jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۸۹۳۲۶   ۲۴ اسفند ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

هنگامی که سخن از چهارشنبه‌سوری به میان می‌آید، بنیادی‌ترین نشانه این جشن و آیین، آن است که مردم کومه‌هایی از آتش می‌افروزند و بر آن می‌جهند و در همان هنگام می‌گویند «سرخی تو از من، زردی من از تو.»

دو نمادی که در این ترانه به چشم می‌آید، نخست سرخی است و دیگری زردی که سرخی نماد تندرستی، بهروزی و شادکامی است و زردی نماد بیماری و رنجوری.

ایرانیان از دیرباز با این آرزو می‌خواهند سال نو که بزودی فرامی‌رسد برای آنان سالی سرخ باشد، سالی همراه با تندرستی، بی‌گزندی، فراخی روزی و ارج و آبرو، نه سالی زرد که با رنج و بیماری و بی‌نوایی همراه باشد. به همان روی و آنچنان که گفته می‌شود فلانی با سیلی چهره خود را سرخ نگه می‌دارد، خاستگاه این زبانزد آن است که فرد با چاره و ترفند چنان می‌نماید که بی‌نیاز است و بهروز و بخت یار.

سخنی که اکنون من با جوانان برومند ایرانی دارم، این است که این جشن‌ها و آیین‌های نیاکانی را به‌شایستگی، به همان سان که گذشتگان برگزار می‌کرده‌اند، بر‌پای بدارند. این جشن‌ها همه انگیزه و بهانه‌ای بوده است برای شادمانی، برای بهره‌بردن از زندگی، برای استوار گردانیدن پیوندهای انسانی و اجتماعی. اگر از این جشن‌ها بدرستی بهره نبریم، آن آرمان‌هایی را که بر پایه‎ آنها این جشن‌ها پدید آمده است، فرو بگذاریم، این جشن‌ها نه‌تنها سودمند نخواهند بود، زیانمند هم خواهند شد. آن آتشی که افروخته می‌شود، باید مایه‎ شادمانی و تندرستی و بهروزی باشد. اگر آتشی بیفروزند که مایه‎ رنج و اندوه و خدای ‌ناکرده سوگ و ماتم بشود، آسیبی، زیانی به کسی برساند، آرامش و آسایش را از مردمان بستاند، آن رفتار به هیچ روی رفتاری ایرانی، پسندیده و نیاکانی نیست.

این جشن‌ها، این آیین‌ها همه از آن روی پدید آمده‌اند که ما به یاری آنها شیوه‎ درست و بسامان زیستن را بیاموزیم؛ بکوشیم انسان‌هایی باشیم که همواره دیگران را دوست می‌داریم، در پی پیوند با آنان هستیم، می‌خواهیم که دلشان را به‌دست بیاوریم و گرهی از کارشان بگشاییم. کمابیش همه‎ جشن‌های ایرانی سرشتی مردمی و اجتماعی دارند.

اگر ما این جشن‌ها را بدان‌سان که می‌باید، برگزار نکنیم، این جشن‌ها به هیچ روی آن کارکرد فرهنگی و اجتماعی را که می‌باید داشته باشند و انگیزه و پایه‌ای شده است که هزاران سال بپایند، نخواهند داشت؛ پس بکوشیم که جشن‌ها را به‌‌راستی به شیوه‌ای «آیینی» برگزار کنیم.

دکتر میرجلال‌الدین کزازی

استاد زبان و ادبیات فارسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر