jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۲۵۱ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

از چند روز گذشته که احزاب و شخصیت‌های عراقی به لبنان سفر کرده‌اند، گمانه‌زنی‌ها در مورد اهداف این سفر در رسانه‌ها مطرح شده است. در همین حال، منابع دیپلماتیک در بیروت می‌گویند حضور برخی رهبران یا نمایندگان جریان‌های شیعی عراق در بیروت به منظور میانجی‌گری حزب‌الله میان این جریان‌هاست و دیدار دبیرکل حزب‌الله لبنان با مقتدی صدر نیز در همین راستا بوده است.

در همین زمینه روزنامه مستقل رای الیوم نوشت: دیدار سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان با مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در بیروت صورت گرفت. گفته می‌شود با حضور جواد شهرستانی، معاون آیت‌الله سیدعلی سیستانی و نوری مالکی، نخست‌وزیر سابق عراق (یا نماینده وی)، این نشست به جلسه‌ای چهارجانبه تبدیل شد. یک منبع سیاسی در لبنان پیشتر گفته بود که سیدحسن نصرالله در گفت‌وگوهایی مقتدی صدر را قانع کرده که به اعتصاب حامیانش در منطقه الخضرا در مرکز بغداد که از دو هفته قبل و در اعتراض به عملی نشدن اصلاحات حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور آغاز شده، پایان دهد. برخی منابع گزارش کرده‌اند که همزمان با حضور مقتدی صدر در بیروت، یک هیات سیاسی از جریان صدر نیز به ایران آمده‌اند.

در این میان از عراق خبر می‌رسد کشمکش‌های سیاسی میان احزاب در پارلمان همچنان ادامه دارد. روز گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره برگزاری نشست پارلمان عراق وجود داشت و هیأت رئیسه پارلمان اعلام کرد این نشست تا زمانی که دستگاه امنیتی عراق، امنیت ساختمان پارلمان را تائید کند، به تاخیر می‌افتد.

از سوی دیگر، شبکه المیادین گزارش داد صبح دیروز شمار نمایندگان متحصن برای برگزاری نشست، به حد نصاب نرسید، اما با گذشت چند ساعت، شماری از نمایندگان ائتلاف «اتحاد القوی» به نمایندگان متحصن و معترض پیوستند. منابع نزدیک به نمایندگان متحصن اعلام کردند با حضور 167 نماینده در پارلمان، نشست مذکور به ریاست «عدنان الجنابی» آغاز شد.

این افراد ضمن معرفی یک فهرست شامل شش نماینده برای نامزدی ریاست پارلمان عراق، هدف از برگزاری این نشست را استیضاح حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور به دلیل کندی روند اصلاحات اعلام کردند. در این میان اخبار و گزارش‌هایی مبنی بر استعفای سلیم الجبوری از ریاست پارلمان عراق به گوش رسید که دفتر وی طی بیانیه‌ای خبر منتشر شده در این زمینه را تکذیب کرد.

در بحبوحه این تنش‌های سیاسی، هزاران نفر از حامیان جریان صدر و دیگر گروه‌های عراقی با تجمع در پایتخت، خواهان اجرای اصلاحات شدند. چنین تظاهراتی در استان‌های دیگر عراق نیز برگزار شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر