jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۶۴۴۱۶   ۲۴ آذر ۱۳۹۴  |  ۱۱:۴۹

علی‌اکبر صالحی با اشاره به اینکه پرونده ایران امروز در شورای حکام تا ابد بسته می‌شود گفت: پیش‌نویس قطعنامه اشکالات فنی دارد.

شورای حکام پرونده هسته ای ایران را تا ابد می بندد

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز در چهارهمین همایش "نقش پژوهش در فرآیند قانون‌گذاری" که در محل تالار مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اشاره به موضوع هسته‌ای ایران، گفت: با همه مشکلات و نواقصی که در عرصه هسته‌ای وجود دارد، اکنون در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که دنیا به قدرت ما پی برده است. وقتی با متولیان امور هسته‌ای گفت‌وگو می‌کنیم به خودمان می‌بالیم. ما امروز در عرصه صنعت لیزر نیز پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود پیچ و مهره‌های صنعت هسته‌ای ایران را نمی‌تواند باز کند، خاطرنشان کرد: ما امروز در صنعت هسته‌ای تا این اندازه پیشرفت‌ کرده‌ایم که آنها نمی‌توانند با پیشرفت‌های ما مقابله کنند و چون می‌دانند که ما به چنین جایگاهی رسیده‌ایم با ما سخت رفتار می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران امروز دارای اقتدار بالقوه در زمینه هسته‌ای است، تصریح کرد: علم، صنعت و فناوری عنصر اقتدار جامعه است و ما امروز تا حدی در این عرصه پیشرفت کرده‌ایم که طرف مقابل می‌داند که ما در چه جایگاهی و در کجا قرار داریم.

صالحی تاکید کرد: پس از 12 سال چالش سخت پرونده ساختگی هسته‌ای که اساسش چالش دیگری بود، جمهوری اسلامی ایران توانست با اقتدار از آن بیرون آید، البته خوشحالیم که اختلافات‌شان را با جمهوری اسلامی ایران از چالش هسته‌ای شروع کردند و از حقوق بشر شروع نکردند، زیرا حقوق بشر یک امر جدلی است و می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما پایه و اساس صنعت هسته‌ای بر مبانی علمی و فنی استوار است.

وی به تقارن برگزاری این جلسه با 24 آذر و بررسی پرونده ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و افزود: امروز پیش‌نویس تمام قطعنامه‌های شورای حکام و پرونده هسته‌ای ایران در آژانس برای همیشه بسته می‌شود.

به گزارش تسنیم، رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: برخی می‌گویند که پیش‌نویس قطعنامه آژانس آن‌گونه که باید باشد، نبود، البته ما هم می‌گوییم که این‌طور است، اما در همه موارد موضوعات آن‌طور که باشد، نیست و ما هم آن را قبول داریم. اگر در موضوع پرونده هسته‌ای و پیش‌نویس قطعنامه اعلام برائت می‌کردند، می‌دانستند که ما مدعی می‌شویم. بالاخره باید مسائل را درک کنیم.

صالحی با بیان اینکه پیش‌نویس قطعنامه آژانس دارای اشکالاتی است، گفت: آنها از پارچین بازدید و از جایی که می‌خواستند نمونه‌گیری کرده و مشاهده عینی داشتند، اما چیزی نیافتند. علی‌القاعده باید برائت حاصل می‌شد، اما طرف مقابل هم شرایطی دارد.

وی اضافه کرد: پرونده هسته‌ای ایران امروز برای ابد از دستور کار شورای حکام خارج و این پرونده بسته می‌شود که این دستاورد عظیمی است. جمهوری اسلامی ایران پس از 12 سال چالش با مقاومت و حکمت سیاسی توانست از چالش هسته‌ای پیروزمندانه خارج شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران، غنی‌سازی، آب سنگین اراک، تحقیق و توسعه، اکتشاف و استخراج سر جایش است و هیچ کدام از این ساختمان و شاکله هسته‌ای ما خدشه‌ای نمی‌بیند، اظهار داشت: ما در این شرایط محدودیت‌هایی را پذیرفته‌ایم. ای کاش هر چه را که ما می‌خواستیم انجام می‌شد و آنها عذرخواهی می‌کردند، اما نشد.

صالحی افزود: ما محدودیت‌هایی را پذیرفته‌ایم که در ظاهر محدودیت است، اما در باطن اصلا برای ما محدودیت نیست.

وی به بخشی از محدودیت‌هایی که ایران در بخش هسته‌ای پذیرفته اشاره کرد و گفت: مثلا می‌گویند برای 10 یا 15 سال پلوتونیوم تولید نکنید که ما هم قبول کردیم، البته باید بگویم که ما در برجام چیزی را برای ابد نپذیرفته‌ایم. اینکه می‌گویند ما پلوتونیوم تولید نکنیم، باید بگویم که ما اصلا پلوتونیوم نداریم که بخواهیم فلز آن را تولید کنیم. پلوتونیوم نیروگاه بوشهر قابل استخراج نیست و باید به روسیه بازگردد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها