jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۴۷۶۷۹   ۲۷ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۲:۲۱

رئیس مرکز تحقیقات ایدز نسبت به افزایش مصرف شیشه در بین زنان تن فروش هشدار داد.

افزایش مصرف شیشه در بین زنان تن‌فروش
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم ، نشست مشکلات زنان و رفتارهای پرخطر با تمرکز بر تن فروشی در مرکز مطالعات و تحقیقات زنان برگزار شد. در این نشست، مینو محرز استاد علوم پزشکی دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات ایدز، ناهید خداکرمی عضو هیئت علمی مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ژاله شادی طلب استاد جامعه شناسی و هما داوودی حقوق دان و جرم شناس حضور داشتند.
در این نشست مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز طی سخنانی اظهار داشت: از نظر علمی کلمه تن فروشی را انگ می‌دانیم و به این زنان می‌گوییم کارگر جنسی.
وی افزود: در حال حاضر 500 زن معتاد خیابانی در سطح شهر تهران وجود دارد که اکثرا برای تأمین مواد به این شغل روی آورده‌اند. همچنین 30 هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز هستند.
افزایش انتقال ایدز از طریق تماس جنسی
رئیس مرکز تحقیقات ایدز با اشاره به اینکه باید مهارت نه گفتن به آسیب‌های اجتماعی را به فرزندانمان آموزش دهیم، گفت: هم اکنون راه انتقال ایدز از طریق تماس جنسی رو به افزایش است. روش انتقال ایدز از طریق خون‌های آلوده بود پس از آن از طریق سرنگ‌های آلوده معتادان منتقل می‌شد. اما هم اکنون از طریق تماس جنسی است.
محرز بیان کرد: در طول 10 سال ابتلای زنان به ایدز دو برابر شده است یعنی زنانی را داریم که رفتارهای پرخطر نداشته اند و از طریق ازدواج و تماس جنسی به ایدز مبتلا شده‌اند. درصد کودکان کار که در گروه سنی 8 تا 18 سال قرار دارند به ایدز مبتلا هستند.
وی با اشاره به اینکه درسال 91 تحقیقی را در رابطه با تن فروشی انجام داده‌ایم ادامه داد: 161 زن را از قسمت‌های مختلف تهران مورد مطالعه قرار دادیم که 5 درصد آنها مبتلا به ایدز و 13 درصد به مبتلا به هپاتیت C بودند. سن این افراد بین 18 تا 56 سال بود و به طور متوسط در سن 38 سالگی قرار داشتند.
رئیس مرکز تحقیقات ایدز تصریح کرد: 86 نفر از زنان یعنی 53 درصد آنها مطلقه بودند و 56 درصد یک بار تجربه ازدواج موقت را داشتند. 56 درصد برای مشتری یابی در خیابان‌ها فعالیت می‌کردند.
80درصد زنان تن فروش به محل کار یا زندگی مشتریان خود می‌روند
محرز با اشاره به اینکه 80 درصد زنان تن فروش به محل کار و محل زندگی مشتری می‌رفتند، گفت: این زنان به طور متوسط 7 روز در هفته کار می‌کردند و حدود 4 مشتری داشتند. سن مشتریان آنها بین 35 تا 45 سال قرار داشت.
وی بیان کرد: 49.5 درصد از زنان تن فروش با دوستان یا همسر موقت خود تماس جنسی داشتند که در هنگام تماس جنسی از کاندوم استفاده نمی‌کردند.
رئیس مرکز تحقیقات ایدز افزود: مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی در بین زنان تن فروش بالا است به گونه‌ای که 112 نفر از آنها عنوان کردند که مشروبات الکلی را مصرف می‌کنند.
مصرف شیشه برای افزایش قدرت جنسی زنان تن فروش
محرز با اشاره به اینکه اغلب زنان تن فروش از شیشه استفاده می‌کنند، عنوان کرد: استفاده از شیشه در بین زنان تن فروش رو به افزایش است.
وی عنوان کرد: تأثیر مشکلات اجتماعی مانند طلاق در سوق دادن زنان به رابطه جنسی پرخطر باید بررسی شود همچنین اغلب این زنان در راه‌های محافظت از خود آگاهی پایینی داشتند که پیشنهادهایی بدین شرح ارائه می‌شود: احداث کلینیک‌های زنان آسیب‌پذیر، آموزش و توانمندسازی زنان آسیب‌پذیر و ارائه خدمات تخصصی و بهداشتی به آنها.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

ماه مهر همواره یادآور فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت، تبلور تلاش و تکاپوی پرشتاب و شوق‌انگیز برای فتح قله‌های دانش و کرامت انسانی است تا هرچه بیشتر زنگارهای جهل و نادانی از پیکره جامعه زدوده‌شود و انسان‌ها در مسیر حیات بخش آگاهی و تکامل قرار گیرند.

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها