یادداشت2

ما و شعار جاودانه امام حسین علیه‌السلام

حماسه‌ جاوید عاشورا از مهم‌ترین وقایع در تاریخ بشریت است. گستره حادثه خونبار کربلا به‌قدری عمیق و عظیم است که ذهن پرسشگر و نگاه هر کاوشگر را به سوی خود جلب می‌کند و هر چه زمان می‌گذرد، چهره‌ آن فروزان‌ و تابنده‌تر می‌شود. این نهضت یک رویکرد احساسی ندارد؛ بلکه یک قیام الهی ـ انسانی است که بررسی و شناخت حقایق آن برای پیشرفت و تکامل بشر در هر مکان و زمان ضرورت دارد.
کد خبر: ۸۴۸۸۲۸

آنچه بیشتر از همه قیام حسینی را پرفروغ و سازنده جلوه می‌دهد، توجه به آموزه‌های عزت‌آفرین آن است، که در خمیر انسان‌ها تاثیر شگفت‌انگیزی داشته است و بسیاری از آنان را متحول و انقلابی ساخته و جلوی خودکامگی‌های زمامداران و حاکمان فاسد را گرفته است.

قیام امام حسین‌علیه‌السلام با محوریت شعار جاودانه «هیهات منّا الذّله» ثابت کرد قدرت عزت انسان به قدری است که تعداد اندکی مسلمان واقعی با پیروی از ولات و امامت، قیامی را پایه‌ریزی می‌کنند که بساط ظالمین و مستکبرین را برمی‌چیند و پایه و اساس بسیاری از نهضت‌های بعدی می‌شود. اگر در نهضت عاشورا حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام شعار «هیهات منّا الذّله» را سر داد، مگر مقصودش این نبود که من نمی‌خواهم ذلیل بشوم، من نمی‌خواهم تسلیم مستکبران و ظالمان بشوم؟!

اگر هدف این بود، پس چرا امام سجادعلیه‌السلام و اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام اسیر شدند؟ مگر اسارت، ذلت به این مفهوم نیست؟ این‌گونه بیان نشان از درک شعار «هیهات منّا الذّله» نبود و نیست.خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام هدفشان این بود که نمی‌خواستند دین و احکام الهی به ذلت کشیده شود. اگر بنا بود خودشان به اسارت بیفتند و به زنجیر کشیده شوند، ولی نتیجه‌ آن به احیای دین و احکام الهی منجر شود، حاضر بودند هر مصیبتی را متحمل شوند.

همچنان که امام حسین‌علیه‌السلام و یاران باوفایش متحمل مصیبت‌های ناگواری شدند و امام سجاد علیه‌السلام حاضر شد دست و پای مبارکش به غل و زنجیر کشیده شود؛ اما با شجاعت، عزت و استقامت تلاش کند تا احیای دین الهی و قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام ماندگار شود. عاشورا نه فقط یک صبح تا عصر، بلکه به درازای تاریخ انسانیت است. در هر جا تقابل حق و باطل، عدل و ظلم، ولایت الله و ولایت طاغوت باشد آنجا کربلا و آن روز عاشوراست.

در این برهه از زمان که طاغوتیان تمام همت خویش را برای خاموش کردن نور حقیقت به کار می‌برند و هر آنچه را در توان دارند به استخدام درآورده‌اند تا ندای اسلام ناب را خاموش کنند؛ امروز نیز کربلایی دیگر است.

بر ماست که صدای «هل من ناصر ینصرنی» ولی زمان را به گوش جان بشنویم و ارشادات و رهنمودهای ایشان را جامه‌ عمل بپوشانیم و شعار «هیهات‌منّا‌الذّله» را سرلوحه‌ زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی خودمان قرار دهیم. محرم فرصت بسیار مناسبی برای آشنایی هر چه بیشتر با سبک زندگی حسینی علیه‌السلام است. سبک زندگی حسینی مبتنی بر عزت و شرافت اسلامی و دوری از هر پلیدی، خفت و ذلت است. سبک زندگی حسینی، زندگی در سایه‌ ولایتمداری و بصیرت‌مداری است. شناخت فرصت‌ها برای کمک به ولی امر و امام زمان. در این ایام مناسب است با الهام‌گیری از حرکت حضرت اباعبدالله الحسین و یاران باوفایش در نصرت دین، به نصرت و یاری دین خدا بشتابیم؛ یعنی اندیشه و رفتارمان برگرفته از مبانی دین و سبک زندگی حسینی که همان سبک زندگی اسلامی است، باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها