jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۴۸۹ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

قطعنامه‌ای که روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای کشورمان صادر کرد، بخشی از الزامات اجرایی شدن برجام بود که در وین مورد توافق قرار گرفته و مبتنی بر لغو تحریم‌هایی بود که در سال‌های گذشته از سوی همین شورا علیه کشورمان اعمال شد.

با توجه به این‌که این قطعنامه، تحریم‌های پیشین را لغوکرده و ضمانتی برای اجرای تعهدات تصریح شده در متن توافق قلمداد می‌شود در حال حاضر زمان مناسبی برای این‌که از محدودیت‌های ناشی از صدور قطعنامه جدید شورای امنیت سخن بگوییم، نیست.

روشن است که هر توافقی با توجه به ماهیت دوجانبه آن، بخشی از خواسته‌های ما و بخشی از مطالبات طرف مقابل را در بر دارد و این هنر مذاکره است که یک طرف، بتواند بخش بیشتری از آنچه موردنظر دارد در متن توافق بگنجاند. با وجود این نباید از یاد برد که افزون بر محتوای آنچه مورد توافق قرار گرفته، نفس مذاکرات و حاصل آن که قطعنامه اخیر شورای امنیت هم جزئی از آن تلقی می‌شود، از کشورمان یک چهره عقلایی، منطقی، حرفه‌ای و توانمند در اقناع جامعه جهانی نشان داد که این همان ویژگی‌هایی است که از ملتی چون ایران با قدمت بالای تمدنی، انتظار می‌رود. بنابراین رسیدن به چنین دستاوردی، کمتر از لغو تحریم‌ها نیست.

با توجه به تلاش‌های تبلیغاتی کشورهای غربی در سه دهه اخیر برای نشان دادن چهره‌ای غیرمنطقی و آشوب‌گر از ایران، مذاکرات هسته‌ای به افکارعمومی جهان نشان داد که ایران کشوری حق‌طلب و صلح‌جو بوده و آنچه در روزهای اخیر در رسانه‌های غربی و نیز روزنامه‌های روسی و چینی درباره تیم مذاکره‌کننده ایران و شخص دکتر ظریف نوشته و تصریح کرده‌اند که این تیم، توانمندی بالایی در گفت‌وگوهای صورت گرفته داشته، مایه مباهات است.

علاوه بر این، باید در نظر داشت که مذاکرات هسته‌ای نشان داد دیپلماسی قدرت فائق آمدن بر منطق جنگ نظامی را دارد و این نکته‌ای است که جمهوری اسلامی ایران تحت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در پیشبرد این مذاکرات آن را اثبات کرد و مباهات آن به کشور ما می‌رسد. با توجه به سابقه منفی آمریکا و متحدانش در منطقه، در استفاده از زور به‌جای دیپلماسی و جنگ به‌جای مذاکره، دستاورد مهم بهره بردن از زبان دیپلماسی به‌جای نبرد مسلحانه را واشنگتن یا کشورهای اروپایی طرف مذاکره با تهران نمی‌توانند به‌نام خود ثبت کنند و بنابراین اکنون وقت آن رسیده که رسانه‌ها و صاحبنظران داخلی این نقش مهم ایران در استفاده از دیپلماسی در حل اختلافات بین‌المللی را مورد توجه قرار داده و آن را بیش از پیش مطرح کنند.

دکترعلیرضا شیخ‌عطار

سفیر پیشین ایران در آلمان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر