jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۸۸۳۳۸۹   ۰۲ اسفند ۱۳۹۴  |  ۰۴:۳۰

همه ساله اسفندماه، خانواده‌های ایرانی برای استقبال از فصل بهار به نظافت منازل می‌پردازند که به تبع آن، سوختگی شیمیایی پوست و چشم با شوینده‌های قوی اسیدی و بازی خانگی که اغلب برای جرم‌گیری و رنگ‌زدایی سرویس بهداشتی و وسایل آشپزخانه به کار می‌رود، دردسرساز می‌شود.

وقتی‌ شوینده‌ خانگی می‌سوزاند

اغلب پاک‌کننده‌های حمام و دستشویی حاوی مواد اسیدی و بیشتر سفید‌کننده‌ها و رنگ‌زداها قلیایی هستند. قلیا بیش از اسید حالت خورنده و آسیب‌زننده دارد و سبب نفوذ به عمق بافت می‌شود در مقابل اسید کمتر خورنده است، اما سبب سوختگی وسیع می‌شود.‌ اولین و مهم‌ترین اقدام درمانی در سوختگی‌های شیمیایی، شست‌و‌شوی فوری موضع با مقادیر زیاد آب یا سرم شست‌و‌شو به مدت 30 دقیقه است.

برای شست‌و‌شوی چشم باید پلک‌ها کاملا باز و هر چشم از داخل به خارج شسته شود. در صورتی که ماده شیمیایی خشک روی پوست ریخته باشد، ابتدا باید آن ماده با دستمال یا فرچه زدوده و سپس از آب برای شست‌و‌‌شو استفاده شود. در غیر این صورت ماده شیمیایی خشک در تماس با آب فعال می‌شود. هرگز از خمیردندان، سیب‌زمینی، سفیده تخم‌مرغ و جوش‌شیرین برای رفع سوختگی استفاده نکنید و فقط آب را انتخاب کنید. شست‌و‌شو باید به محض وقوع حادثه و تا زمانی که بیمار به اورژانس منتقل می‌شود، ادامه پیدا کند و لازم نیست با دست روی محل آسیب بکشید. اگر سوختگی چشم جزئی است، بازهم به متخصص مراجعه کنید.‌ مصدوم و همراهان او باید بدانند در دقایق یا ساعات اولیه پس از آسیب چشم ممکن است بینایی فرد به‌شدت مختل باشد و حتی احتمال دارد چند ماه طول بکشد تا بینایی به‌طور کامل برگردد.

محسن ریاحی‌پور

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر