jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۹۹۸۵   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در گفت‌وگوی جام‌جم با سفیر کره‌جنوبی در تهران مطرح شد

کره‌جنوبی به‌دنبال تعمیق روابط با ایران

خانم پارک گئون هی، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی فردا در یک سفر رسمی سه روزه در رأس هیاتی وارد ایران می‌شود. بعد از برقراری مناسبات سیاسی میان ایران و کره‌جنوبی در سال 1962 این برای اولین بار است که یک مقام کره‌جنوبی در این سطح به تهران سفر می‌کند. برای اطلاع از جزئیات این سفر و برنامه‌ها و اولویت‌های رئیس‌جمهور کره‌جنوبی با «کیم سئونگ هو» سفیر کره‌جنوبی در کشورمان به گفت‌وگو نشستیم. او در این گفت‌وگو تاکید نمود کره‌جنوبی به‌دنبال گسترش محسوس روابط با ایران است.

آقای سفیر، چه عواملی باعث شد تا رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در این مقطع زمانی سفر به تهران را در دستورکار خود قرار دهد، آن هم با توجه به این‌که چنین سفری در این سطح تاکنون صورت نگرفته است؟

بله، همان‌طور که اشاره کردید، این نخستین دیدار رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در تاریخ این کشور از ایران است. دلیل سفر خانم رئیس‌جمهور به ایران این است که او می‌خواهد تغییری عمده در روابط بین این دو کشور ایجاد کند و مناسبات موجود را گسترش دهد. او می‌خواهد مسیری را باز کند تا روابط فیمابین در آینده، در بستر و مسیر بهتری ادامه پیدا کند. کره‌جنوبی و ایران تاکنون روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند، اما این روابط بیشتر جنبه تجاری داشته است. ما از شما نفت می‌خریم و شما نیز کالاهای کره‌ای را خریداری می‌کنید. البته همین نوع روابط نیز چندان مستحکم و پابرجا نبوده است. مثلا اگر عربستان نفت ارزان‌تری بفروشد، ما به سمت آنها گرایش پیدا کرده‌ایم. در مقابل اگر چینی‌ها نیز کالاهای ارزان‌تری تولید کنند، شما به سمت آنها می‌روید. بر همین اساس خانم رئیس‌جمهور قصد دارد این روابط مستحکم‌تر باشد. او می‌خواهد فصل جدیدی از روابط را بازگشایی کند.

شما در مورد حضور چین در ایران صحبت کردید. با توجه به رقابت شما با چین و حضور گسترده این کشور در ایران، چه برنامه‌ای برای رقابت با پکن در بازار ایران دارید؟

رقابت مساله بسیار خوبی است. اگر رقابت وجود نداشته باشد، مشتریان آسیب می‌بینند. به‌عنوان مثال در مورد صنعت خودرو، مشتریان به این مساله نگاه می‌کنند که چه کشوری در زمینه رقابت بهتر عمل کرده و خودروی مناسب‌تری را تولید کرده است. بر همین اساس، کره از رقابت با چین استقبال می‌کند.

سفر رئیس‌جمهور کره‌جنوبی به کشورمان در شرایطی صورت می‌گیرد که منطقه دچار بحران‌های متعددی است. هر چند کره‌جنوبی در منازعات بین‌المللی و بخصوص منطقه خاورمیانه حضور موثری ندارد، اما می‌خواهم بدانم که راهبرد شما برای بازگشت صلح به منطقه غرب آسیا چیست؟

با این سخن که ما در مسائل منطقه‌ای حضور فعالی نداریم، موافق نیستم. ما با بیشتر کشورهای دنیا رابطه‌ای حسنه داریم و فعالیت سفارتخانه‌های کره در بیش از 150 کشور دنیا، این موضوع را تائید می‌کند. در مورد منطقه خاورمیانه نیز که به آن اشاره داشتید، باید بگویم بیشتر کشورهای این منطقه از جمله ایران، از دوستان ما به حساب می‌آیند. بنابراین اگر بین دو کشور در این منطقه نزاع و دیگری شکل بگیرد، کشوری همچون کره نمی‌تواند حمایتی یک‌سویه انجام دهد. با وجود این کشورهای خاورمیانه و بویژه راهبردهای ایران، برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند.

با توجه به شرایط موجود بویژه در دوران موسوم به پسابرجام، چشم‌انداز روابط تهران و سئول را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دلیلی وجود ندارد که کره نتواند روابط خود را با ایران ارتقا بخشد. ایران یکی از مقاصد مهم گردشگری است و این مساله برای بسیاری از کره‌ای‌ها ناشناخته است. در نتیجه می‌توان گفت که بستر فرهنگی، پایه اصلی و اساسی روابط جدید میان تهران و سئول خواهد بود.

فتاح غلامی

سیاسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر