رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی :

آمریکاییها می خواهند باب جدیدی را در رابطه با ایران باز کنند

رئیس قوه قضائیه از جذب ۴ هزار قاضی به دستگاه قضایی مطابق برنامه پنجم توسعه تا پایان سال خبر داد و گفت: با این روند در آینده شاهد تحول در دستگاه قضایی خواهیم بود.
کد خبر: ۸۳۰۵۰۷
آملی لاریجانی: زندان ها باید غربالگری و زندانیان دسته بندی شوند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، آیت الله آملی لاریجانی در دیدار با رئیس کل و مسئولان قضایی دادگستری استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و روسای سازمان‌های تابعه قوه قضائیه در مشهد با تاکید بر اینکه جذب نیرو در دستگاه قضایی باید مستمر باشد، بر رعایت اخلاق حرفه ای از سوی قضات، کارکنان و مسئولان قضایی تاکید کرد.

وی افزود: قضات، کارکنان و مسئولان باید در همه مراحل انجام وظایف قانونی، متخلق به آداب حرفه ای باشند تا جایی که حتی اگر نتوانیم خواسته مراجعان را برآورده کنیم برخورد توام با کرامت موجب رضایتمندی مراجعان شود.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه خدمت به مردم عبادت است و در این زمینه روایات متعددی از طرف ائمه اطهار(ع) ذکر شده است گفت: هر حرکتی که به قصد قربت و تلاش برای رفع حاجت مومنان باشد عبادت است و البته خصوصیاتی دارد که از روشن ترین مصادیق آن تلاشی است که خدمتگزاران به مردم در دستگاه قضایی انجام می دهند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه حجم انبوه مراجعه کننده به دستگاه قضایی از جهتی موجب تاسف است اما از این جهت که نشان دهنده اعتماد مردم به قوه قضائیه است امیدوار کننده محسوب می شود گفت: مردم به دستگاه قضایی به عنوان ملجا و پناهگاه نگاه می کنند و از این زاویه کثرث مراجعه مردم به دستگاه قضایی امیدوار کننده و نشان دهنده اعتماد و اطمینان به دستگاه قضایی است.

آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: ملجا و پناهگاه بودن دارای آثاری است که خدمت به مردم برای رضای خدا از جمله این آثار است.

رئیس قوه قضائیه افزود: چنانچه یک فصل خصومت اتفاق بیفتد و یا حق مظلومی ستانده شود کار بزرگی روی داده و موجب رضایت خداوند متعال خواهد بود و خداوند متعال نیز به قلوب و نیت ها نگاه می کند و حرکت بر این اساس موجب رشد و تعالی انسان می شود.

آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی به ویژه در چند سال اخیر در مسیر رشد و تعالی قرار گرفته، از جمله در بخش جذب و پرورش نیروی انسانی کارآمد اقدامات گسترده ای انجام شده و این جذب پیوسته باید بر اساس ورودی و رشد پرونده ها و خروجی نیرو از دستگاه قضایی صورت پذیرد.

رئیس قوه قضائیه افزود: پس از بررسی های انجام شده شاهد کمبود شدید نیروی انسانی بودیم و کار بسیار سختی برای کاهش کمبودها و رفع مشکلات آغاز شد و این اقدامات جز با عنایات ویژه مقام معظم رهبری به ثمر نمی نشست که جا دارد صمیمانه از این حمایت ها تقدیر و تشکر کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: برای رفع کمبودها و تنگناها در زمینه امکانات فیزیکی و ساختمان های دستگاه قضایی نیز تلاش بسیار زیادی صورت پذیرفت و اقدامات کم سابقه ای در این زمینه شکل گرفت.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به کمبود بودجه دستگاه قضایی و لزوم جذب نیروی انسانی بیشتر به این دستگاه تصریح کرد: امیدواریم با همکاری دولت و مجلس، کمبود قوه قضائیه در بخش بودجه و نیروی انسانی رفع شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: در زمینه رفاهی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شده و امیدواریم با تشکیل بنیاد تعاون قوه قضائیه اقدامات رفاهی منسجم‌تر و بیشتری نیز صورت گیرد که همه این اقدامات در نهایت به منظور تسهیل خدمت به مردم بزرگوار و بهبود انجام امور از سوی قضات و کارکنان دستگاه قضایی خواهد بود.

آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: تحول در رسیدگی به پرونده ها باید به صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد و اتقان آراء و تسریع در رسیدگی ها مورد نظر مقام معظم رهبری بوده که باید با یک روحیه جهادی و همت بالا محقق شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه به مساله اجرای احکام باید توجه جدی شود، افزود: ماحصل اقدامات ارکان مختلف در دستگاه قضایی، در اجرای احکام قابل مشاهده است و توقع بر این است که احکام با قاطعیت و سرعت به مرحله اجرا درآید.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه مساله سلامت اداری در دستگاه قضایی مساله بسیار مهمی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، حفظ نظم و انضباط و رعایت نظامات اداری و سازمانی را از دیگر نکاتی دانست که در کنار رعایت اخلاق و آداب اسلامی باید توجه شود.

وی گفت: همه تلاش قضات، کارمندان و مسئولان در دستگاه قضایی باید انجام سریع و دقیق کار مردم باشد و تمامی اقدامات باید در این جهت ساماندهی شود.

رئیس قوه قضائیه برگزاری دیدارهای عمومی مسئولان قضایی استان ها را از اقدامات بسیار خوب دانست و افزود: این حرکت انشاءالله باید با حفظ سلامت و در چارچوب قانون استمرار یابد و باید باب دستگاه قضایی همواره به روی مردم باز باشد.

آیت الله آملی لاریجانی مباحث مربوط به زندان‌ها را از مسائلی دانست که مورد توجه ستاد قوه قضائیه بوده و این اقدامات در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حال پیگیری است تا در آینده تحولاتی نیز در زمینه بهبود فضای زندان‌ها صورت گیرد.

رئیس قوه قضائیه افزود: زندان‌ها باید با نظارت دادگستری ها غربالگری و زندانیان دسته بندی شوند تا وضع زندان ها بهبود یابد.

آیت الله آملی لاریجانی با تقدیر از اقدامات انجام شده در دادگستری استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی افزود: دستگاه قضایی وجه توامان صلابت و رافت نظام اسلامی است و بر همین اساس برخوردهای بسیار خوبی به وسیله دادگستری استان ها صورت گرفته که باید تقویت شود و از جمله این اقدامات تلاش های بسیار خوب دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب مشهد است.

رئیس دستگاه قضا جایگاه سازمان‌های تابعه قوه قضائیه را مهم توصیف کرد و افزود: خدمات بسیار زیادی از سوی این سازمان ها به مردم بزرگوار ارائه و امنیت مردم در سایه همین اقدامات محقق می شود.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر برخورد جدی و قانونی با زمین خواری گفت: توقع این است که در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری از تغییر غیرقانونی کاربری اراضی جلوگیری و با زمین خواران قاطعانه و در چارچوب قانون و تدبیر برخورد شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها