در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی فروش نفت‌خام نباشد و از میادین نفتی و گازی به شکل صحیح استفاده شود. در حوزه محصولات غیرنفتی نیز تولیدات کشور به حدی از کیفیت رسیده که قابلیت رقابت با کشور‌های اروپایی را داشته باشد و تعادل تجاری با کشور‌ها حفظ شود.

در این میان کشور روسیه به دلیل تحریم‌های اعمال شده از سوی اروپا و آمریکا شباهت‌هایی با ایران دارد و می‌تواند برای تامین سرمایه، شریک مناسبی باشد. کشور روسیه در صنایع نظامی و تسلیحاتی، ماشین‌آلات و پوشاک گرم توانمندی بسیاری دارد. ماشین‌آلات مکانیکی، وسایل نقلیه زمینی، تجهیزات الکترونیکی، محصولات دارویی ـ شیمیایی و صنایع غذایی نیاز عمده این کشور است. متاسفانه تا امروز تولیدکننده ایرانی به صورت جدی به بازار این کشور وارد نشده و طبق آمار در شش ماهه اول سال 94 میزان صادرات ایران 82 میلیون دلار بوده که به نسبت واردات280 میلیون دلاری تراز تجاری 198 ـ را منجر شده است.

جواد خدابین

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر