jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۳۰۸۲۰   ۰۸ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۷:۳۰

وزیر بهداشت از اشتباهات بزرگ در حوزه پزشکی را آزمون‌های پزشکی و نظام ارتقا بیان کرد و گفت: در آموزش و پژوهش آدرس غلط دادیم که لازم است تعریفی درست برای اصلاح بیان کنیم و به مهارت آموزی توجه جدی کنیم.

دو اشتباه پزشکی ایران از زبان وزیر بهداشت

به گزارش تسنیم، سید حسن هاشمی در مراسم افتتاح بزرگترین اتاق‌های تمیز در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی در مرکز رشد فناوری دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت توجه به تحقیق و فناوری در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: متاسفانه در جلسات متعدد از نقش فعالیت‌های بسیار گسترده صورت گرفته و در دست انجام در حوزه پژوهش و تحقیقات سلامت غافلند و از این رو ضروری است به سهم حوزه سلامت در تحقیق و فناوری توجه ویژه شود.

وزیر بهداشت ضمن ابراز خرسندی از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پژوهش و فناوری در حوزه سلامت، اظهار کرد: لازم است این حمایت ها افزایش یابد چرا که سرمایه گذاری در این حوزه زود بازده است.

هاشمی افزود: صحبت‌های امام و رهبری در مورد توجه به علم است اما عملاً برخی مسئولان برای ساختن پل، جاده، ریل و غیره فرصت و اعتبار بیشتری صرف می کنند.

تحقیقات علمی در دراز مدت به بازدهی می رسند و باید با حوصله دنبال شوند

وی افزود: برخی مدیران فکر می کنند افتخار این است که بعد از پایان دوره‌ مسئولیت تعداد پل و جاده و کارخانه را افزایش داده باشد، دلیل این امر این است که تحقیقات علمی زود بازده نیستند و افراد حوصله سرمایه‌گذاری ندارند.

هاشمی، با تاکید بر سرمایه گذاری در بخش فناوری و پژوهش، افزود: کشوری مقتدر است که سرمایه گذاری و در نتیجه تولید علم بیشتری داشته باشد.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت و ابراز رضایت مردم از این طرح، گفت: خوشحال هستم که در کنار اجرای این طرح با وجود تمام سختی های آن، از دو حوزه آموزش و پژوهش غافل نشدیم.

هاشمی افزود: در حوزه پژوهش اقدامات خوبی صورت گرفته که ثمره آن طی دو دهه آینده مشخص می‌شود.

وزیر بهداشت در ادامه، با بیان اینکه بیش از 95 درصد از داروهای کشور تولید داخل هستند، افزود: البته می توان گفت سهم ما در تولیدات دارویی نزدیک به 50 درصد است، چرا که وارد کننده برخی از مواد اولیه دارویی هستیم.

به گفته هاشمی، در حال حاضر بیش از 30 درصد تولید علم در حوزه پزشکی است.

وزیر بهداشت همچنین، از اشتباهات بزرگ در حوزه پزشکی را آزمون‌های پزشکی و نظام ارتقا بیان کرد و گفت: در آموزش و پژوهش آدرس غلط دادیم که لازم است تعریفی درست برای اصلاح بیان کنیم و به مهارت آموزی توجه جدی کنیم.

هاشمی بر ضرورت اصلاح جذب استاد تاکید کرد و گفت: به طور مثال در دانشکده داروسازی نیازی نیست فقط رتبه‌های اول جذب شوند و باید به میزان دانش واقعی و مهارت افراد نیز توجه کرد.

وی افزود: در مراکز علمی باید از افرادی که توانمند در خلق ثروت و توانمندی هستند استفاده شود؛ چرا که این افراد به مسیر ارتقاء کشور کمک می کنند.

وزیر بهداشت همچنین، بر نیاز به آزادی عمل بیشتر برای ورود به دانشگاه‌های نسل سومی که در آنها آموزش، پژوهش و فناوری در کنار یکدیگر هستند تاکید کرد.

مراسم افتتاح بزرگترین اتاق‌های تمیز در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی با حضور سورنا سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، معاونان وزیر بهداشت و مدیران و مسئولان در حوزه سلامت برگزار شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فرشاد
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۹
وضعیت پزشكی در ایران كلا پر از اشتباه و سراسر نابسامانیست
امیدوارم این وزیر مریض بشه بفهمه چی میگم
۰
۰

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها