jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۴۱۷ ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

اصلاحات جنجالی در قانون کار فرانسه که به شرکت‌های در آستانه ورشکستگی اجازه می‌دهد راحت‌تر کارمندان خود را اخراج کنند، باعث شده طی بیش از ده روز گذشته شهرهای مختلف این کشور صحنه اعتراض و تظاهرات مردمی باشد؛ اما بی‌شک درگیری‌های روز و شب شنبه شدیدترین این اعتراضات بود.

به گزارش منابع خبری، اعتراض‌ها در حدود 200 شهر فرانسه اتفاق افتاد. از شهر رن در شمال غرب خبر می‌رسد که شنبه شب نیروهای پلیس با استفاده از گاز اشک‌آور و نارنجک بی‌حس‌کننده، معترضان را سرکوب کردند. در شهر نانت فرانسه هم صدها نفر از معترضان که به سمت نیروهای امنیتی، سنگ، چوب، تخم‌ مرغ و آجر پرت می‌کردند، با شلیک گاز اشک‌آور و نارنجک بی‌حس‌کننده روبه‌رو شدند. پلیس در پاریس هم علیه معترضانی که بطری و مواد انفجاری به‌سوی آنها پرتاب می‌کردند، از گاز اشک آور استفاده کرد.

در همین حال روزنامه گاردین گزارش داد در جریان این تظاهرات، نیروهای پلیس با گروهی از معترضان نقابدار که به سمت آنها سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب می‌کردند، درگیر شدند. میچل کادو، رئیس پلیس پاریس شمار این افراد را 300 تا 400 نفر اعلام و آنها را «تندرو» توصیف کرد. در جریان این درگیری 13 تظاهرات‌کننده و هفت نیروی پلیس زخمی شده‌اند. از سوی دیگر گفته می‌شود فعالان جنبش اعتراضی «ایستاده در شب» برای دهمین شب پیاپی میدان «جمهوری» پاریس را به اشغال خود درآوردند. برهمین اساس مانول والس، نخست وزیر فرانسه که پیش از این هم طرح پیشنهادی‌اش را مقداری اصلاح کرده بود، احتمالا امروز (دوشنبه) هم تغییرات جزئی دیگری را در طرح پیشنهادی‌اش اعمال خواهد کرد. پارلمان فرانسه نیز این طرح را تا حدی تعدیل کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر