در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت

تحلیل هاشمی رفسنجانی از پیروزی بزرگ ایران در مذاکرات هسته ای

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به موفقیت اخیر تیم مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: به دلیل صلابت و مقاومت خوب مردم ایران، صراحت رهبری و اقتدار دیپلماسی تیم مذاکره‌‌کننده کشورمان، به ظلمی طولانی و تاریخی که در حق مردم ایران با اعمال تحریم‌های ظالمانه شده بود، در توافق ابتدایی روی کاغذ پایان داده شد.
کد خبر: ۸۱۹۸۵۵
تحلیل هاشمی رفسنجانی از پیروزی بزرگ ایران در مذاکرات هسته ای

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آیت الله هاشمی رفسنجانی در نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به سرعت تحولات مهم در منطقه و جهان و تأثیر آن بر معادلات جهانی گفت: علائم زیادی قابل مشاهده است که به نظر می‌رسد کوه یخی که در فضای اقیانوس منطقه و جهان به وجود آمده گوشه‌ای از آن پیداست.

وی ایام معنوی و پرفیض ماه مبارک رمضان، حضور پرشور مردم در مراکز دینی، عبادی، شور مردم سراسر کشور در راهپیمایی پرشکوه روز جهانی قدس و نهایتاً برگزاری نماز باشکوه عید سعید فطر با سخنان مهم رهبری معظم انقلاب در تهران را نشان‌دهنده وجود آرامش، امید و همدلی آحاد مردم دانست و ابراز امیدواری کرد که این آرامش و همیاری در آینده به ویژه تا مقطع برگزاری انتخابات کشور حفظ و تقویت شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه ایران، کانون تحولات منطقه‌ای و جهانی است، به تشریح روند شروع مذاکرات منطقه‌ای و هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 ماه‌ها قبل از برگزاری انتخابات یازدهم ریاست جمهوری پرداخت و گفت: چند ماه قبل از انتخابات با وساطت آقای سلطان قابوس که پیام کتبی از آقای اوباما آورده بود با موافقت رهبری دو دور مذاکره در عمان برگزار شد که به نتیجه نرسید.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: رهبری انقلاب در سخنرانی ابتدای سال موافقت خود را با مذاکرات اعلام کردند و در واقع مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم با اراده، رویکرد و روش جدیدی ادامه یافت.

وی مذاکره با نمایندگان 6 کشور قدرتمند جهانی را اقدامی سخت و مهم دانست و گفت: تیم مذاکره ‌کننده جمهوری اسلامی ایران، مقتدرانه و عالمانه، با اهداف حق‌‌طلبانه پا به عرصه دور جدید مذاکرات گذاشت و مذاکره‌‌کنندگان مقابل را واقف کردند که در حق مردم غیور و رشید ایران ظلم کرده‌اند و باید این ظلم را به نحوی جبران کنند.

وی افزود: مجادلاتی که در حال حاضر بین دولتمردان و جمهوری‌خواهان آمریکا از یک طرف و مقامات اسرائیلی در جریان است و اعترافاتی که از آنان در مورد اقتدار و قدرت هسته‌ای ایران شنیده می‌شود و اینکه مخالفان صریحاً می‌گویند ایران توانسته شش قدرت جهان را فریب بدهد و کلاه سرشان بگذارد، در نوع خود بسیار مهم و قابل توجه است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی از طرفی دیگر اعتراف وزیر خارجه آمریکا در مواجهه با جمهوری‌خواهان در مقابل کنگره که می‌گوید ایران به قدرت هسته‌ای رسیده و تسلیم شدن این کشور خیالی خام و وهم‌انگیز است و ادامه تحریم‌ها تنها به عمیق‌تر شدن شکاف بین آمریکا و اروپا منجر خواهد شد و اگر اسرائیل دست به حمله نظامی یا سایبری علیه ایران بزند، سخت اشتباه کرده را حاکی از واقعیت مهم پیروزی بزرگ جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی و هسته‌ای دانست.

وی گفت: اینکه رئیس جمهوری آمریکا مخالفان توافق هسته‌ای در این کشور را جنگ‌طلب معرفی می‌کند و به اعراب خلیج فارس می‌گوید بودجه نظامی شما ده برابر بودجه ایران است، چرا ایران‌هراسی می‌کنید؟ و در سرزمین‌های اشغالی قدس نیز حتی نیروهای نظامی علیه نتانیاهو و دولتمردان دیگر این رژیم عنوان می‌کنند که این رژیم در حالت انزوای سیاسی در جهان است، نشانه دیگری از تحولات مثبت و ادامه جنگ سرد در منطقه و جهان است.

وی ابراز امیداواری کرد: در شرایط کنونی و حساس منطقه به ویژه پس از نتایج مذاکرات، منتقدان داخلی با حفظ مصالح و منافع ملی کشور، ضمن توضیح مواضع خود، سعی کنند آرامش، امید و همدلی و اتحاد بین مردم را حفظ و تقویت کنند.

در ادامه این جلسه، روند بررسی و تدوین سیاست‌های کلی محیط زیست با حضور اکثریت اعضا پیگیری شد که با تصویب 6 بند باقیمانده، در مجموع تصویب این سیاست‌ها در قالب 16 بند به پایان رسید که برای تأیید نهایی خدمت رهبری معظم انقلاب تقدیم خواهد شد.

مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام

در این جلسه که وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس دانشکده محیط زیست و رئیس کمیته محیط زیست شورای عالی امنیت ملی نیز حضور داشتند، پس از بحث و بررسی اعضا، موارد ذیل به تصویب رسید:

- حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیست با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله بهره‌گیری از مشوق‌های لازم.

- تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست‌محیطی مبتنی بر ارزش‌ها و الگوهای سازنده ایرانی- اسلامی و جهانی.

- ارتقای مطالعات و تحقیقات علمی و بهره‌مندی از فناوری‌های نوآورانه زیست‌محیطی داخلی و خارجی و تجارب سازنده بومی در زمینه تعادل زیست‌بوم‌ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست.

- گسترش سطح آگاهی، دانش، بینش و حقوق زیست‌محیطی جامعه و تقویت فرهنگ و معارف دینی، مشارکت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی به ویژه امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست در تمام سطوح و اقشار جامعه.

- افزایش نقش مسئولانه و قانونمند سازمان‌های مردم‌نهاد برای بهبود شرایط محیط زیست.

تقویت دیپلماسی محیط زیستی با:

1- تلاش برای ایجاد و تقویت نهادهای منطقه‌ای برای حفظ محیط زیست از جمله مقابله با گرد و غبار و آلودگی‌های آبی.

2- توسعه مناسبات، جلب مشارکت و همکاری‌های هدفمند و تأثیرگذار دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه محیط زیست.

3- استفاده فعال از فرصت‌ها و مشوق‌های بین‌المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم‌کربن و تسهیل انتقال و توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های مرتبط.

همچنین دو بند زیر، ذیل ماده هشت خواهد آمد:

- توسعه حمل و نقل عمومی سبز و غیرفسیلی از جمله برقی و افزایش حمل و نقل همگانی به‌ویژه در کلان‌شهرها.

- الزام دستگاه‌های ذیربط به استفاده از مواد سوختی سازگار با محیط زیست.

بنا بر این گزارش، در این جلسه اعلام شد که از پانزدهم مرداد ماه دو جلسه از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، تشکیل نخواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
یك رزمنده مشهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
۰
۰
1اول مشكلات كم ابی زا برطرف كنید 2 شكار كلا ممنوع كنید 3 ایجا دجنگل درجاهای مناسب 4امكانات حمل نثل ریلی 5 حمل نقل برقی عمومی برون شهری .درون شهری 6تولیدات بومی 7تولیدات كشاورزی بومی 8امور دام بومی
حق نسب لر
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
۰
۰
كدام پیروزی تمام دست اورد های هسته ای را دادیم ادعای پیروزی هم میكنید. بین 5 تاده گل خوردیم اگر واقعا تحریم ها برداشته بشه یك گل زدیم. این كجاش پیروزیه فردو عملا تعطیل نطنز از چند هزار سانتر فیوز فقط 5000 هزارتا كهنه وفرسوده باقی مانده تمام هفت هزار كیلو 20در صد از ایران خارج و نابود میشه غنی كردن بالای 3ونیم درصد حق نداریم انجام بدیم موتور اب سنگین اراك باید خارج ومنفجر بشه ساختمان وساختار اب سنگین خراب وبا بتون توسط امریكای گاو چران پر خواهد شد تمام افراد متخصص بیكار وحتی تولید موشك های پیشرفته دیگر نخواهیم داشت حق تولید سانترفیوز جدید وپیشرفته نخواهیم داشت
محمد
Germany
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۴
۰
۰
به قول رهبر معظم به غربی ها سر سوزن امید و اعتباری نیست این آقایون دل خودشان را خوش می كنند.
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها