jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۸۴۷ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

بازار سرمایه به عنوان یک نهاد مالی خودانتظام که منعکس‌کننده وضعیت اقتصاد ملی است، توانسته است با توجه به تنوع محصولات و وجود صنایع گوناگون مانند یک سوپرمارکت مالی خاصیت جذب نقدینگی طیف وسیعی از دیدگاه‌های مختلف اقتصادی را داشته باشد.

اما این روزها بازار سرمایه نه‌تنها در حیطه جذب نقدینگی سرگردان نمره قابل‌قبولی گرفته است بلکه به صورت هوشمند، نقدینگی‌های پارک شده در دیگر بازارهای مالی را به سمت خود هدایت کرده است که در بلندمدت باعث توجه ویژه مردم به سرمایه‌گذاری در بورس و انجام فرآیند تامین مالی ارزان‌قیمت توسط شرکت‌های تولیدی خواهد شد.

با این حال ناگفته پیداست که بازار سرمایه این روزها تحت‌تاثیر رفتارهای هیجانی قرار گرفته و سرمایه‌گذاران را دچار ابهام در تصمیم‌گیری کرده است و این ابهام فقط مختص بازار سرمایه ایران نیست، بلکه بازارهای بزرگ دنیا و قیمت جهانی محصولاتی چون نفت و فلزات اساسی دچار حرکت سینوسی شده که عمده آن به‌دلیل تاثیرگذاری اقتصاد ایران در حوزه جهانی است.

اما این روزها رفتار سهامداران بورس با توجه به دیدگاه و نوع روان‌شناسی فردی به سه دسته طبقه‌بندی می‌شود: در دسته اول افراد ریسک‌گریز قرار دارند که به عرضه سهام تحت تملک خود اقدام می‌کنند.

دسته دوم افراد ریسک‌پذیر هستند که سعی در جذب سهام گروه اول دارند و گروه سومی هم هستند که به دید بلندمدت به سرمایه‌گذاری خود نگاه می‌کنند و فارغ از جو ایجاد شده به شرکت تحت تملک خود نگاه کرده و سعی بر سهامداری بلندمدت و ایجاد ارزش افزوده دارند.

با توجه به خصوصیات شخصیتی افراد مختلف سرمایه‌گذار و برداشت گوناگون افراد از شرایط سیاسی و اقتصادی این روزها‌، شاهد تعادل نسبی منطقی در عرضه و تقاضای سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار هستیم. اما مهم‌ترین فاکتور تاثیرگذار، بحث داغ مذاکرات هسته‌ای، احتمال حصول توافق و خوشبینی‌های شکل گرفته درحول این مذاکرات تاریخی است که باعث شکل‌گیری رفتارهای ریسک‌پذیرانه‌تری نسبت به ماه‌های قبل شده است که این متغیرها دوباره رفتار سهامداران را تحت تاثیر قرار داده و سهامداران به امید توافق هسته‌ای و کسب بازدهی به‌مراتب بیشتر از بازارهای موازی بورس اوراق بهادار، اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

لذا رفتار منطقی آنها با توجه به این‌که نسبت قیمت به سهم (P/E) بازار سرمایه کشور ما بسیار پایین‌تر از کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس است، قابل دفاع است و در هر صورت کسب بازده بیشتر از عرف اقتصاد ملی در هر کشوری نصیب کسانی می‌شود که درصد ریسک‌پذیری آنها بیشتر باشد.

کیوان شیخی

رئیس اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس اوراق بهادار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر