jamejamonline
سیاسی قوه قضائیه کد خبر: ۸۱۹۰۳۸   ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۱۲:۳۴

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: توافق هسته ای نشانه روشنی از صداقت ایران در بحث دست یابی به فناوری هسته ای است و امیدوارم طرف غربی نیز همین گونه در اجرای تعهدات خود صداقت داشته باشد.

توافق هسته ای نشانه روشنی از صداقت ایران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد جواد لاریجانی در دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه سوئیس گفت: تلاش های رئیس جمهوری ما و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در حصول به توافق با گروه 1+5 عملا به دنیا نشان داده که ایران در خصوص فناوری هسته ای صادق است و در پی تولید سلاح هسته ای نبوده و نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید براینکه امیدواریم طرف های مذاکره کننده نیز در عمل و در اجرای تعهدات خود این صداقت را نشان دهند گفت: باید خاطر نشان کنم که عزم ایران برای دسترسی به علم و فناوری جدی است و در این زمینه از ابتدا محدودیت ها و تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده است ناشی از معیارهای دوگانه و تبعیض نسبت به ایران بوده است.

لاریجانی با انتقاد از وجود طرز فکر نادرستی در میان برخی از طرف های غربی مبنی بر اینکه ایران در بحث هسته ای پیشرفت‌های فنی و علمی بالاتر از حد مجازی داشته است افزود: جمهوری اسلامی ایران طبیعتا برای رفع سو تفاهم ها و اعتماد سازی، آمادگی انجام اقداماتی را که در توافقنامه آمده است دارد ولی اگر کسی فکر کند که ما در خصوص پیشرفت های فنی، صنعتی و علمی دارای سقفی هستیم و می توان محدودیت های علمی برای ما گذاشت دچار فهم اشتباه شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید براینکه طبیعتا ایران به همه مواد موافقتنامه ای که امضا کرده است پای بند خواهد بود گفت: به همین میزان ما نیز انتظار داریم طرف‌های مقابل، به لفظ و معنای این توافقنامه پایبند باشند.

لاریجانی با اشاره به سابقه تاریک برخی از کشورهای غربی در تعامل با ایران گفت: اگر چه ما در بعضی از این کشورها سابقه خصومت دیرینه ای نسبت به کشورمان سراغ داریم و فکر نمی کنیم این خصومت ها به زودی و یا به سرعت از بین برود گفت: در عین حال رئیس جمهوری محترم ایران قدم شجاعانه ای برداشته و مورد حمایت اکثریت ملت و مسئولان نظام است و مطمئن هستم که این تلاش ها می تواند نادرستی عمده تهمت هایی را که نسبت به ما در جهان مطرح شده است ثابت کند و بی اساس بودن آنها را به نمایش بگذارد.

دبیر ستاد حقوق بشر در خصوص همکاری های حقوق بشری میان ایران و سوئیس نیز گفت: دو کشور زمینه های زیادی در خصوص همکاری های مشترک داشته اند که متاسفانه در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است و امیدواریم در زمینه انرژی و سایر زمینه ها رشد سریع پیدا کند.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوئیس نیز ضمن ابراز خرسندی ازتوافق هسته ای به عمل آمده میان ایران و قدرت های جهانی، نسبت به آینده توافقات هسته ای اظهار امیدواری کرد و باز شدن و گسترش مسیر همکاری های کشورهای اروپایی با ایران را خواستار شد.

ایو رُسیه افزود: ما بسیار امیدوار هستیم که با این توافق به دست آمده ایران به سرعت جایگاه تاثیر گذار واقعی خود را در منطقه و جهان تعمیق بخشد.

در این خصوص دکتر لاریجانی نیز گفت: امروز مردم یمن هم قربانی تجاوز بسیار خشن و بلکه خشونتت بدون مرز قرار گرفته اند و نباید فراموش شوند.

ایو رسیه در پایان این دیدار ضمن اعلام آمادگی کشورش برای توسعه روابط در زمینه های مختلف با کشورمان گفت: ما بسیار علاقمند هستیم گفتگوهای دوجانبه حقوق بشری ایران و سوئیس را که در واقع ششمین دور این مذاکرات محسوب می شود و مدتی است به تاخیر افتاده است، مجددا از سر بگیریم.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوئیس اظهار امیدواری کرد با آغاز مجدد این گفتگوها فصل تازه ای در این روابط آغاز شود و این گفتگوها وسیع تر و غنی تر در اینده ادامه پیدا کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها