پیرمرد فقط پایش شکسته بود، مثل همه آدم‌های حادثه‌دیده به پزشک مراجعه کرد، اما پزشک به‌ اشتباه پای راستش را به‌ جای پای چپش شکافت و جراحی کرد؛ پیرمرد از جراحی پا جان سالم به در نبُرد و به‌ خاطر شکستگی پا فوت کرد.
کد خبر: ۹۰۰۶۰۳
شاهکار جدید در دنیای پزشکی/ دکتر پای راست را به‌ جای پای چپ عمل کرد!

به گزارش جام جم آنلاین ، این داستان در نگاه اول طنز به نظر می‌‌رسد، آن‌هم طنزی خنده‌دار و شاید باور نکردی، اینکه پایتان بشکند و به خاطر شکستگی پا و یک جراحی ساده‌ دیگر هیچ‌وقت خانواده‌تان را نبینید واقعه‌ای عجیب و دردناک است.

این حکایت تلخ و باورنکردنی از زندگی پیرمردی 74 ساله است که برای شکستگی پای خود به یک بیمارستان دولتی مراجعه می‌کند و پزشک بدون توجه به‌عکس رادیولوژی و مدارک پزشکی این بیمار، دست به جراحی اشتباهی پای راست به‌جای پای چپ می‌زند و مهم‌تر آنکه پیرمرد بعد از همین عمل اشتباهی جان خود را از دست می‌دهد.

بگذریم از اینکه این بیمارستان دولتی اراک از قدمت بسیاری برخوردار است و وضعیت خوبی از لحاظ محیطی و عمومی نیز ندارد.

در سال گذشته حجم بالایی از تخلفات در حوزه پزشکی را شاهد بودیم، تخلفاتی که بهای آن گاه با جان مردم پرداخت می‌شد. از بخیه‌های صدرا گرفته تا مادر سوخته در اتاق عمل و نوزادی که به خاطر جا به جایی کپسول اکسیژن جانش را از دست داد.

شاید صحبت از مرگ یک نفر در بین باشد و بگویید این همه کار خوب در حوزه درمان انجام شده حالا چند نفر هم بر اثر اشتباه جانشان را از دست داده‌اند! اما باید به این نکته توجه داشت که این‌ها همه‌ عزیزان یک خانواده بودند و در پی این حوادث خانواده های بسیاری داغدار و عزادار شدند، آن‌هم به خاطر سهل‌انگاری و اشتباهی که با نظارت وزارت بهداشت و توجه به بیشتر به کیفیت خدمات و نه کمیت، قابل پیشگیری بود.

اما رئیس مرکز آموزشی درمانی حضرت ولی‌عصر (عج) اراک با اشاره به حادثه رخ داده در این بیمارستان دولتی گفت: در پی قصور پزشکی در این مرکز درمانی، با تفویض اختیار از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، پزشک خاطی تا اطلاع ثانوی از هرگونه فعالیت پزشکی منع و از لیست پزشکان این مرکز حذف شد.

سید محمد جمالیان افزود: علیرغم اینکه شکایتی از سوی خانواده متوفی علیه کادر درمانی صورت نگرفته است، به جهت رعایت حقوق مراجعین و شهروندان، پرونده پزشک خاطی برای بررسی و اعلام نظر در خصوص قصور صورت گرفته و برخورد قانونی به مراجع قانونی ارجاع شده است.

وی ضمن تسلیت به خانواده متوفی و عذرخواهی از اشتباه پزشکی رخ‌داده، اظهار داشت: علیرغم گذشت خانواده متوفی از شکایت در خصوص این پرونده، این قصور از سوی مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اراک و تیم مدیریتی این مرکز پیگیری خواهد شد و به‌محض بررسی در مراجع ذیصلاح و اعلام نظر قطعی، مراتب به اطلاع خانواده متوفی و عموم هم‌وطنان عزیز خواهد رسید.

رئیس مرکز آموزشی درمانی حضرت ولی‌عصر (عج) اراک بیان کرد: اگر بیمار و همراهان به هر دلیل از شکایت خودداری نمایند، تیم مدیریتی تمامی مراکز و بیمارستان‌ها، در کمیته‌های متفاوت نظیر کمیته مرگ‌ومیر و کمیته حاکمیت بالینی، پرونده‌های پزشکی را بررسی و در صورت محرز شدن یا احتمال قصور پزشکی به‌عنوان مدعی‌العموم به مراجع ذیصلاح اعلام می‌کند.

منبع: فارس

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۵
نادر
-
۱۳:۲۳ - ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵
۰
۰
مهران مدیری بیخود برای این قبیل دكترها طنز نساخت ولی ... این اشتباهات پزشكی در كشورهای پیشرفته هزینه سنگین برای پزشك خاطی داره ولی تو كشور ما ماست مالی میشه.
masoud
-
۱۳:۲۵ - ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵
۰
۰
بابا این بیمارستان كارش همینه . كسی كه از شهرهای اطراف اعزام میشه انجا یعنی كارش تمامه...
فرهاد
-
۱۵:۰۸ - ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵
۰
۰
این شكل تیتر زدن فقط عقده شما از پزشكان را نشان می دهد. اشتباه یك فرد ربطی به عالم پزشكی ندارد.
محمد.. شریف
-
۰۲:۰۸ - ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵
۰
۰
امكان و باورش سخته .. اگر فقط پزشك بود .خوب انسان جائزالخطاست .. ولی معمولا پرستار تكنیسین اطاق عمل . و متخصص بیهوشی .وو هم هستند و با بیما ر كه به اطاق عمل میاورند پرونده بیمار كه شامل عكسهای رادیو لوژی و نتیجه آزمایش ها وو میشود . هر چند تیم جراحی همه را چك میكند . ولی خود جراح هم در نهایت چك و مرور میكند و بعد دست بعمل میشوند .. بدین خاطر كمی باور اینكه این جمع همه اشتباه كرده اند مشكل است .. الله و اعلم..
سمیرا
-
۰۹:۵۹ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵
۰
۰
نمیدونم چی بگم.فقط دانشجو میگیرید كه هزینه های هنگفتی از جیب دانشجوها بكشید بیرون.بهشون درس یاد بدید.اگر من جای اون خانواده باشم دكتر واو تیمش رو قصاص میكنم

نیازمندی ها