jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۸۸۰۹۲   ۱۸ اسفند ۱۳۹۴  |  ۱۸:۲۷

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر به اعلام جدیدترین آمار کشفیات موادمخدر پرداخت و توضیحاتی را درباره وضعیت اعزام به خدمت سربازی مشمولان معتاد ارائه کرد.

جزییات اعزام به خدمت سربازی مشمولان معتاد

به گزارش جام جم آنلاین، پرویز افشار در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت خدمت سربازان معتاد اظهار کرد: سربازان، فارغ‌التحصیل مدارس هستند و پیش‌بینی ما این است که نرخ شیوع اعتیاد در این جمعیت متاثر از نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی و جمعیت عمومی باشد.

وی ادامه داد: در سال 94 توفیق پیدا کردیم تا با مشارکت نهادهای نظامی ذی‌ربط دوره‌های آموزشی پیشگیرانه برگزار کنیم به طوری که ظرف 2 ماه گذشته 18 دوره آموزشی بزرگ برای سربازان وظیفه و پاره‌وقت به ویژه در نیروی زمینی ارتش برگزار شد. نیروی زمینی ارتش بیشترین میزان سربازان را در اختیار دارد و استقبال خوبی از این دوره‌ها شده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه با نیروی زمینی ارتش به تفاهمی رسیدیم تا بتوانیم مشاوران و مددکاران آنها را تحت آموزش‌های تخصصی قرار دهیم، گفت: به این ترتیب مشاوران و مددکاران این نهاد خود اقدام به آموزش سربازان خواهند کرد.

افشار ادامه داد: معمولا قبل از اینکه مشمولان به خدمت اعزام شوند، تست‌ها و ارزیابی‌های سلامتی بر روی آنها انجام می‌شود و اگر اعتیاد داشته باشند، شناسایی خواهند شد. براساس مقررات وظیفه عمومی، هیچ معتادی نباید وارد دوره خدمت سربازی شود و لازم است ابتدا تحت درمان قرار بگیرد، البته باید گفت که این دوره درمان برای این افراد غیبت از سربازی محسوب نمی‌شود.

وی اضافه کرد: یک مشکل وجود داشت که این افراد در دوره درمان تحت پوشش بیمه نبوند. ما استفساریه‌ای از سازمان مدیریت گرفتیم و براساس آن به وزارت رفاه ابلاغ شد که در برنامه جامع درمان اعتیاد همه گروه‌های سنی و جسمی گرفتار اعتیاد را پوشش دهد. براین اساس مشمولان اعزام به سربازی نیز می‌توانند از این امکان استفاده کنند و سازمان بیمه سلامت موظف است آنان را در سامانه پابا ثبت‌نام کرده و بیمه آنها در دوره درمان تقبل کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه با اشاره به اینکه راجع به نرخ دقیق شیوع اعتیاد در جمعیت سربازی مطالعات گسترده‌ای انجام نشده است، اظهار کرد: قصد داریم در سنوات آتی با رعایت حریم‌ها و حساسیت‌هایی که وجود دارد، این اقدام را انجام دهیم و برای مشخص شدن نرخ شیوع اعتیاد در این جمعیت مطالعاتی انجام دهیم.

افزایش کشفیات هروئین، تریاک، حشیش و شیشه در سال جاری

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه به اعلام آمار کشفیات 11 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته پرداخت و گفت: در 11 ماهه اول سال 94، کشفیات هروئین 22 درصد افزایش داشت. این میزان در سال گذشته 13 هزار کیلوگرم بود که در 11 ماهه امسال به 16 هزار کیلوگرم رسیده است. همچنین مرفین 23 درصد کاهش کشفیات دارد. میزان این کشفیات در سال 93 بیش از 10 هزار کیلوگرم بوده که در سال 94 به 7000 کیلوگرم رسیده است. کشفیات تریاک نیز از یک رشد 12 درصدی برخوردار است و از 393 هزار کیلوگرم در سال 93 به 439 هزار کیلوگرم در سال 94 رسیده است.

افشار ادامه داد: در 11 ماهه اول امسال با رشد 24 درصد کشفیات حشیش روبه‌رو هستیم و این میزان از 71 هزار کیلوگرم در سال 93 به 88 هزار کیلوگرم در سال 94 رسیده است. میزان کشفیات شیشه نیز 26 درصد رشد را نشان می‌دهد و می‌توان گفت مجموع کشفیات موادمخدر در 11 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 15 درصد افزایش یافته است.

کاهش 29 درصدی انهدام کارگاه‌های شیشه

وی در ادامه به کاهش 80 درصدی کشفیات قرص و آمپول و افزایش 251 درصدی کشفیات پیش‌سازهای موادمخدر اشاره کرد و گفت: میزان عملیات و درگیری‌ها 13 درصد و میزان گروه‌های متلاشی شده، 3 درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین با کاهش 29 درصدی انهدام کارگاه‌های شیشه روبه‌رو هستیم و میزان شهدای موادمخدر 81 درصد رشد منفی را نشان می‌دهد که نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: کشته شدگان اشرار کاهش 25 درصدی داشته و دستگیری اشرار نیز 10 درصد رشد منفی را نشان می‌دهد اما در مقابل میزان جمع‌آوری معتادان متجاهر رشد 34 درصدی داشته که متاثر از اجرای طرح ساماندهی است.

کاهش قیمت تریاک و افزایش قیمت هروئین

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر به اعلام تغییرات قیمتی موادمخدر نیز پرداخت و گفت: قیمت خرده‌فروشی تریاک 46 درصد وعمده فروشی آن 8 درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین قیمت خرده‌فروشی هروئین 13 درصد و قیمت عمده فروشی آن 20 درصد افزایش یافته است.

افزایش قیمت «شیشه»

افشار افزود: در خرده‌فروشی حشیش با کاهش 3 درصدی و در عمده‌فروشی آن با کاهش 9 درصدی قیمت روبه‌رو هستیم و آمارها حاکی از آن است که در 11 ماهه اول امسال، بالاترین میزان افزایش قیمت شیشه را در چند سال اخیر داشته‌ایم. به گونه‌ای که قیمت خرده‌فروشی آن 90 درصد و قیمت عمده‌فروشی آن 122 درصد افزایش یافته است.

130 تا 140 هزار دانش آموز معتاد داریم

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه در محیط‌های آموزشی با آموزش و پرورش همکاری ویژه برای پیشگیری داریم، گفت: یکی از این برنامه‌ها غربالگری و مداخلات زودرس است که برای دوره پیش‌دبستانی و دو سال اول ابتدایی اجرایی می‌شود. برای این آموزش‌ها و رصدها در مهدهای کودک با بهزیستی رایزنی‌هایی انجام دادیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار کرد: یک طرح دیگر ویژه دانش‌آموزان متوسطه دوم داریم که براساس آن دانش‌آموزان، خانواده‌های آنان و معلمان باید تحت مشاوره چهره به چهره قرار بگیرند. صدها هزار دانش‌آموز، خانواده و معلم در سه استان مرکزی، قم و لرستان تحت این مشاوره و آموزش‌های چهره به چهره قرار گرفتند و این طرح در سال 95 تعمیم پیدا خواهد کرد، به ویژه در استان‌های پرخطر این برنامه جدی‌تر دنبال می‌شود.

افشار در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه 130 تا 140 هزار دانش‌آموز معتاد داریم، گفت: این آمار کاملا غلط است. ممکن است اشاره به 130 هزار مصرف کننده موادمخدر باشد نه معتاد و این آمارها معرف دانش‌آموزان معتاد نیست. در مدیریت مصرف موادمخدر در مدارس برنامه داریم و آن را با سرعت بیشتری در سال 95 دنبال خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم دانش‌آموزان معتاد پس از شناسایی سریع‌تر تحت درمان قرار بگیرند.

وی به برنامه‌های دیگری برای سال آینده از جمله ارائه خدمات مشاوره‌ای در مراکز دانشگاهی، مداخله موثرتر وزارت بهداشت در جمعیت‌های خاص و مناطق حاشیه‌ای، ساماندهی مراکز ماده 15 و بازنگری جدی در پروتکل‌ها و قواعد آن نظیر اعطای مجوز و بازنگری در ساختار کلینیک‌های ترک اعتیاد اشاره کرد و گفت: سطح‌بندی کلینیک‌های ترک اعتیاد را در سال 95 انجام می‌دهیم و به دنبال افزایش خدمات کاهش آسیب در سال 95 هستیم.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های ستاد مبارزه با موادمخدر در پاسخ به پرسش دیگری درباره ورود موادمخدر جدید به کشور گفت که به صورت تجاری و عمده در سال جاری چنین مخدری نداشته‌ایم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها