jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۶۲۹۱۳   ۱۷ آذر ۱۳۹۴  |  ۱۷:۰۰

دبیر علمی کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: حدود ۲۵ میلیون ایرانی یعنی از هر سه نفر یک نفر دچار چاقی یا اضافه وزن هستند.

۲۵ میلیون ایرانی اضافه وزن دارند

دکتر شهرام علمداری در نشست خبری افزود: 47 درصد مردان و بیش از 50 درصد زنان بالای 20 سال ساکن شهرها و همچنین 15درصد کودکان ایرانی به درجاتی از اضافه وزن و یا چاقی مبتلا هستند و این میزان هر سال رو به افزایش است.

وی درباره علت تفاوت میزان ابتلای دو جنس زن و مرد به چاقی و اضافه وزن گفت: تحرک کمتر، مصرف تغذیه نامناسب، شهرنشینی، استرس، اختلالات متابولیک و همچنین بالا بودن مقاومت به هورمون انسولین در زنان را می توان از علل پرشمارتر بودن زنان چاق در قیاس با مردان چاق برشمرد.

علمداری درباره علل اصلی بروز چاقی افزود: در بیشتر موارد ریشه اصلی چاقی تشخیص داده نمی شود، به عنوان مثال افرادی که تیروئید دارند علت چاقی خود را کم کاری تیروئید می دانند در حالی که این مساله ارتباطی با چاقی مفرط ندارد.

وی گفت: امروزه سبک زندگی شهرنشینی و استرس های ناشی از آن، کم تحرکی، مصرف رژیم های غذایی نامناسب و پرکالری و اختلالات متابولیک به عنوان عامل اصلی بروز چاقی در جوامع مختلف شناخته می شود، بنابراین افراد برای رفع این مشکل باید سبک زندگی خود را اصلاح کنند و ورزش را در اولویت خود قرار دهند.

علمداری استفاده از روش هایی مانند لیزر درمانی برای رفع چاقی را بی اثر دانست و افزود: استفاده از لیزر، درمانی مکمل برای چاقی است و بیشتر برای زیباسازی به کار می رود؛ افرادی که از لیزر درمانی استفاده می کنند پس از شش ماه تا یک سال دارای وزن قبلی و حتی در بسیاری از موارد سنگین وزن تر از قبل می شوند.

وی گفت: جراحی های زیبایی نیز به عنوان درمان مکمل به شمار می روند، بنابراین لازم است که علت اصلی بروز چاقی و اگر اختلالی وجود دارد نوع اختلال متابولیک موثر در این مساله را شناسایی کرد و در راستای رفع آن قدم برداشت.

دبیر علمی پنجمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران یکی از موثرترین راه های پیشگیری از بروز چاقی را توجه به رژیم غذایی و پیشگیری از بروز چاقی در کودکی عنوان کرد و افزود: بسیاری از افراد از کودکی دچار چاقی بوده اند و به دلیل بی توجهی به رفع آن، در دوران بزرگسالی با مشکلات و بیماری های متعدد متابولیک مانند فشارخون بالا، بیماری های قلبی عروقی و دیابت مواجه می شوند.

علمداری با تاکید بر ضرورت توجه به چاقی در کودکان گفت: در سال های اخیر با همکاری وزارت آموزش و پرورش و مراکز آموزش و پرورش در تمام استان ها تحقیقی در زمینه تغذیه دانش آموزان صورت گرفت و در نتیجه آن بخشنامه ای به مدارس سراسر کشور ابلاغ شد مبنی بر این که در بوفه های مدارس به جای مواد پرکالری و چیپس و پفک، غذاهای مقوی ارائه شود و همچنین بوفه مدارس به مرکز تغذیه سالم تغییر نام دهد.

وی افزود: همچنین مقرر شد که زنگ ورزش به بهانه های مختلف حذف نشود و در این زنگ، دانش آموزان به انجام ورزش های همگانی تشویق شوند و از ورزش های تخصصی و سختگیرانه پرهیز شود.

به گزارش روابط عمومی پنجمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران، علمداری با تاکید بر لزوم نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه در مدارس کشور گفت: در اوایل، موارد این بخشنامه به خوبی اجرا شد اما به تدریج اجرای آن کمرنگ شد بنابراین لازم است که بر اجرای آن نظارت کافی صورت گیرد.

پنجمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران با تمرکز بر موضوع کودکان و نوجوانان و تکیه بر ورزش و تغذیه به عنوان عوامل پیشگیری از 25 تا 27 آذر در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها