jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۹۴۵۳۹   ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۹:۰۴

جیمی کارتر رئیس جمهوری اسبق آمریکا با بیان اینکه آمریکا کشورجنگ افروز شماره یک جهان است، ازعملکرد جان کری درمقام وزارت امورخارجه این کشور تمجید کرد وگفت: آمریکا باید با ایران رابطه داشته باشد.

آمریکا جنگ افروز شماره یک است / در30کشور آغازگر جنگ بوده ایم/ انتقاد شدید از هیلاری

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی مجله تایم، سی ونهمین رئیس جمهوری آمریکا درگفت وگویی با این مجله خاطرنشان کرد: اگر به سابقه آمریکا نگاه کنید می بینید که اززمان تاسیس سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم تاکنون آمریکا تقریبا همواره درجایی مشغول جنگ بوده است. ما در حدود 30 کشور آغازگر جنگ بوده ایم.

کارتر 89 ساله دربخش دیگری از این گفت وگو، درباره آینده روابط ایران و آمریکا و احتمال اتحاد بین دو کشور گفت: حتی پس ازپیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی شاه ایران، من فورا' دولت ایران را به رسمیت شناختم ودیپلماتها را به ایران اعزام کردم؛ بله فکر می کنم باید روابط را دوباره برقرار کنیم.

وی افزود: حتی اگر نتوانیم روابط کامل دیپلماتیک داشته باشیم، بطور حتم می توانیم به توافقی برسیم که بتوانیم طبق آن ازمناقشه نظامی جلوگیری کنیم.

رئیس جمهوری اسبق آمریکا درباره اقدامات دیپلماتیک جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در خاورمیانه گفت: به گمانم کری اقدامات قابل ملاحظه ای انجام داده و بسیار او را ستایش می کنم.

وی خاطرنشان کرد که از طریق پست الکترونیک با کری در تماس است و نظرات خود را با او در میان می گذارد.

کارتر درخصوص اینکه چه توصیه هایی به کری می کند، گفت: نمی خواهم پیام های خودم برای کری را افشا کنم اما از او خواسته ام از قوانین دیرینه بین المللی منحرف نشود .

وی افزود: براساس تجربه خودم می گویم بهترین راهی که آمریکا می تواند میانجی صلح باشد این است که رئیس جمهوری بطور عمیق وارد کار شود.

کارتر همچنین ازعملکرد هیلاری کلینتون درزمان تصدی وزارت امورخارجه آمریکا انتقاد کرد وگفت: کلینتون اقدام زیادی برای صلح انجام نداد واین موضوعات مهم وحساس با آغاز وزارت جان کری مطرح شد.

کارتر درپاسخ به پرسش که برخورد او دربرابر ولادیمیر پوتین چگونه می بود، گفت: اتفاقا در زمان ریاست جمهوری من هم چنین مسائلی رخ داد. درکریسمس سال 1979 (لئونید) برژنف دستور اشغال نظامی افغانستان را صادر کرد. من درآن زمان درست همانطوری عمل کردم که آمریکا اکنون دربرابر تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه، عمل کرده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها