jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۲۹۵۸۶   ۰۴ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۱:۴۳

یکی از مهمترین مخالفان توافق هسته ای ایران از به نتیجه رسیدن تلاش دموکرات ها برای جلب حمایت از توافق هسته ای سخن گفته و اقدام آنها را برای لغو قطعنامه ضد ایرانی جمهوری خواهان زیر سؤال برد.

حمایت از توافق هسته ای در سنای آمریکا افزایش یافت

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «باب کورکر» رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا که نقش مهمی در به تصویب رساندن طرح «کورکر – کاردین» یا همان «بررسی توافق هسته ای ایران در کنگره» داشته است و یکی از بلندترین صداهای حزب جمهوری خواه محسوب می شود، اقرار کرد که کارزار تبلیغاتی دموکرات های کاخ سفید برای حمایت از توافق هسته ای ایران به نتایج مثبتی رسیده و وی نمی داند که آیا مخالفان توافق قادر به غلبه بر شرایط موجود خواهند بود یا خیر.

اظهار نظر سناتور کورکر پس از آن ایراد شد که با پیوستن «پتی موری» سناتور دموکرات ایالت واشنگتن، شمار موافقان توافق هسته ای در مجلس سنای آمریکا به ۲۹ نفر رسید. به این ترتیب دموکرات ها تا رسیدن به ۳۴ رایی که برای تایید حق وتوی رئیس جمهور علیه قطعنامه ضد ایرانی جمهوری خواهان لازم است، تنها ۵ پله فاصله دارند.

ناگفته نماند دموکرات ها که امید زیادی برای پر کردن فاصله باقی مانده و رسیدن به حد نصاب ۳۴ رای دارند، چشم انداز موفقیت خود را ارتقاء داده و در اقدام بعدی به دنبال کسب ۴۱ رای موافق هستند تا این قطعنامه را پیش از رسیدن به میز «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا ابطال کنند. به این ترتیب دیگر لازم نیست که اوباما از حق وتوی خود برای لغو قطعنامه استفاده کند.

کورکر ادعا کرد هنوز نمی داند آیا مخالفان قادر به توقف تلاش دموکرات ها خواهند بود یا خیر اما وی تلاش دموکرات ها را برای ابطال قطعنامه جمهوری خواهان مورد انتقاد قرار داد.

در حال حاضر ۱۵ نفر از دموکرات های سنا هنوز رای قطعی خود را اعلام نکرده اند که از آن میان می توان به سناتور «بن کاردین» اشاره کرد. وی همان کسی است که در همکاری با کورکر طرح بررسی توافق هسته ای ایران را به کنگره معرفی کرد. کاردین یهودی است و مخالفتش با توجه به عضویت در کمیته قدرتمند روابط خارجی سنا می تواند برای هم حزبی های دموکراتش گران تمام شود و حتی برخی از آنها را متمایل به مخالفت با کاخ سفید کند.

اما در مجلس نمایندگان آمریکا وضع به گونه دیگری است. انتظار می رود که قطعنامه ضد ایرانی در این نهاد قانونگذاری به تایید برسد. با این حال، «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت دموکرات مجلس معتقد است دموکرات ها از آراء کافی برای نجات حق وتوی اوباما و تایید نهایی توافق هسته ای ایران برخوردارند. ناگفته نماند که کنگره برای لغو وتوی اوباما نیازمند دو سوم از رای همه اعضا است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر