jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۷۵۰۷۹   ۰۳ بهمن ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

یک فوق‌تخصص گوارش گفت: مصرف قرص‌های ضدبارداری و استروژن، چاقی و همچنین کاهش وزن سریع موجب تشکیل سنگ کیسه صفرا در افراد می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر فرزاد جاسمی زرگانی اظهار کرد: تشکیل سنگ در کیسه صفرا از بیماری‌های خوش‌خیم است که عوامل محیطی مانند تغذیه و مصرف بعضی داروها در تشکیل آن تاثیر دارند البته مسائل ژنتیکی هم در ایجاد این عارضه بی‌تاثیر نیست.

وی افزود: مصرف قرص‌های ضدحاملگی، چاقی، کاهش وزن‌های سریع و استفاده از رژیم‌های غذایی سخت، دیابت، سیروز کبد و رژیم‌های غذایی پرچرب و کم‌فیبر (حاوی مقدار زیادی گوشت، پروتئین و چربی) از عوامل تشدیدکننده ایجاد سنگ کیسه صفراوی و افزایش تعداد سنگ‌ها به شمار می‌روند لذا برای جلوگیری از رسیدن به مرحله حاد باید عوامل تشدیدکننده را کاهش داد.

جاسمی زرگانی افزود: دو عامل محیطی و ژنتیک، میزان شیوع بیماری سنگ کیسه صفرا را در یک جامعه مشخص می‌کنند؛ اما پاسخ به این سوال که آیا هر سنگ کیسه صفراوی نیاز به عمل جراحی دارد، منفی است. وجود سنگ در کیسه صفرا در بسیاری مواقع بدون علامت است و نیازی به درمان نیز ندارد. این فوق تخصص گوارش مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز با بیان این‌که سونوگرافی و آندوسکوپی از راه‌های تشخیص وجود سنگ در کیسه صفرا است، اظهار کرد: اگر پس از تشخیص سنگ در کیسه صفرا فرد از درد سمت راست و بالای ناحیه شکم خود شکایت کند، باید توجه داشت که این درد هیچ ارتباطی با وجود سنگ در کیسه صفرا ندارد. سنگ کیسه صفرا زمانی با درد همراه است که بیمار دچار التهاب کیسه صفرا شده است یا سنگ وارد مجرای درون صفراوی شود. جاسمی زرگانی با بیان این‌که سنگ کیسه صفرا در زنان میانسال بین 40 تا 50 ساله بیشتر دیده می‌شود، عنوان کرد: در موارد حاد، جراحی از روش‌های درمان است که برای بیماران باید مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر