jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۵۴۰۷   ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

پژوهشگران ژاپنی موفق شدند‌کامل‌ترین بافت پوستی کشت شده در شرایط آزمایشگاهی را با موفقیت به بدن موش‌ها پیوند بزنند. این بافت پوستی از سلول‌های بنیادی برگرفته از لثه موش کشت شده و دارای لایه‌های متعدد نظیر فولیکول مو و غدد تولیدکننده چربی است.

در این مطالعه، پژوهشگران ابتدا از لثه موش، سلول‌های بنیادی استخراج و سپس این سلول‌ها را به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی تبدیل کردند. فناوری تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی در سال 2006 کشف شد. در این روش، سلول‌های به دست آمده می‌توانند تقسیم سلولی انجام دهند و در نتیجه رشد به اندام‌های مختلف تغییر شکل پیدا کنند. در آزمایش فوق، سلول‌های پوستی کشت شده به یک موش طاس که سیستم ایمنی آن سرکوب شده بود، پیوند زده شد. در نتیجه آزمایش، بافت پیوندی جواب داد و رویش مجدد مو آغاز شد. به گفته پژوهشگران، این روش، پنج تا ده سال آینده روی موارد انسانی قابل اجرا خواهد بود و در بهبود پوست ـ بویژه در قربانیان سوانح سوختگی ـ کاربرد دارد. این روش در مقایسه با سایر روش‌های پیوند که در حاضر انجام می‌شود کارآمدتر است؛ زیرا در روش‌های موجود بافت پوستی کشت شده بسیاری از اجزای زیستی مهم مانند فولیکول‌های مو و غدد برون‌ریز را ندارد و در نتیجه از کارآمدی قابل قبولی برخوردار نیست.

روش جدید کشت بافت‌های پوستی در ساخت نمونه‌های واقعی پوست کاربرد دارد و به شرکت‌های سازنده مواد دارویی و آرایشی امکان می‌دهد محصولات خود را روی نمونه‌های واقعی پوست آزمایش کنند. نتایج این مطالعه در نشریه ساینس اَدوَنسِز (Science Advances به معنی پیشرفت‌های علم) منتشر شد و از سوی پژوهشگران دیگری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. تاکاشی تسوجی، سرپرست تیم پژوهشی، ادعا می‌کند این موفقیت رؤیای رشد مجدد اندام‌های واقعی بدن را به واقعیت تبدیل خواهد کرد.

مترجم: صدف دژآلود

جام‌جم

منبع: BBC

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر