jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۳۷۳۶ ۲۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به حرمت ربا مطابق آیات قرآن و روایات اسلامی، بر ضرورت رفع معضل بانک‌های ربوی در کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، وی عصر پنجشنبه در دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مساله حل معضل بانک‌های ربوی که چندسالی می‌شود، از طرف نهادهای مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است، نباید زمان زیادی صرف کند. وی گفت: در زمان حضرت امام(ره) که برای هر موضوعی فکری می‌شد، در مورد حل بانک‌های ربوی نیز مقرر شد تا طبق نظر و اندیشه علمای اسلام از جمله شهید محمدباقر صدر عمل شود. آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر این‌که اسلام دین کار است و هر گونه کسب پول و مال را فقط در ازای کار کردن مشروع و حلال می‌داند، افزود: پول نباید از طریق پول به‌دست بیاید؛ بلکه باید فقط از طریق کار و سرمایه‌گذاری کسب شود.

این مرجع تقلید در تبیین علت حرام‌بودن ربا براساس فقه اسلامی، تصریح کرد: اسلام نمی‌خواهد یک نفر در خانه بنشیند و بدون این‌که زحمت کار کردن را به خود بدهد، با سپردن پول خود به دست دیگران، مال و ثروت خود را افزایش دهد. آیت‌الله نوری همدانی با انتقاد از بانک‌های کشور به دلیل اخذ دیرکرد به‌واسطه تأخیر در پرداخت‌ها گفت: مطابق نظر همه فقها و مراجع تقلید، هر پولی که به عنوان دیر کرد گرفته می‌شود، ربا و حرام است.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان این‌که اسلام برای حل مساله پرداخت نکردن بموقع دین، راه‌حل رهن و ضمانت معتبر و مورد توافق طرفین را مطرح کرده است، تصریح کرد: در اسلام فرد مرتهن و طلبکار حق دارد وقتی راهن و بدهکار دین خود را بموقع پرداخت نکرد، مالی را که از او نزد خود به عنوان گرو دارد بفروشد و حق خود را بر دارد و اضافه آن را نیز به بدهکار برگرداند.

این مرجع تقلید گفت: شخص راهن هنگام دادن رهن و گرو گذاردن مال خود نزد مرتهن و طلبکار می‌تواند آن را به چیزهایی مانند طلا که حمل و نقل و نگهداری آن آسان است، تبدیل کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر