jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۱۶۴۴۳ ۲۱ تير ۱۳۹۴  |  ۲۱:۳۸

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اگر می خواهیم افکار دانشجویان خوب باشد، نباید محیط دانشگاه را آلوده به اختلافات خارج از اخلاقیات اسلامی و انسانی کنیم.

محیط دانشگاه را به اختلافات خارج از اخلاقیات اسلامی آلوده نکنیم

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، فضای باز و آزاد دانشجویی را با همه مشاجرات غیرپرخاشگرانه، مفید دانست.

وی ادامه داد: ذهن دانشجویان مثل آیینه است و با ورودی ها و فضاهای که می بیند، شکل می گیرد.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویان را مدیران و مسؤولان آینده کشور خواند و گفت: باید از شرایط حال برای مطالعه، تحقیق، پژوهش و به طور کلی ارتقا سطح علم و دانش تا مرحله ای که مجامع بین المللی بپذیرند استفاده کنید و خود را برای مسؤولیت های سخت اجتماعی و سیاسی آماده سازید.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه دنیا به سمت آزادی و آزادمنشی پیش می رود و افکار انسان ها به خاطر پیشرفت سریع و در دسترس بودن ابزارهای اطلاع رسانی وسیع و گسترده باز است، اظهار داشت: در این شرایط نمی توان جلوی افکار را گرفت؛ چرا که مردم هر لحظه و در هر شرایط مکانی و جغرافیایی با ساده ترین وسایل ارتباطی مثل تلفن همراه در جریان آخرین تحولات و اتفاقات پیرامون خود و دنیا قرار می گیرند.

وی با اشاره به اصل مهم «الْانْسانُ حَریصٌ عَلی‏ ما مُنعَ »، حریص شدن افراد را نتیجه جلوگیری آنان از دستیابی به اطلاعات روز دانست و افزود: انسان همواره نسبت به چیزی که از آن منع می شود، حرص می ورزد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دوره ی دانشجویی را دوره تحقیق و پژوهش خواند و با تأکید بر اهمیت ارتقای سطح کیفی دانش در جوانان گفت: باید دانش خود را تا جایی بالا ببرید که جهان به شما احترام بگذارد .

هاشمی رفسنجانی با اشاره به دیدار دیروز دانشجویان با مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر موضوع ناسازگاری آرمان خواهی با محافظه کاری و اینکه آرمان خواهی با واقع بینی سازکار است، گفت: در واقع کسی که آرمانی دارد، اگر ببیند شرایط با آرمان هایش می سازد کمک می کند و اگر مخالفت ببیند به مبارزه می پردازد.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، اهمیت این سخن رهبری را هم پایه حق الناس بودن رأی مردم در انتخابات توصیف کرد و گفت: باید مراکز علمی و دانشگاهی و رسانه ای کشور بر روی این فراز از سخنان ایشان تحقیق و تدبّر بیشتری کرده و آن را برای جامعه تبیین کنند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید مجدد بر نقش و حضور مردم در مبارزه، پیروزی، تثبیت و تداوم انقلاب گفت: وقتی مردم با اراده جمعی تصمیم به حضور در خیابان ها گرفتند، آنقدر استقامت ورزیدند تا رژیم طاغوت را سرنگون کردند و قفل زندان ها را شکستند.

وی با تأکید بر اینکه اگر تصمیمات جامعه را صادقانه به مردم واگذار کنیم مردم خوب انتخاب می کنند، گفت: قاطبه مردم که از خانواده های شما جوانان و دانشجویان تشکیل می شوند آگاه شده اند و جوانان باسواد و آگاه در خانواده ها و فامیل مؤثرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از کسانی که فکر می کنند قدرت باعث دوام حکومت هاست، گفت: این افکار عمومی است که صاحب اصلی تمام حکومت ها در همه ی جوامع است و تبلور جدی افکار عمومی، رأی و نظر جوانان است.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به اهمیت و جایگاه انسان در کارگاه آفرینش، سوره والعصر و قسم خداوندی در آغاز سوره را بسیار قابل تأمل و توجه خواند و گفت: خداوند به عصر و زمان قسم می خورد و صحبت از خسارتی می کند که انسان دچار آن است، اما در ادامه «الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات» آن را استثناء می کند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان مصادیقی از رذیلت های اخلاقی که باعث سقوط انسان می شود، حدیث معروف «ان الحیاه عقیده و جهاد» را تابلوی همه ی انسان های آزاده دانست و گفت: هرگونه تلاش در راه عقاید صبر و اجر جهاد را دارد و وقتی به «تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر» می رسیم باید به این نکته توجه کنیم که همه ی تلاش ها باید برای حق و رسیدن به حقیقت باشد.

هاشمی رفسنجانی با بیان انواع صبر که متوجه انسان ها در زندگی می شود، گفت: گاهی انسان سخنی بر حق در ذهن دارد اما می داند که اگر بگوید با توجه به شرایط جامعه مردم ضرر می کنند، پس صبر می کند؛ در مقابل اگر ببیند به نفع جامعه است باید حق را بگوید گرچه برای خودش باعث ضرر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به مطالبات تشکل های دانشجویی و بیان آنها از سوی دانشجویان حاضر در جلسه، گفت: با توجه به افکار مختلف و متنوع سیاسی، باید زمینه فعالیت همه ی تشکل ها در محدوده ی قانون فراهم باشد.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، اختلاف سلیقه را خوب و گاهی کارساز دانست، اما تنازع را نهی قرآنی خواند و گفت: دشمنی در برخورد با صاحبان اندیشه آن هم در قالب تشکل های دانشجویی شایسته نیست، چون فعالیت های امروز شما تمرین کار سیاسی در زمان تحصیل برای مدیریت آینده کشور است.

هاشمی رفسنجانی آیه « فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ » بسیار معنادار توصیف کرد و گفت: دانشجو باید به همه فرصت گفتن حرف هایش را بدهد و همه را بشنود، آنگاه بهترین ها را انتخاب کند.

وی در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به بعضی از عملکردهای دبیرخانه تشکل های دانشجویی انجام شد، گفت: مطمئن باشید با نظارتی که وظیفه هیأت مؤسس است، رسیدگی خواهیم کرد تا کسی از دانشگاه آزاد که متعلق به همه ی مردم است، استفاده شخصی و ابزاری نکند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با تأکید بر 5 تا 6 میلیون فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی به شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: برای تجاری سازی اختراعات دانشجویان و دانشگاه ها باید برنامه ریزی کنیم تا آینده جامعه برای اجرای سیاست های چشم انداز که محور آن دانش است، فراهم شود.

هاشمی رفسنجانی با تشریح شرایط کشور در زمان تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی به خصوص تعداد دانشجویان کشور به نقش دانشگاه آزاد در شکستن صف کنکور اشاره کرد و گفت: از مرحله ی کمی به مرحله کیفی رسیده ایم که باید آن را در سراسر کشور گسترش دهیم.

وی تأسیس پژوهشگاه آزاد اسلامی را از دیگر برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: باید از حدود 7500 آزمایشگاه در سراسر کشور به عنوان یک شبکه سراسری استفاده کنیم.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، مراکز رشد را یکی دیگر از برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی برای میدان دادن به دانشجویان جوان در جهت تجاری سازی طرح ها و اختراعات دانست و گفت: با قراردادی که با بانک ها بسته شد، آنان نیز در خدمت تقویت روحیه دانش و صنعت قرار می گیرد.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری نقش امام برای تأسیس و تقویت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امروز که این سرمایه در کشور به دست آمده است، مالک اصلی آن خداوند و ذی نفع آن بندگان خدا، مردم و شما دانشجویان جوان هستید که می خواهید علمتان را در اختیار آینده ی کشور بگذارید.

در آغاز این دیدارعلی قدمیاری مدیرکل تشکل های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی به بیان شرح مختصری از فعالیت های تشکل ها در سراسر واحدهای دانشگاه آزاد پرداخت.

همچنین آقایان غلامی، عبدی، بیات، اشرفی، شریفی و ندا محمدی عضو تشکل های سیاسی اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن بیان دیدگاه ها و نظرات خویش به ارائه درخواست ها و مطالبات خود از جمله عدم فیلترشدن نشریات دانشجویی، حضور بیشتر خانم ها در مدیریت ها واحدها و مراکز دانشگاهی و سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی به شهرها پرداختند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر