jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۰۲۳ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

اشاره: ارتش و نیروهای مردمی یمن در نهایت فرودگاه عدن را محاصره کرده و آن را از چنگال ریاض درآوردند. در رابطه با عوامل تصرف عدن از سوی عربستان و تحولات یمن با دکترغضنفر رکن‌آبادی سفیر پیشین ایران در لبنان گفت‌وگو کرده‌ایم که مشروح آن را می‌خوانید:

چه عواملی باعث شد تا عربستان دست به تصرف عدن بزند؟

از ابتدای بحران یمن نیز اگر دقت شود، منصور هادی از صنعا به سمت عدن حرکت کرد و در آنجا مستقر شد. پذیرفتن هیات‌ها از همان ابتدای بحران بیانگر این مطلب بود که مساله تجزیه یمن به دو قسمت در دستور کار قرار دارد. اقدامات عربستان سعودی در روزهای اخیر نیز با هدف سیطره کامل بر عدن، تجزیه یمن و در جهت حمایت از نیروهای منصور هادی و انتقال وی و اجزای قبلی دولت به این منطقه بوده اما نیروهای انصارالله مانع تحقق چنین امری شدند.

آیا احتمال بازپس‌گیری کامل بندر عدن وجود دارد؟

درگیری‌ها در عدن همچنان ادامه دارد و هر احتمالی برای بندر عدن وجود دارد. نیروهای مردمی، احزاب یمنی و ارتش خواستار استقلال، ثبات و یکپارچگی در کشور و رویارویی با هرگونه تجاوز هستند. همین عامل باعث شده تا با هر هرگونه تجاوزی که در تضاد با استقلال و ثبات یمن است، بشدت مقابله شود. در حقیقت تا زمانی که بر این عامل تاکید می‌شود، دیگر اقدامات متجاوزان به نتیجه‌ای منتهی نمی‌شود.

آینده یمن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

طبیعتا افق نامشخصی وجود دارد. تصوری که هنگام آغاز حمله عربستان وجود داشت، این بود که مردم یمن خیلی سریع در برابر گروه‌های متجاوز سر تعظیم فرود می‌آورند اما استمرار این عملیات نشان می‌دهد که عربستان به کوچک‌ترین اهداف خود نرسیده و در حالت سردرگمی قرار دارد. تشدید اقدامات نظامی راه به جایی نمی‌برد چون مردم یمن بویژه حزب حاکم و ارتش روحیه قوی دارند و برای حفاظت از استقلال کشور هر اقدامی را انجام می‌دهند.

برداشت کلی شما از تحولات یمن چیست؟

بحران داخلی یمن باید در چارچوب گفت‌وگوهای یمنی ـ یمنی بدون دخالت کشور خارجی حل شود. جمهوری اسلامی ایران نیز طرحی را در این چارچوب مطرح کرده است. در این میان سازمان ملل باید برای تحقق یک راه‌حل سیاسی به منظور جلوگیری از دخالت خارجی و برای به کرسی نشاندن حرف مردم یمن و خواسته گروه‌ها و احزاب نقش قابل توجهی را ایفا کند. از سوی دیگر اقدام سازمان ملل در ژنو باید استمرار یافته و فعال‌تر شود. نماینده دبیرکل در یمن نیز باید واقعیت‌های جنگ یمن را در نظر بگیرد و در جهت تحقق اهداف حق‌طلبانه یمنی‌ها حرکت کند.

معصومه زارع

بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر