210 سال پیش در روز 21 اکتبر سال 1805 میلادی دریاسالار هوراشیو نلسون فرمانده ناوگان دریایی بریتانیا ، ناوگان دریایی امپراتوری فرانسه را در آب های تنگه ترافالگار در فاصله ای نزدیک به بندر کادیس اسپانیا درهم می شکند.
کد خبر: ۸۴۸۲۴۰
نبرد دریایی ترافالگار،آخرین‌ جنگ دریاسالار نلسون + عکس

به گزارش جام جم آنلاین، با این شکست قدرت دریایی فرانسه از بین رفت و امپراتوری بریتانیا مالک مطلق دریاهای جهان می‌شد.این پیروزی درخشان در جنگ ترافالگار آخرین نبرد دریاسالار هوراشیو نلسون بود.دریاسالار انگلیسی هوراشیو نلسون در زمان جنگ ترافالگار 47 سال داشت.

هوراشیو از سن 12 سالگی به دریانوردی پرداخت و پله پله مدارج ترقی را پیمود تا به فرماندهی کل نیروی دریایی بریتانیا رسید.نلسون در جنگ های دریایی یک بازو و یک چشمش را از دست داده بود.

او چند سال پیش از این تاریخ یک ناوگان فرانسه را در ابوقیر در مصر درهم شکسته بود و ناپلئون که در آن زمان هنوز امپراتور فرانسه نشده بود و به قصد فتح مصر در آن کشور به سر می‌برد را در آفریقای شمالی زمینگیر کرده بود.

زمانی که بریتانیا سومین ائتلاف را علیه فرانسه ایجاد کرد ، نلسون دوباره به خدمت بازگشت.

ناپلئون اول امپراتور فرانسه 200 هزار سرباز را در بندر بولونی گرد آورده بود و قصد داشت آنها را با 3000 قایق و کشتی کوچک تحت حمایت ناوگان دریایی فرانسه در ساحل بریتانیا پیاده کرده و جنگ را به داخل خاک جزیره بکشاند.

در صورتی ناپلئون موفق به این کار می شد که ناوگان قدرتمند دریایی بریتانیا به اندازه کافی از دریای مانش دور شده باشد.

آدمیرال ویلونوو فرمانده ناوگان دریایی فرانسه دستور یافت تا نیروی دریایی بریتانیا را تا جایی که ممکن است از دریای مانش دور کند.نخستین مرحله نقشه مطابق پیش بینی تحقق یافت و نلسون و ناوگانش تا جزایر آنتیل در دریای کاراییب ناوگان فرانسه را تعقیب کردند.

آدمیرال ویلونوو طبق نقشه تلاش کرد هر چه سریعتر به دریای مانش بازگردد تا بتواند پیاده شدن نیروهای فرانسوی در خاک بریتانیا را پوشش دهد اما نلسون دست بردار نبود و به سرعت او را تعقیب می کرد.

آدمیرال ویلونوو ناگزیر شد به بندر اسپانیایی کادیس پناه ببرد و در این بندر ناوگان اسپانیا که متحد فرانسه بود به ناوگان ویلونوو پیوست.

آدمیرال ویلونوو برای خوشامد ناپلئون که در بندر بولونی منتظر بود و برای اینکه مورد سرزنش قرار نگیرد تصمیم گرفت از پناهگاه مستحکم خود در لنگرگاه کادیس خارج شود تا به ناپلئون بپیوندد.

تصمیم آدمیرال ویلونوو یک تصمیم مرگبار و در عین حال بی فایده بود زیرا ناپلئون که تحمل انتظار زیاد را نداشت بندر بولونی را ترک کرده بود.

با خروج ناوگان فرانسه ، دریا سالار هوراشیو نلسون جنگ را آغاز می کند. نلسون 27 کشتی جنگی انگلیسی را به مصاف 33 کشتی فرانسوی و اسپانیایی می فرستد.

فرانسوی ها و متحدش اسپانیا به دلیل ضعف فرماندهی ویلونوو نیمی از کشتی های خود را در جنگ از دست می دهند در حالی که حتی به یک کشتی انگلیسی آسیب نمی‌رسد.

دریاسالار نلسون در بحبوحه جنگ هنگامی که روی عرشه کشتی فرماندهی «ویکتوری» حضور داشت ، هدف یک گلوله قرار می گیرد و قبل از اینکه بتواند مزه این پیروزی بزرگ را بچشد ، جان می سپارد.

جسد نلسون طی یک مراسم ملی در کلیسای اعظم سن پل در لندن دفن می شود.

جنگ دریایی ترافالگار آخرین نبرد این دریانورد شجاع بود.این شکست موجب شد ، ناپلئون اول به دلیل فقدان یک ناوگان دریایی نیرومند فکر تصرف خاک بریتانیا را از سر بیرون کند.

با از بین رفتن قدرت دریایی فرانسه در جنگ ترافالگار امپراتوری بریتانیا مالک مطلق دریاهای جهان شد و حتی در دراز مدت فرانسه به دلیل ضعف نیروی دریایی نتوانست در رقابت استعماری با بریتانیا پیروز شود.

بهرام افتخاری / جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها