jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۸۵۱۸   ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۳۳

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به انتقادهای سفیر سابق عربستان سعودی در واشنگتن به توافق هسته ای، ضمن ابراز مخالفت شدید با وی گفت: به اعتقاد من بودن توافق بهتر از نبود آن است.

پاسخ جان کری به شاهزاده سعودی: بودن توافق بهتر از نبود آن است

جان کری در گفتگو با شبکه «سی ان ان» عنوان کرد: با بندر بن سلطان اختلاف نظر شدید دارم. دیروز با وزیر امور خارجه عربستان دیدار کردم او بلافاصله بعد از شروع دیدار به من گفت که خواهان توافق هستند و نکاتی را مطرح کرد که با وجود آنها توافق برایشان خوشایند است.

وی افزود: نگرانی واقعی در منطقه عدم رسیدن به توافق است، اگر کنگره این توافق را تصویب نکند و آن را متوقف کند در این صورت ما نه می توانیم بازرسی کنیم و نه می توانیم تحریم کنیم و تحت هیچ شرایطی قدرت چانه زنی و مذاکراه نخواهیم داشت. به صراحت می گویم اگر آمریکا این توافق را متوقف کند ورود به مذاکرات دیگر مورد قبول نخواهد بود.

کری تصریح کرد: واقعیت این است، روندی که سازمان ملل شروع کرده و در ابتدا اجازه تحریم ایران را داده است، نشان دهنده این است که در صورت پایبندی ایران به تعهدات خود و عمل به مسئولیتش تحریم ها لغو خواهد شد.

رئیس پیشین دستگاه اطلاعات عربستان سعودی و سفیر سابق این کشور در آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی مذاکرات هسته ای وین مدعی شده بود که توافق هسته ای با ایران به این کشور اجازه می دهد تا به بمب هسته ای دست پیدا کند و باعث بی ثباتی در منطقه شود.

این مقام سعودی با اشاره به دستیابی کره شمالی به سلاح هسته ای ادعا کرد که دستگاه های اطلاعاتی و تحلیلگران مسائل راهبردی در منطقه، نتیجه ای بدتر از توافق با کره شمالی را برای توافق به دست آمده با ایران پیش بینی می کنند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
ما ایرانیم و كره شمالی نیستیم . برای اینكه ایران را بشناسی لازم است مروری بر تاریخ سه هزار سال پیش داشته باشی .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها