jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۴۰۷ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

پژوهشگران ژاپنی موفق شدند‌کامل‌ترین بافت پوستی کشت شده در شرایط آزمایشگاهی را با موفقیت به بدن موش‌ها پیوند بزنند. این بافت پوستی از سلول‌های بنیادی برگرفته از لثه موش کشت شده و دارای لایه‌های متعدد نظیر فولیکول مو و غدد تولیدکننده چربی است.

در این مطالعه، پژوهشگران ابتدا از لثه موش، سلول‌های بنیادی استخراج و سپس این سلول‌ها را به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی تبدیل کردند. فناوری تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی در سال 2006 کشف شد. در این روش، سلول‌های به دست آمده می‌توانند تقسیم سلولی انجام دهند و در نتیجه رشد به اندام‌های مختلف تغییر شکل پیدا کنند. در آزمایش فوق، سلول‌های پوستی کشت شده به یک موش طاس که سیستم ایمنی آن سرکوب شده بود، پیوند زده شد. در نتیجه آزمایش، بافت پیوندی جواب داد و رویش مجدد مو آغاز شد. به گفته پژوهشگران، این روش، پنج تا ده سال آینده روی موارد انسانی قابل اجرا خواهد بود و در بهبود پوست ـ بویژه در قربانیان سوانح سوختگی ـ کاربرد دارد. این روش در مقایسه با سایر روش‌های پیوند که در حاضر انجام می‌شود کارآمدتر است؛ زیرا در روش‌های موجود بافت پوستی کشت شده بسیاری از اجزای زیستی مهم مانند فولیکول‌های مو و غدد برون‌ریز را ندارد و در نتیجه از کارآمدی قابل قبولی برخوردار نیست.

روش جدید کشت بافت‌های پوستی در ساخت نمونه‌های واقعی پوست کاربرد دارد و به شرکت‌های سازنده مواد دارویی و آرایشی امکان می‌دهد محصولات خود را روی نمونه‌های واقعی پوست آزمایش کنند. نتایج این مطالعه در نشریه ساینس اَدوَنسِز (Science Advances به معنی پیشرفت‌های علم) منتشر شد و از سوی پژوهشگران دیگری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. تاکاشی تسوجی، سرپرست تیم پژوهشی، ادعا می‌کند این موفقیت رؤیای رشد مجدد اندام‌های واقعی بدن را به واقعیت تبدیل خواهد کرد.

مترجم: صدف دژآلود

جام‌جم

منبع: BBC

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر