jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۷۰۰۴ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک اقتصاددان درخصوص اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر این‌که برجام تاکنون تقریبا هیچ دستاوردی برای ایران نداشته است، با اشاره به وجود دو طیف در تیم اقتصادی دولت گفت: سیف و طیب‌نیا در یک طیف و نهاوندیان، جهانگیری و نوبخت به همراه مشاوران رئیس‌جمهور در طیف دیگر دولت قرار دارند که رویکرد رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مورد قبول طیف دوم نیست.

ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: این اظهارات آقای سیف مساله تازه‌ای نبود و قبلا از سوی فعالان اقتصادی مطرح می‌شد.

وی با اشاره به اختلاف در تیم اقتصادی دولت ادامه داد: دغدغه‌هایی که رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد از نگاه همفکران خود در دولت بود. در واقع در دولت، دو طیف متفاوت وجود دارد و هماهنگی در رویکردهای اقتصادی دیده نمی‌شود.

به گفته وی، در مدت حدود صد روزه بعد از اجرای برجام، زیان‌های بسیاری کرده‌ایم و برخی اقدامات و تعهدات انجام شده ایران غیر قابل جبران است.

حکیمی پور ادامه داد: شرکت‌های اروپایی هم از این اوضاع راضی نیستند، چرا که آنها به دنبال برقراری ارتباط با ایران هستند، اما به دلیل مانع‌تراشی‌های آمریکا نمی‌توانند روابط را از سر بگیرند.

وی تصریح کرد: آقای سیف حقیقت را عنوان کرد و در واقع چیزی جز حقیقت نگفت و این مساله را همه اقتصاددانان می‌دانستند، اما متاسفانه دولت آقای روحانی به این نقدها توجه نمی‌کند و پاسخ منتقدان را با بدترین لحن می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که دستاورد برجام برای ایران تاکنون در حد صفر بوده است، گفت: مسئولان آمریکایی بعد از اظهارات رئیس کل بانک مرکزی ایران گفتند که مبادلات دلاری همچنان تحریم است و در متن برجام رفع آن ذکر نشده است.

وی ادامه داد: اگر ال‌سی باز نشود، اقتصاد ما با مشکل جدی مواجه خواهد شد و قطعا باز بودن سوئیفت در صورت عدم گشایش ال‌سی مزیتی برای کشور ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر