jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۳۷۳۶   ۲۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به حرمت ربا مطابق آیات قرآن و روایات اسلامی، بر ضرورت رفع معضل بانک‌های ربوی در کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، وی عصر پنجشنبه در دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مساله حل معضل بانک‌های ربوی که چندسالی می‌شود، از طرف نهادهای مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است، نباید زمان زیادی صرف کند. وی گفت: در زمان حضرت امام(ره) که برای هر موضوعی فکری می‌شد، در مورد حل بانک‌های ربوی نیز مقرر شد تا طبق نظر و اندیشه علمای اسلام از جمله شهید محمدباقر صدر عمل شود. آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر این‌که اسلام دین کار است و هر گونه کسب پول و مال را فقط در ازای کار کردن مشروع و حلال می‌داند، افزود: پول نباید از طریق پول به‌دست بیاید؛ بلکه باید فقط از طریق کار و سرمایه‌گذاری کسب شود.

این مرجع تقلید در تبیین علت حرام‌بودن ربا براساس فقه اسلامی، تصریح کرد: اسلام نمی‌خواهد یک نفر در خانه بنشیند و بدون این‌که زحمت کار کردن را به خود بدهد، با سپردن پول خود به دست دیگران، مال و ثروت خود را افزایش دهد. آیت‌الله نوری همدانی با انتقاد از بانک‌های کشور به دلیل اخذ دیرکرد به‌واسطه تأخیر در پرداخت‌ها گفت: مطابق نظر همه فقها و مراجع تقلید، هر پولی که به عنوان دیر کرد گرفته می‌شود، ربا و حرام است.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان این‌که اسلام برای حل مساله پرداخت نکردن بموقع دین، راه‌حل رهن و ضمانت معتبر و مورد توافق طرفین را مطرح کرده است، تصریح کرد: در اسلام فرد مرتهن و طلبکار حق دارد وقتی راهن و بدهکار دین خود را بموقع پرداخت نکرد، مالی را که از او نزد خود به عنوان گرو دارد بفروشد و حق خود را بر دارد و اضافه آن را نیز به بدهکار برگرداند.

این مرجع تقلید گفت: شخص راهن هنگام دادن رهن و گرو گذاردن مال خود نزد مرتهن و طلبکار می‌تواند آن را به چیزهایی مانند طلا که حمل و نقل و نگهداری آن آسان است، تبدیل کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

براساس آخرین برنامه‌ها، روند تولید و كارآزمایی بالینی فاز3 واكسن تولید انستیتو فینلای كوبا با مشاركت انستیتو پاستور ایران، در كشورهای ایران و كوبا به‌خوبی پیش می‌رود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر