jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۸۹۶۵۶۸ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۴:۳۰

پیشنهاد‌دهنده: علی آبان

کوری

نویسنده: ژوزه ساراماگو مترجم: مینو مشیری

کوری

کوری آنقدر رمان مهمی است که به خاطرش ساراماگو موفق شد جایزه نوبل ادبیات را در سال 1998 به دست آورد. این رمان سال 1995 منتشر شد و در آن آدم‌های شهر یکی پس از دیگری کور می‌شوند. در این رمان، هاله‌ای سفیدرنگ بعد از کور شدن افراد مقابل چشمانشان ظاهر می‌شود. ساراماگو در این رمان از تلمیح استفاده کرده و با اشاره به نوشته‌های قدیمی، اثرش را زیباتر و تأثیرگذارتر کرده‌است. یکی از نکات جالب توجه کوری این است که ساراماگو در رمان کوری برای شخصیت‌ها اسم انتخاب نکرده ‌است. با وجود این، پیچیدگی در رمان ایجاد نشده و خواننده براحتی می‌تواند با شخصیت‌های رمان ارتباط ذهنی برقرار کند. ویژگی دیگر این رمان در بازگشت‌های زمانی به گذشته و آینده در خیال شخصیت‌های رمان است که به زیبایی و جذابیت آن افزوده‌ است.

داستان از ترافیک یک چهارراه آغاز می‌شود. راننده اتومبیلی به‌ناگاه کور می‌شود. به فاصله اندکی، افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم‌پزشک‌اند، دچار کوری می‌شوند. پزشک با معاینه چشم آنها درمی‌یابد که چشم این افراد کاملا سالم است، اما آنها هیچ ‌چیز نمی‌بینند. جالب آن است که برخلاف بیماری کوری که همه چیز سیاه است، تمام این افراد دچار دید سفید می‌شوند.

از این کتاب، یک فیلم سینمایی به کارگردانی فیلمساز برزیلی فرناندو مریلس ساخته شد که جولیان مور در آن ایفای نقش می‌کند. در ایران این رمان را افراد زیادی ترجمه و ناشران بسیاری هم این ترجمه‌ها را عرضه کرده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر