jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۸۴۸ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

بازار سرمایه به عنوان یک نهاد مالی خودانتظام که منعکس‌کننده وضعیت اقتصاد ملی است، توانسته است با توجه به تنوع محصولات و وجود صنایع گوناگون مانند یک سوپرمارکت مالی خاصیت جذب نقدینگی طیف وسیعی از دیدگاه‌های مختلف اقتصادی را داشته باشد.

اما این روزها بازار سرمایه نه‌تنها در حیطه جذب نقدینگی سرگردان نمره قابل‌قبولی گرفته است بلکه به صورت هوشمند، نقدینگی‌های پارک شده در دیگر بازارهای مالی را به سمت خود هدایت کرده است که در بلندمدت باعث توجه ویژه مردم به سرمایه‌گذاری در بورس و انجام فرآیند تامین مالی ارزان‌قیمت توسط شرکت‌های تولیدی خواهد شد.

با این حال ناگفته پیداست که بازار سرمایه این روزها تحت‌تاثیر رفتارهای هیجانی قرار گرفته و سرمایه‌گذاران را دچار ابهام در تصمیم‌گیری کرده است و این ابهام فقط مختص بازار سرمایه ایران نیست، بلکه بازارهای بزرگ دنیا و قیمت جهانی محصولاتی چون نفت و فلزات اساسی دچار حرکت سینوسی شده که عمده آن به‌دلیل تاثیرگذاری اقتصاد ایران در حوزه جهانی است.

اما این روزها رفتار سهامداران بورس با توجه به دیدگاه و نوع روان‌شناسی فردی به سه دسته طبقه‌بندی می‌شود: در دسته اول افراد ریسک‌گریز قرار دارند که به عرضه سهام تحت تملک خود اقدام می‌کنند.

دسته دوم افراد ریسک‌پذیر هستند که سعی در جذب سهام گروه اول دارند و گروه سومی هم هستند که به دید بلندمدت به سرمایه‌گذاری خود نگاه می‌کنند و فارغ از جو ایجاد شده به شرکت تحت تملک خود نگاه کرده و سعی بر سهامداری بلندمدت و ایجاد ارزش افزوده دارند.

با توجه به خصوصیات شخصیتی افراد مختلف سرمایه‌گذار و برداشت گوناگون افراد از شرایط سیاسی و اقتصادی این روزها‌، شاهد تعادل نسبی منطقی در عرضه و تقاضای سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار هستیم. اما مهم‌ترین فاکتور تاثیرگذار، بحث داغ مذاکرات هسته‌ای، احتمال حصول توافق و خوشبینی‌های شکل گرفته درحول این مذاکرات تاریخی است که باعث شکل‌گیری رفتارهای ریسک‌پذیرانه‌تری نسبت به ماه‌های قبل شده است که این متغیرها دوباره رفتار سهامداران را تحت تاثیر قرار داده و سهامداران به امید توافق هسته‌ای و کسب بازدهی به‌مراتب بیشتر از بازارهای موازی بورس اوراق بهادار، اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

لذا رفتار منطقی آنها با توجه به این‌که نسبت قیمت به سهم (P/E) بازار سرمایه کشور ما بسیار پایین‌تر از کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس است، قابل دفاع است و در هر صورت کسب بازده بیشتر از عرف اقتصاد ملی در هر کشوری نصیب کسانی می‌شود که درصد ریسک‌پذیری آنها بیشتر باشد.

کیوان شیخی

رئیس اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس اوراق بهادار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر