رییس سازمان انرژی اتمی خبر داد:

اجرای کامل برجام از 2 ماه دیگر

طرح فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران که در دستور کار مجلس قرار گرفت، از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به صحن علنی داده شد تا با شروطی، بررسی و به تصویب برسد و بر همین اساس اکثریت قاطع نمایندگان با سه پیشنهاد هماهنگ‌شده با شورای امنیت ملی، طرح را با بیش از دو‌سوم آرا به تصویب رساندند.
کد خبر: ۸۴۵۹۵۸
ضرورت منع سوءاستفاده از برجام

اگر هیات‌ رئیسه طرح را به‌صورت جزئی و مانند بسیاری از طرح‌ها و لوایح مورد بررسی قرار می‌داد، شاید روزهای متمادی وقت صرف می‌شد که چنین طرح مهمی به سرانجام برسد و در نهایت پیش‌بینی این بود که جمع‌بندی فعلی نیز حاصل شود.

در عین حال انتقاداتی به نحوه رای‌گیری این طرح وجود داشت که نمی‌توان گفت نابه‌جا بود، اما اراده عمومی مجلس نشان داد که با رویه و فرآیند رسیدگی همراهی دارد.

هرچند بیش از صد پیشنهاد برای این طرح ارائه شد، اما هیات‌رئیسه با تدبیر اتخاذ شده تلاش کرد روند بررسی را سریع‌تر به سرانجام برساند.

شاید در افکار عمومی نگرانی‌های به‌حقی در مورد روند اجرای برجام و خلأهایی که آسیب‌هایی را برای منافع ملی کشور به همراه دارد، وجود داشته باشد، اما مجلس تلاش کرد اقدامات دولت را منوط به حفظ حقوق کشور، در اجرای برجام کند.

بر همین اساس در بند سوم مصوبه نمایندگان تاکید شده است، اگر دولت ایران اقدامات خود برای برداشته شدن تحریم‌ها را انجام داد، اما طرف مقابل قائل به انجام آن نبود و به هر بهانه قصد وضع کردن تحریم‌های جدید را داشت، دولت موظف است غنی‌ سازی را سرعت بخشیده و به همان 190 هزار سویی که پیش‌بینی شده برساند.

تمام تلاش نمایندگان بر این بود که در مصوبه مجلس خطوط قرمز رعایت شود و جلوی هرگونه سوءاستفاده از برجام گرفته شود، لذا تلاش شد نظرات و ده پیشنهاد کمیسیون ویژه برجام به‌صورت دقیق و به اشکال مختلف در این 9 بند لحاظ شود.

محمدحسین فرهنگی - عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها