jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۶۹۹ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

ایران کشوری با مساحتی معادل یک درصد و جمعیتش هم در همین حدود یعنی یک درصد جمعیت جهانی است. درحالی که ذخایر شناخته شده گازی کشور از مرز ١٨درصد و ذخایر نفتی نیز از محدوده ١٠درصد فراتر رفته است و باید منتظر سهم قابل توجهی از اقتصاد بین‌المللی در این بخش از جهان هستی باشیم. اما با یک حساب ساده درمی‌یابیم اقتصاد ایران به واسطه کاهش شدید درآمد‌های خارجی، تحریم‌های اقتصادی، کاهش درآمد ملی، افزایش هزینه‌های مالی مبادلات بازرگانی و بلوکه شدن بخش قابل توجهی از درآمد‌های ارزی کشور طی سه دهه اخیر کوچک شده است.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و قرائت بیانیه وین که می‌تواند گذرگاه عبور از تحریم‌ها و به‌تبع آن نارسایی‌های اجرایی و عملیاتی مالی و رفتار‌های بین‌المللی باشد، ‌باید شاهد تحولی شگرف در اقتصاد ایران باشیم. اکثر فعالان اقتصادی بر این موضوعات صحه می‌گذارند که با اجرایی شدن سند جمع‌بندی، التهابات اقتصادی کاهش یافته و رفتار دولت هم عقلایی‌تر خواهد شد. با توجه به نمایان شدن نارسایی‌های مدیریتی و به تبع آن تصمیمات نادرست مقطعی که بهانه‌های تحریم یکی از دلایل محکمه‌پسند آن بوده است، باید گفت با اجرای جمع‌بندی جدید، تعامل دولت بتدریج با بخش خصوصی شکل گرفته و جریان سفته‌بازی به عنوان انگیزه اول فعالان اقتصادی تعدیل یا دیگر جایی برای حضور نخواهد داشت.

از سوی دیگر بخوبی می‌دانیم که با وجود شعار‌ها و برنامه‌های مطرح شده از سوی برنامه‌ریزان و مدیران تصمیم‌گیر، اقتصاد ایران کماکان نفتی است و همان‌گونه که توسط نفت به رکود رفت، با نفت هم از رکود خارج خواهد شد. در این صورت ضرورت بازنگری فعالیت‌های توسعه‌ای در صنایع نفت و گاز نه تنها جدی است بلکه الزام‌آور است. با در نظر گرفتن ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل صنایع نفت و گاز و پالایش و پتروشیمی و برنامه‌های توسعه‌ای آن که بار‌ها مورد بررسی و تجدیدنظر قرار گرفته است می‌توان گفت که تاثیر اولیه جمع‌بندی‌نامه با قدرت‌های بزرگ دنیا ‌باید با ارتقای ظرفیت ساخت داخل و توسعه تکنولوژی به توان واقعی خود دست یافته و موجب نوآوری، شکوفایی و اشتغالزایی همه‌جانبه برای کشور گردد.

بدرستی می‌توان گفت که زمینه‌های بسیار مستعد توسعه‌ای صنعت نفت ایران، حداقل برای دو دهه آینده شرایطی را برای اقتصاد ما رقم خواهد زد که با یک برنامه‌ریزی منسجم و نیز فرصت‌های در اختیار می‌توان روند کند ساخت تجهیزات مورد نیاز را بویژه برای تجهیزات دوار، تجهیزات حفاری، شیر‌های صنعتی و تجهیزات سرچاهی، لوله و اتصالات، اتوماسیون و ابزار دقیق، تجهیزات برقی، تجهیزات ثابت، تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی و... قوت بخشیده و با ایجاد تعامل حرفه‌ای با سازمان‌ها و نهاد‌های تخصصی بین‌المللی نسبت به اخذ و ارائه گواهینامه‌های کیفیت نیز دست یافت. با رعایت نکات یاد شده، اجرای مصوبات دولت در ایجاد تعامل مناسب با سازندگان داخلی و نظارت منطقی در واردات بی‌رویه مشابه خارجی با در نظر گرفتن تعرفه‌های مناسب گمرکی و نیز همکاری موثر سیستم بانکی در عرصه ملی و بین‌المللی و در نهایت اجرای قرارداد‌های معقول مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی، می‌تواند ضمن رفع تنگنا‌های موجود، صنعت نفت و صاحبان این حرفه را از آخرین تحولات فناوری روزآمد پشتیبانی کند؛ البته به شرط آن‌که منجر به انتقال دانش فنی به کشور شود.

در نهایت می‌توان گفت که صنعت نفت کشور در شرایطی می‌تواند به اهداف خود در اسناد بالادستی دست یابد که اعتماد را همراه با اعتبار به بخش خصوصی و فعالان این حوزه بدون کم و کاست اعطا کند.

دکتر رضا پدیدار‌

‌رئیس انجمن سازندگان صنعت نفت ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر