jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۵۹۷ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سال 62 یک پای خود را در عملیات خیبر از دست داد و جانباز دفاع مقدس شد، بعد از جنگ به تلویزیون آمد و اجرای برنامه صبحگاهی شبکه یک را به عهده گرفت.

محمد رحمان نظام‌الاسلامی از معدود جانبازان دفاع مقدس است که همیشه از تریبونی که در اختیار داشته درباره شهادت، جانبازان، آزادگان و ایثارگران صحبت کرده و تلاش کرده، دین‌اش را به آنها ادا کند. با او به مناسبت روز جانباز هم‌صحبت شدیم تا از دیدگاهش درباره جانباز و ایثارگری بعد از گذشت سال‌ها از جنگ برایمان بگوید.

درباره صبر صحبت کنید این که وقتی برای انسان اتفاقی رخ می‌دهد و مثلا عضوی از بدنش را از دست می‌دهد، چگونه می‌تواند با این اتفاق کنار بیاید و آن را بپذیرد؟

هدف برای هر انسانی واژه‌ مقدسی است که امید را شکل می‌دهد و مسیر را برای انسان مشخص می‌کند. انسان وقتی با اعتقاد در راهی گام می‌گذارد صبر و تحملش در برخورد با هر مانعی بر اساس همان اعتقاد سنجیده می‌شود. معتقدم صبر در کنار اعتقاد و هدف معنا پیدا می‌کند. رزمندگان اسلام با همین اعتقادات پا به جبهه گذاشتند و هر اتفاقی که برایشان رخ داد را با دیده منت پذیرفتند. هر اتفاقی که به ظاهر کاستی نام بگیرد یا کم شدن یا فدا شدن یا تقدیم شدن عضوی از اعضای بدن اگر در راستای یک هدف والا قرار بگیرد باعث افتخار آدمی می‌شود. فکر می‌کنم همه جانبازان از همین زاویه به این موضوع نگاه می‌کنند برای همین با همه مسائل پیرامون آن کنار می‌آیند و آن را می‌پذیرند.

بخشی از صبر ریشه در اعتقادات دارد که درونی است، در کنار این حس درونی، خانواده و جامعه چگونه می‌تواند از جانبازان حمایت کند؟

من قبل از این که جانباز شوم، برادرم شهید شد، ‌برادرم نه تنها عضوی از بدنش را بلکه همه هستی‌اش را تقدیم آستان الهی کرد. شاید در قبال کاری که او انجام داد، من هیچ کاری نکردم. پدرانی که خودشان، فرزندانشان را تشویق کردند که برای حفظ ناموس، دین و آب و خاک به جبهه بروند یا مادرانی که فرزندان خود را از زیر قرآن رد می‌کردند و می‌گفتند: خدایا فرزندم را به تو می‌سپارم و برای دفاع از دین و وطن او را راهی جبهه می‌کنم. این نگاه مستقیما روی دیدگاه فرزندان آنها تاثیر می‌گذاشت. مادرانی که فرزندان خود را توصیه می‌کردند که در زمان جنگ، کشور خود را تنها نگذارند به نوعی مسیر و راه و نوع حمایت خود را از آنها مشخص می‌کردند.

رسانه تلویزیون باعث شهرت شما شد، آیا شهرت، ‌اعتقادات شما را تحت‌شعاع قرار داد؟

مسئولیت مرا بیشتر کرد. شهرت باعث شد در زندگی تصمیمات درست بگیرم و مسیر درستی را برای حرکت انتخاب کنم که با اعتقادات و اهدافم مغایرتی نداشت.

به نظرتان برای این که این روحیه را به نسل امروز منتقل کنیم چه باید کرد؟

بدون شک توجه به شهدا و راهی که آنها انتخاب کردند، وفاداری به خون پاک آنها وظیفه همه ماست تا بدانیم چه عزیزانی به شهادت رسیدند تا ما به اینجا برسیم. بازخوانی وصیتنامه شهدا می‌تواند ما را در شناساندن آنها یاری کند.

طاهره آشیانی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر