jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۹۴۷۰۳   ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۷:۴۹

آمریکا بابت کشتار 220 هزار نفر عذرخواهی نکرد

حضور جان کری در بنای یادبود قربانیان فاجعه هیروشیما

جان کری در دیدار از بنای یادبود قربانیان فاجعه هیروشیما از هرگونه عذرخواهی رسمی بابت بمباران اتمی دو شهر ژاپن توسط نیروهای آمریکا در جریان جنگ دوم جهانی خودداری کرد.

حضور جان کری در بنای یادبود قربانیان فاجعه هیروشیما

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آمریکا به همراه وزرای خارجه کشورهای عضو جی-۷ از بنای یادبود قربانیان حمله اتمی به هیروشیما دیدن کرد. گفتنی است که در اثر صدمات مستقیم یا جریان ریزش اتمی رادیواکتیو ناشی از انفجار بمب اتمی آمریکا در ششم آگوست ۱۹۴۵ بر فراز شهر هیروشیما حدود صد و چهل هزار نفر جان خود را از دست دادند. انفجار دومین بمب در روز نهم آگوست در شهر ناکازاکی نیز جان حدود هشتاد هزار تن را گرفت.

شایان ذکر است که بالاترین مقام آمریکایی که تاکنون از بنای یادبود قربانیان فاجعه هیروشیما دیدن کرده است، نانسی پلوسی سخنگوی پیشین مجلس نمایندگان آمریکا است؛ اما جان کری بالاترین مقام از قوه مجریه و نخستین وزیر خارجه آمریکاست که تاکنون از این محل دیدن کرده است.

در حالیکه وزیر خارجه آمریکا در نوشته ای کوتاه در «دفتر مهمانان» به قدرت [معنوی] قربانیان فاجعه هیروشیما اشاره نمود؛ اما از هرگونه عذرخواهی رسمی بابت مرگ هزاران نفر از مردم ژاپن در اثر بمباران اتمی آمریکا امتناع نمود.

گفته می شود که دیدار جان کری از این بنای یادبود می تواند زمینه را برای دیدار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از این محل فراهم نماید. اوباما قرار است در ماه می در نشست سالانه رهبران گروه جی- ۷ در ژاپن شرکت نماید.

منبع:مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر