jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۹۰۳۶۶۳ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

امروز در فضای جامعه انواع اطلاعات در حال پخش است که نیاز به آسیب‌شناسی دارد؛ ضمن این‌که کسب اطلاعات دقیق و علمی درباره مخاطب ضروری و لازمه یک رسانه موفق است.

تلویزیون، رادیو، روزنامه، شبکه‌های اجتماعی، موبایل و... دارای هنجارهای خاصی هستند که عوامل رسانه‌ای داخلی را ملزم می‌سازد با دانش و هوشیاری، اطلاعات جامعه را افزایش دهند.رسانه‌ها باید با تخصصی کردن و تربیت نیروی انسانی ماهر و توانمند به سمت گروه پیشرو و جهت‌دهنده پیش بروند تا تأثیرات و رسالت خود را بخوبی انجام دهند.رسانه باید از لایه‌های عمومی و سطحی به خبرها و حوادث و لایه‌های پشت صحنه‌ها وارد شود و با برخوردهای حرفه‌ای، علل و عوامل را بررسی کند و فقط انعکاس‌دهنده امور عادی نباشد. ما باید با سیاست و برنامه‌ریزی مشخص‌ کنیم که از چه الگو و هنجاری متابعت می‌کنیم و سیاست‌های اجرایی و اخلاقی ما کدام‌ها هستند تا به دور از اعمال سلیقه‌ها، امکان خطا کم شود.

احمدنجفی: ‌با بخشنامه‌کسی‌کتابخوان نشده‌است

در هیچ کجای دنیا کسی با بخشنامه و دستور کتابخوان نشده است. وقتی ما مردممان را نمی‌شناسیم، تصمیمات غلط هم می‌گیریم. مثلا این طرح که روزنامه و کتاب را رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند، برخلاف آنچه به نظر می‌رسد طرح خوبی نیست؛ چرا که فرهنگ مردم ما طوری است که هر چیز رایگانی را بی‌ارزش می‌دانند و به سمت آن میل و رغبتی ندارند. اشتباه بزرگ ما همین است که گمان می‌کنیم با رایگان کردن و دسترسی آسان می‌توانیم فرهنگ کتابخوانی را ترویج کنیم، اما می‌بینیم که طرح کتابخوانی رایگان شکست خورده است. تنها راه‌حل کتابخوان کردن ما، تمرکز روی آموزش و پرورش است. این مساله را باید به مدارس واگذار کرد تا نسلی کتابخوان تربیت کند. اما متاسفانه می‌بینیم به جای رسیدن به این‌طور مسائل فرهنگی، کتاب‌های عجیب و غریب درسی که فشار روحی به بچه‌ها وارد می‌کند و انرژی آنها را می‌گیرد در اختیار بچه‌هاست و مجبورند همه وقتشان را برای آنها صرف کنند.

وقتی این فشار روی دانش‌آموز و کودک ماست، چطور انتظار داشته باشیم وقت و انرژی و حوصله برایش باقی بماند و کتاب معمولی بخواند؟ زنجیره فرهنگی ما به هم پیوسته است. همان‌طور که در مملکتمان فیلم و سریال خوب تولید نمی‌شود، کتاب خوب هم کم داریم. اینها همدیگر را تکمیل می‌کنند. مگر می‌شود بدون داشتن ادبیات و کتاب و داستان و شعر و رمان، فیلمنامه خوب داشت؟ مگر می‌شود ادبیات را نشناخت و به فیلمنامه رسید؟ قصه‌هایمان تکراری شده و در کتاب و فیلم‌های قبلی بوده و هیچ چیز جدیدی ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر