jamejamnashriyat
نشریات کلیک کد خبر: ۸۹۵۶۹۶ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

آمارهای ثبت شده نشان می‌دهد بازار تلفن همراه ایران در سالی که گذشت شاهد یک اتفاق عجیب بود، زیرا با وجود این‌که هر سال میزان واردات قانونی محصولات دیجیتال بخصوص تلفن‌های همراه رو به افزایش است، اما در سال ۹۴ این میزان با کاهش چشمگیری روبه‌رو بوده است.

واردات تلفن همراه در سال گذشته با حذف عراق از فهرست واردکنندگان از کشورهای امارات،‌ کره جنوبی، چین، ویتنام، هنگ‌کنگ، تایوان و دانمارک انجام شده است. میزان این واردات از مرزهای تجاری ایران 509 هزار کیلوگرم تلفن همراه به ارزشی نزدیک به 600 میلیارد تومان (حدود 203 میلیون دلار) بوده است.

این رقم زمانی بحث برانگیز بودن خود را نشان می‌دهد که مشخص می‌شود در مقایسه با سال پیش 24 درصد وزنی و 26 درصد از نظر ارزش دلاری کاهش داشته است. طبق اعداد ثبت شده در سال ۹۳ واردکنندگان تلفن همراه کشورهای امارات،‌ کره جنوبی، چین، ویتنام، عراق، هنگ‌کنگ و تایوان بودند که مجموع تلفن‌های وارد شده از این کشورها، 672 هزار کیلوگرم وزن و ارزشی حدود 815 میلیارد تومان (306.2 میلیون دلار) داشته است. این مساله نشان می‌دهد درهای غیرقانونی ورود کالاهای دیجیتال مانند تلفن همراه در ایران نسبت به سال قبل بازتر بوده و بخشی از بازار داخلی از مسیر دیگری تغذیه شده‌است. واردات قانونی تلفن همراه بعد از گذشت یک سال با تمام تلاش‌هایی که برای جلوگیری از قاچاق می‌شود به نقطه قبل برگشته و نسبت به سال 92 اندکی افزایش یافته است. واردات تلفن همراه در سال ۹۲ حدود 611 هزار کیلوگرم وزن داشت و از لحاظ ارزش ریالی حدود 455 میلیارد تومان (معادل 182.5 میلیون دلار) بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر