jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۵۲۱۶   ۲۳ شهريور ۱۳۹۴  |  ۰۶:۴۵

یافته‌های جدید نشان می‌دهد ربات‌ها قادرند به همان شکلی که حیوانات و انسان‌ها تکامل می‌یابند، خودشان را ارتقا دهند. بر همین اساس دانشمندان موفق شدند یک نوع ربات مادر تولید کنند که قادر است با استفاده از قطعات مکانیزه شده، بچه ربات‌هایی بسازد که در هر نسل پیشرفته‌تر می‌شود. این ربات مادر طی فرآیندی که به انتخاب طبیعی شباهت دارد کارآمدترین صفات فرزندانش را انتخاب کرده و از آنها برای ارتقای نسل‌های بعدی بهره می‌گیرد.

ربات مادر بچه‌ربات‌های‌ بالنده‌ می‌سازد

در این مطالعه، ربات مادر که شبیه یک بازوی رباتیکی بزرگ است توانست ده نسل بچه ‌ربات تولید کند. بچه ربات‌ها از مکعب‌های پلاستیکی ساخته شدند و در آنها موتورهای داخلی تعبیه شده بود. مشاهده شد این ربات‌ها قادرند صفات کارآمد خود را به نسل‌های بعدی انتقال دهند، طوری که توانایی‌های حرکتی ربات‌های نسل آخر تقریبا دو برابر ربات‌های نسل اول گزارش شد.

ربات مادر به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که قادر است توانایی‌های حرکتی هر نسل از ربات‌ها را از روی یک آزمایش ارزیابی کرده و تعیین کند هر یک از ربات‌ها می‌تواند تا چه مسافتی و در چه مدت زمانی پیش برود. در این آزمایش، بچه‌ربات‌ها باید یک مسافت تعیین شده را در مدت زمانی مشخص بپیمایند. ربات مادر ربات‌هایی را که بیشترین مسافت را در کوتاه‌ترین زمان طی می‌کنند نگه داشته و ربات‌های بازنده را از دور آزمایش‌ها خارج خواهد کرد.

گویی هر یک از ربات‌ها حامل یک ژنوم است که درست مانند انسان‌ها از ژن‌های متعددی تشکیل شده است. این اطلاعات ژنتیکی از یک نسل به نسل بعدی انتقال یافته و در هر بار انتقال از طریق حذف ژن‌های ناکارآمد، جهش یا ادغام ژن‌ها سعی می‌شود فقط ژن‌های کارآمد به نسل‌های بعدی راه یابد. بررسی این فرآیند در ربات‌ها در درک بهتر چگونگی تکامل انسان‌ها مؤثر است. به علاوه، دانشمندان امیدوارند بتوانند با استفاده از این ربات‌ها به این پرسش زیستی که هوش انسان چگونه به‌وجود می‌آید پاسخ دهند.

تاکنون تصور می‌شده ربات‌ها فقط در انجام اعمال تکراری تعریف شده بویژه در تولیدات انبوه کارایی دارند. حال آن‌که دانشمندان معتقدند ربات‌ها نیز می‌توانند طوری طراحی شوند که مانند انسان‌ها از قابلیت خلاقیت و نوآوری برخوردار باشند. البته‌ دانشمندان یادآور می‌شوند هنوز تا ساخت ربات‌هایی که بتوانند مانند انسان‌ها فکر کنند راه درازی در پیش است. در حال حاضر، ربات‌ها برای تکامل به انسان‌ها وابسته‌اند، اما پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نه‌چندان دور ربات‌ها بتوانند به طور محدود بدون دخالت انسان رفتار و فکر کنند.

منبع: ایندیپندنت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها