jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۸۲۹۱۷ ۳۰ بهمن ۱۳۹۴  |  ۱۳:۴۵

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به توافق به دست آمده در مونیخ برای برقراری آتش‌بس در سوریه، نوشته است که ممکن است مقامات نظامی آمریکا برای بحث در مورد مفاد آتش‌بس مجبور به بحث با مقامات نظامی ایران شوند.

احتمال گفت‌وگوی نظامی آمریکا با ایران برای حل بحران سوریه

به گزارش جام جم آنلاین، خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به تداوم بحران در سوریه، نوشته است که آمریکا که سال گذشته با ایران به توافقی دیپلماتیک رسید، حالا احتمالا باید در سطح نظامی هم وارد گفت‌وگو با تهران شود.

این خبرگزاری آغاز مذاکرات نظامی بین ایران و آمریکا را «تابویی دیگر» خوانده که می‌تواند شکسته شود. در این گزارش با اشاره به برگزاری مذاکرات سوریه با حضور 17 کشور از جمله ایران، نوشته است که «برای دولت (باراک) اوباما، ایران با همه کشورهای دور میز تفاوت دارد.»

آسوشیتدپرس با بیان اینکه مذاکرات برای برقراری آتش بس در سوریه «ذاتا نظامی» هستند، مدعی شده است که در این صورت ممکن است مقامات آمریکایی مجبور شوند برای بحث در مورد مناطق تحت پوشش آتش‌بس، گروه‌های مستثنا از رفع مخاصمه و همچنین تعیین مصداق‌های نقض آتش‌بس و پاسخ‌های احتمالی با آن، با مقامات نظامی ایران روی نقشه بحث کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: «ایران می‌تواند در مورد تمام این موضوعات، اظهار نظر کند. از آنجا که گروه بین‌المللی حمایت از سوریه (گروه متشکل از 17 کشور) و کارگروه‌های آن‌ بر اساس اجماع نظر کار می‌کنند، ایران مانند هر شرکت‌کننده دیگری از حق وتو برخوردار خواهد بود.

«جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: «اجرای رفع مخاصمه، نیازمند مشارکت و انطباق همه طرف‌های دخیل در مخاصمات است، که این ایران را هم شامل می‌شود. این به معنی همکاری یا هماهنگی ما با ایران نیست.»

کربی هرچند بار دیگر ایران را عاملی ثبات‌زدا در منطقه توصیف کرده، اما می‌گوید آمریکا از اواخر سال گذشته میلادی به این جمع‌بندی رسید که «تمام طرف‌های ذی‌نفع از جمله آن‌هایی که بر معارضه مسلح و همچنین گروه‌های حامی رژیم (بشار) اسد نفوذ دارند، باید (در مذاکرات) مشارکت داشته باشند.»

آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به توافقی که دو هفته قبل در مونیخ آلمان به دست آمد و بر اساس آن قرار شد در سوریه آتش‌بس اعلام شود، نوشته است که در این توافق به صراحت عنوان شده است که «مقامات نظامی» کشورها در مورد مفاد و نحوه برقراری آتش‌بس صحبت خواهند کرد.

این مسئله از سوی مقامات روس که مدت‌ها برای برقراری همکاری نظامی در سوریه تلاش می‌کردند، مورد استقبال قرار گرفته است. روز پنج‌شنبه پنتاگون برای اولین بار اعلام کرد که از روسیه خواسته مناطق مشخصی از شمال سوریه را که نیروهای ویژه آمریکا در آنجا حضور دارند، هدف قرار ندهد و مسکو نیز این خواسته را عملی کرده است.

با این حال، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که دولت آمریکا فعلا حاضر به هماهنگی نظامی بیشتر با روسیه نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر