شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۸۱۶۲۱۵
وطن‌فروشی در شبکه‌های ماهواره‌ای

روزنامه کیهان نوشت:با اوج‌گیری چانه‌زنی‌های مذاکره‌کنندگان ایران با گروه 5+1 بر سر حقوق ملی ایران، فعالیت رسانه‌های بین‌المللی هم به اوج خود رسیده است.

به نوشته «الف» خبرنگاران هر رسانه‌ای بسته به اینکه در کجای جغرافیای سیاسی دنیا قرار داشته و به کدام دولت وابسته باشند، سعی می‌کنند از زاویه منافع رسانه و دولت خود، چانه‌زنی‌های هسته‌ای را تحلیل و طرف مقابل را زیاده‌خواه جلوه دهند و به افکار عمومی و مخاطبان خود چنین القا کنند که به خاطر زیاده‌خواهی آن طرف، مذاکرات طول کشیده یا در معرض بن‌بست قرار گرفته است. در این بازی، تکلیف خبرنگاران ایرانی، آمریکایی، روس، انگلیسی و فرانسوی و... روشن است. اما در این میان، موقعیت خبرنگاران ایرانی‌الاصل که در رسانه‌های غربی خدمت می‌کنند، کمی پیچیده و بغرنج به نظر می‌رسد. آنها از یک سو ایرانی هستند و خون ایرانی در رگهایشان جریان دارد و از سوی دیگر، باید منافع سران رسانه‌شان را بیان و تعقیب کنند.

نویسنده الف با اشاره به کسانی چون مسعود بهنود، کسری ناجی، فرناز قاضی‌زاده و... نوشت: چند شب پیش در حاشیه یک مهمانی، توفیق اجباری دست داد تا اخبار و تحلیل‌های هسته‌ای را از چند شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان تماشا کنم. حس غریبی بود. خبرنگارانی که بعضا سال‌های دور در همین تهران همکارم بودند، الان در کسوت گوینده یا تحلیلگر خبر بی‌بی‌سی فارسی، چشم در چشم هموطنان خود، مذاکره‌کنندگان ایرانی را به زیاده‌خواهی متهم کرده و خواستار کوتاه آمدن آقای ظریف و دست کشیدنش از منافع ملی ایران بودند. سعی کردم در نگاه‌شان، ردی از شرم و حیا تشخیص دهم، اما دریغ... به راستی مرزهای خیانت به وطن تا کجاست؟

یادآور می‌شود اغلب همکاران ایرانی رسانه‌‌هایی چون بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو فردا، من و تو، رادیو زمانه، دویچه وله و... زمانی با نشریات اجاره‌ای و زنجیره‌ای همکاری می‌کردند و از این حیث وطن‌فروشی آنها اسباب سرشکستگی نشریات زنجیره‌ای محسوب می‌شود. برخی از عناصر فراری، سردبیر نشریات مذکور بوده‌اند.


داعش:نمازعید فطر ممنوع

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:گروه تروریستی داعش با این ادعا که مراسم نماز عید فطر هرگز یک آیین اسلامی نبوده و ریشه در صدر اسلام نیز ندارد برگزاری نماز عید فطر در شهر موصل را ممنوع کرد. یک مقام آگاه از حزب دموکرات کردستان عراق در گفتگو با رسانه‌های محلی اعلام کرد گروه تروریستی داعش در خصوص برگزاری نماز عید فطر به اهالی موصل هشدار داد. موصل بزرگترین شهر تحت کنترل داعش پیش از اینکه به وسیله این گروه تروریستی اشغال شود، جمعیتی حدود 2 میلیون نفر داشته است. اجرای قوانین تکفیری‌ها در این شهر نگرانی‌های زیادی در میان مردم به وجود آورده است. از جمله این قوانین می‌توان به اجباری کردن ریش برای مردان اشاره کرد.

‌ای کاش دست کسانی که بیت المال را غارت می‌کنند شکسته شود

جمهوری اسلامی نوشت: امام جمعه موقت یزد در واکنش به گفته یکی از نمایندگان مجلس که ما دست کسی که توافق بد را امضا کند، می‌شکنیم، گفت:‌ای کاش آن آقای نماینده دست کسانی که بیت المال را غارت می‌کنند را هم بشکند! به گزارش پارسینه، حجت الاسلام محمد حسن معزالدینی نوه آیت‌الله صدوقی و امام جمعه موقت یزد در مسجد حظیره یزد با نقل این گفته یکی از نمایندگان مجلس که ما دست کسی که توافق بد را امضا کند، می‌شکنیم، گفت: ما هم با این گفته موافقیم ولی ایکاش آن آقای نماینده دست کسانی که بیت المال را غارت کردند هم می‌شکست! متاسفانه آنجا خفقان گرفته‌ایم ولی درمورد مذاکرات مدام حرف می‌زنیم. در حالیکه باید هر دو جا دست بشکنیم و این است تفاوت ما با امیرالمومنین.

عربستان در حال خرید خرید فناوری هسته‌ای

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:در حالی که ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به توافق هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند، عربستان سعودی نیز با صرف هزینه‌های گزاف بی‌سر و صدا در حال ایجاد قابلیت‌های اتمی و خرید فناوری هسته‌ای در سراسر جهان است. به گزارش پارس نیوز، در حالی که گروه 1+5 شامل چین، روسیه، فرانسه، آمریکا و انگلیس و آلمان به تلاش‌های خود برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران ادامه می‌دهند تا برنامه اتمی تهران را در ازای کاهش تحریم‌ها، محدود کنند، به نظر می‌رسد عربستان سعودی در آخرین تلاش برای دستیابی به قابلیت‌های اتمی، قراردادی را با فرانسه امضا کرده است. این قرارداد شامل انجام مطالعات امکان سنجی برای ساخت دو رآکتور اتمی در عربستان سعودی است. این قرارداد با فرانسه در شرایطی امضا شده است که ریاض پیش از این نیز قراردادی را برای همکاری در زمینه توسعه انرژی اتمی با روسیه به امضا رسانده است. عربستان سعودی همچنین توافقنامه‌های مشابهی را نیز با چین و آرژانتین به امضا رسانده است. عربستان قصد دارد تا سال 1411 به 16 رآکتور اتمی دست یابد.

گرایش روزافزون مسلمانان در غرب به داعش

یک کارشناس آمریکایی گفت گروه تروریستی داعش تحت نام اسلام، دست به قتل عام مسلمانان می‌زند. به گزارش شفقنا، «آلبرتو فرناندز» مسول هماهنگی سابق وزارت خارجه آمریکا در امور ارتباطی و استراتژی ضد تروریسم گفت گروه تروریستی داعش به نام اسلام، مسلمانان را می‌کشد. فرناندز با اشاره به گرایش روزافزون مسلمانان در غرب به گروه تروریستی داعش گفت: «بزرگ‌ترین ضعف داعش این است که خود را مدافع مسلمانان معرفی می‌کند و از طرف دیگر بسیاری از آن‌ها را اعدام می‌کند.» وی افزود می‌توان با نشان دادن مقاصد اصلی گروه تروریستی داعش در رسانه‌ها، شدت گرایش جوانان به این گروه را کاهش داد. «جیمز کومی» رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اخیراً گفت حدود 200 شهروند آمریکایی برای پیوستن به گروه تروریستی داعش تلاش کرده‌اند به عراق یا سوریه سفر کنند

روحانی عوض شده یا مردم دوره امام حسن(ع)؟

کیهان نوشت:آقای روحانی زمانی مردم زمان امام حسن(ع) را خائن می‌دانست. اکنون آیا مردم دوره امام‌حسن(ع) عوض شده‌اند یا روحانی؟!

هفته‌نامه 9 دی با طرح این پرسش، به نقد اظهارات اخیر رئیس‌جمهور پرداخت که در جمع استانداران گفته بود: «به اعتقاد من نرمش قهرمانانه، سخت‌تر از جهاد قهرمانانه است و امام حسن، سبط‌اکبر پیامبر این قهرمانی و شجاعت را برگزید و انتخاب کرد.» حسن روحانی همچنین در صفحه توییتر خود هم نوشت:‌ «امام حسن به ما یاد دادند که باید به مصلحت امت و خواست مردم و جامعه توجه کرد و به نفع امت و جامعه اسلامی تصمیم گرفت.»

حمید رسایی مدیرمسئول 9 دی با نقد این سخنان نوشت: حضرت امام خمینی در این باره می‌فرماید: «قصه امام حسن و قضیه صلح، این هم صلح تحمیلی بود؛ برای اینکه امام حسن، دوستان خودش، یعنی آن اشخاص خائنی که دور او جمع شده بودند، او را جوری کردند که نتوانست خلافش بکند، صلح کرد؛ صلح تحمیلی بود. این صلحی هم که حالا به ما می‌خواهند بگویند، این است. بعد از اینکه صلح کردند، به حسب روایت، به حسب نقل، معاویه به منبر رفت و گفت که تمام حرف‌هایی که گفتم، من قرار دادم، زیر پایم؛ مثل پاره کردن این مردی که آن قراردادها را. آن صلح تحمیلی که در عصر امام حسن واقع شد، آن حکمیت تحمیلی که در زمان امیرالمؤمنین واقع شد و هر دویش به دست اشخاص حیله‌گر درست شد، این ما را هدایت می‌کند به اینکه نه زیر بار صلح تحمیلی برویم و نه زیر بار حکمیت تحمیلی.» (صحیفه امام، ج 20، ص: 118 و 119)

اما موضوع مهمتر درباره مردمی که حسن روحانی در حال توجیه رفتار آنها بلکه تقدس بخشیدن به خیانت‌شان است، قضاوتی است که حسن روحانی، خود پیش از این درباره آنها داشته است. وی که در تیرماه سال 1356 به دعوت گروهی از جوانان انقلابی اصفهان به آن شهر سفرکرده با مرور تاریخ سیاسی اهل بیت به مدت ده شب در مسجد حکیم اصفهان به بررسی صلح امام حسن و رفتار مردم آن زمان می‌پردازد. وی در سال 90 این مجموعه سخنرانی خود درباره تحلیل رفتار سیاسی اهل بیت را در کتابی به نام «مقدمه‌ای بر تاریخ امامان شیعه» به چاپ می‌رساند.

9 دی می‌نویسد: آقای روحانی که متأسفانه این ایام به شدت خود را نیازمند توافق با غربی‌ها نشان می‌دهد، در حالی مردم دوره امام حسن را به عنوان الگو به مردم ایران اسلامی معرفی و به دنبال شباهت‌سازی در مطالبات آنهاست که پیش از این در سال 56 مردم دوره امام حسن را خائن معرفی کرده است! آقای روحانی در صفحه 205 کتاب «مقدمه‌ای بر تاریخ امامان شیعه» در تحلیل رفتار مردم آن روز آورده است:

«این حضور مردم، این ایثار مردم و این فداکاری مردم است که امروز (سال 56) مسیر مبارزه و نهضت و آینده را مشخص می‌کند. خود امام حسن(ع) به مردم فرمود: به اهداف مورد نظرتان نخواهید رسید، مگر در سایه صبر و تحمل ناملایمات. در مدائن، امام مجتبی(ع) مردم را در مسجد شهر جمع کرد و وقایع را برای آنها توضیح داد. خیانت‌ها را گفت و افرادی را که در صحنه جنگ با دشمن، خیانت کرده بودند، معرفی کرد. رو به مردم کرد و اتمام حجت کرد. به مردم گفت: آیا برای ایثار و فداکاری و جانبازی و دادن خون، که برای شما عزت دنیا و آخرت است، آماده هستید؟ فرمود اگر بایستید، خداوند شما را یاری می‌کند و ما پیروز می‌شویم و اگر آمادگی نداشته باشید، دنیای شما توأم با غم و اندوه آخرت شما با مشکلات زیادتری توام خواهد بود. مردم چه جوابی به امام حسن(ع) دادند؟ گفتند: ما می‌خواهیم زنده بمانیم و زندگی کنیم. ما آمادگی برای جنگ و فداکاری نداریم. این پاسخ مردم در مسجد مدائن در محضر فرزند رسول خدا و عقب‌نشینی از صحنه فداکاری و ایثار بود که دست روی دست گذاشتن امام مجتبی (ع) را رقم زد. آنچه بعد به نام صلح لقب گرفت، چیزی بود که به دست مردم، در مدائن حاصل شد و نه به دست امام مجتبی در کوفه. ایثار مردم و فداکاری مردم و جهاد می‌توانست سرنوشت دیگری را رقم بزند.»

رسایی پرسیده است: آیا مردم دوره امام حسن از سال 56 تا سال 94 تغییر کرده‌اند، مردمی که روزگاری بر روی منبر توسط آقای روحانی خائن معرفی شدند، چگونه در این روزها به عنوان الگو معرفی می‌شوند؟ قطعا مردم دوره امام حسن تغییر نکرده‌اند، تاریخ و حوادث رخ داده در آن نیز در این مدت تغییری نکرده است بنابراین باید نتیجه گرفت که این حسن روحانی است که تغییر یافته است.

سؤال این است که آیا آقای روحانی هم در سخنرانی خود به مردم ایران اسلامی می‌گوید که اگر با معاویه زمان نجنگند و دنیایشان با غم و اندوه و آخرتش با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد؟ یا بر خلاف آن آقای روحانی، پذیرش شروط ظالمانه آمریکا را موجب برطرف شدن کلیه مشکلات کشور از آب خوردن تا محیط زیست می‌داند؟

9 دی خاطرنشان کرد: آقای روحانی پیش از این، صلح با معاویه را نتیجه تصمیم غلط مردم آن زمان می‌داند نه نتیجه تصمیم حقیقی امام، سؤال این است که مردم ایران اسلامی که امام امت آنها را بعد از 72 یار حسین بن علی(ع) بهترین مردم از زمان رسول خدا تاکنون می‌داند، بارها نشان داده‌اند که حاضر به پذیرش ذلت استکبار نیستند، با این حساب ایشان چه اصراری بر تحریف تاریخ اسلام و تاریخ پرشکوه این مردم دارد؟

فروش میلیاردها دلار سلاح گنج‌بادآورده توافق برای آمریکا

کیهان نوشت:توافق اتمی با ایران می‌تواند برای پیمان کاران وزارت دفاع آمریکا، گنجی بادآورده به بار آورد.

به نوشته خبرگزاری بلومبرگ، این پیمان‌کاران در سایه تلاش اوباما برای آسوده کردن خاطر اسرائیل و کشورهای خلیج فارس از توافق با ایران، با بستن قراردادهایی به مبلغ بیش از 6 میلیارد دلار برای فروش جنگ‌افزارهای سنگین نظامی، توانسته‌اند به سود زیادی دست یابند. جزئیات توافق احتمالی میان ایران و شش کشور عمده جهان، تعیین خواهد کردکه آمریکا برای کمک به متحدانش چه قدم‌هایی باید بردارد.

بلومبرگ افزود: توافق اتمی با ایران به احتمال زیاد شریکان خاورمیانه‌ای آمریکا رابه درخواست سیستم‌های دفاعی پیش رفته از پیمان کاران آمریکایی چون بوئینگ، لاکهید- مارتین، رایتون و نیز شرکت‌های اسلحه‌سازی فرانسوی و غیره خواهد برانگیخت.

ویلیام هارتونگ، مدیر برنامه تسلیحات و امنیت در «مرکز سیاست بین‌المللی» در واشنگتن می‌گوید: «در عالم نظر توافق با ایران باید به کاهش تنش در منطقه و در نتیجه به کاهش تقاضا برای خرید سلاح‌های پیش رفته بینجامد، اما در کوتاه مدت، این توافق، درخواست‌های تسلیحاتی را افزایش خواهد داد.»

بلومبرگ می‌نویسد: کنگره تاکنون با بستن قراردادهای نظامی به ارزش میلیاردها دلار با کشورهای خلیج فارس موافقت کرده است یکی از این قراردادها با امارات متحده عربی برای خرید تجهیزات و پشتیبانی‌های لجستیکی 1100 بمب لیزری به مبلغ 130 میلیون دلار است. و در قرارداد دیگری به مبلغ 900 میلیون دلار این کشور خواستار خرید 12 سامانه راکت افکن با تحرک بالا و 100 راکت ساخت کارخانه لاک هید شده است. این قراردادها فعلاً در انتظار نهایی شدن هستند.

دولت سعودی نیز قرار است قراردادی به مبلغ یک میلیارد و 900 میلیون دلار برای خرید 10 واحد هلیکوپتر سیکورسکی و رادار و لوازم یدکی مربوط به آن را امضا کند و قراردادی دیگر به مبلغ یک میلیارد و 750 میلیون دلار برای خرید 202 موشک لاک هید و تجهیزات مربوط به آن در انتظار نهایی شدن است.

ملیسا دالتون کارشناس در «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» می‌گوید «آمریکا باید فروش و ارائه قراردادهای جدید تسلیحاتی را تسریع کند و برای ارتقای امنیت سایبری کشورهای خلیج فارس به خاطر نفت و دیگر زیربناها تلاش کند و تمرین‌های نظامی منطقه‌ای را افزایش دهد.

در حالی که کشورهای خلیج فارس نمی‌توانند از برتری کیفی نظامی در منطقه برخوردار شوند- زیرا این امتیاز را قانون آمریکا برای اسرائیل در نظر گرفته است- سامانه‌های تسلیحاتی زیادی که غالباً دفاعی هستند، وجود دارد که می‌تواند اطمینان بخش باشد.»

تلاش‌های آمریکا برای آسوده خاطر کردن عربستان سعودی را می‌توان در اقدام اخیر آمریکا در لغو محدودیت‌های مربوط به کمک‌های امنیتی به کشور بحرین مشاهده کرد. این محدودیت‌ها در سال 2011 به دلیل حمله نیروهای دولتی به تظاهرات عمومی و نقض حقوق بشر اعمال شده بود. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «باآن که به نظر ما بهبود وضعیت حقوق بشر در بحرین کافی نیست اما این کشور به پیشرفت‌های معنی‌داری در این زمینه نائل شده است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز 30 ژوئن هرگونه ارتباط میان این اقدام با مذاکرات ایران را رد کرد. اما بروس ریدل از «مؤسسه بروکینگز» می‌گوید چنین ارتباطی «قطعاً» وجود دارد: «بحرین یکی از اقمار سعودی و در تملک کامل این کشور است.»

حذف یارانه ثروتمندان برای چی؟ انتخابات در پیش است می‌فهمی!؟

کیهان آورده: 2سال از طرح حذف یارانه‌بگیران ثروتمند گذشت اما دولت اراده‌ای برای این کار ندارد...

روزنامه آرمان در گزارشی با مضمون فوق نوشت: چرا کسری پرداخت یارانه نقدی تنها با حذف یارانه‌بگیران ثروتمند امکان‌پذیر است. دولت برای پرداخت یارانه نقدی اقشار ثروتمندان در سال 94با 9 هزار میلیارد تومان کسری نقدینگی مواجه است و برای جبران آن باید به طور کلی 16 میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی حذف شوند.

یک کارشناس اقتصادی ضمن اعلام اینکه دولت به جای شناسایی افراد ثروتمند باید افراد کم‌درآمد را شناسایی کند، گفت: دولت حدود 6 میلیون نفر را برای حذف از یارانه‌ها شناسایی کرده است که بر اساس آمار حدود یک میلیون نفر از آنها با همپوشانی به تعداد 5 میلیون نفر می‌رسند. حسین راغفر ادامه داد: باید گفت که این تعداد رقم به نسبت مبلغی که هر ماه برای پرداخت یارانه اتلاف می‌شود، رقم قابل توجه و چشمگیری نیست.

دولت می‌تواند با استفاده از این منابع یارانه‌ها به اشتغال فرزندان این خانواده‌ها و در نهایت به تولید کمک کند.

عزت‌ا... یوسفیان‌ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید: با توجه به اینکه پرداخت یارانه نقدی با کسری اعتباری مواجه است اما دولت به دلیل ترس از انتخابات جرات اجرای آن را ندارد. وی ادامه داد: به طور طبیعی انتخابات در پیش رو است و دولت هم دوست ندارد، ناراضی در این موضوع داشته باشد.

رکوردشکنی تاریخی «کری» در مذاکره هسته‌ای

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبرنوشت:از مذاکرات ایران و 1+5 که در مراحل پایانی خود در وین در حال برگزاری است، به‌عنوان طولانی‌ترین مذاکرات در جهان یاد می‌شود. همچنین وزیران خارجه ایران و امریکا که به مدت 2 هفته است در وین در حال مذاکره هستند، رکورددار مذاکره با همتایان خود شده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، «جان کری»، وزیر خارجه ایالات متحده که بیش از دو هفته است در وین آخرین دور مذاکرات گروه 1+5 با ایران به منظور دستیابی به توافق نهایی را پیگیری می‌کند، رکورد اقامت خود را در این مقام در خارج از کشور برای گفت‌وگو درباره یک موضوع خاص شکست. بر اساس این گزارش، اقامت جان کری در هتل محل برگزاری مذاکرات جاری اتمی در پایتخت وین که روز جمعه وارد پانزدهمین روز خود شد، همچنین طولانی‌ترین اقامت یک دیپلمات ارشد امریکا برای انجام یک دور مذاکره دیپلماتیک خاص در خارج از ایالات متحده از سال ۱۹۸۳ میلادی به این طرف است.

وی در صورت ماندن در وین تا روز یکشنبه، با رکورد «جرج شولتز»، وزیر خارجه دولت «رونالد ریگان» در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۹ برابری خواهد کرد. رکورد طولانی‌تر بعدی در زمینه اقامت یک وزیر خارجه ایالات متحده در خارج از کشور برای انجام گفت‌وگو بر سر یک موضوع مشخص، به سفر ۳۴ روزه «هنری کیسینجر» به خاورمیانه در سال ۱۹۷۴ میلادی به منظور پیگیری مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل اختصاص دارد.

اما تفاوت در این است که «کیسینجر» در آن سفر، بین «اورشلیم»، «دمشق»، «امان» و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه در تردد بود و در طول این گفت‌وگوها در یک شهر و محل خاص اقامت نداشت، در حالی که «کری» در طول این مدت 15 روز، به‌طور دائم در پایتخت اتریش بوده است.

واکنش اسرائیل به یادداشت ظریف

ایران نوشت:مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل در واکنش به یادداشت ظریف در روزنامه «فایننشال تایمز»، از مخاطبان غربی این روزنامه خواست اظهارات او را باور نکنند .

به گزارش فارس، ظریف که در یادداشتی برای روزنامه «فایننشال تایمز» با بیان اینکه «در صورت توافق هسته‌ای متوازن امکان همکاری‌ها در دیگر حوزه‌ها وجود دارد»، نوشته بود: «افراط‌گرایی متوحشانه که قلب خاورمیانه را نشانه گرفته از جمله تهدیدهای مشترک دو طرف است.»

اما در واکنش به این یادداشت، «دوری گلد» با هشدار درباره پذیرش اظهارات وزیر خارجه ایران درباره لزوم مقابله با تروریسم و تهدیدات مشترک این گروه‌های تروریستی مدعی شد که «اعتماد به ایران برای متوقف کردن تروریسم شبیه دعوت از یک آتش‌افروز برای فرونشاندن آتش است».

خرید رأی با توزیع کارت‌ اعتباری در گونی‌های برنج

ایران نوشت:نماینده ملایر هشدار داد که در شهرستان متبوعش از هم اکنون برخی، برای خرید رأی مردم در میان گونی‌های برنج کارت‌های اعتباری قرار داده و بین مردم منطقه توزیع می‌کنند. علی نعمت چهاردولی به ایسنا گفت که این مسأله را به مقامات مسئول اعلام کرده‌ و امیدوار است تا دیر نشده با متخلفان و هواداران آنان برخورد قاطع شود.

وی در پیشنهادی اختصاص شعبی مستقل برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی به دستور رئیس قوه قضائیه را ضروری دانست و افزود: «رهبر معظم انقلاب رأی مردم را حق‌الناس می‌دانند اما متأسفانه در مقطع انتخابات بداخلاقی‌هایی می‌شود و افرادی در گردونه‌ انتخابات می‌شوند که شایستگی و لیاقت نمایندگی مردم ایران را ندارند.»

دستور مهم برای ارتقاء اعتماد به کارآفرینان

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس نامه یک مسئول مهم اقتصادی دولت به مدیران زیرمجموعه خود که با تایید مدیران ارشد اجرایی نیز همراه شده، مقرر شده با توجه به تاکیدات صریح قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و شرایط مصوب شده در این قانون، ادارات ذی ربط نسبت به ساماندهی و کاهش مراجعات بخش های مربوط به دستگاه های اجرائی به واحدهای تولیدی در راستای تلاش برای ارتقاء اعتماد متقابل میان دولت و کارآفرینان و نیز تحقق دولت الکترونیک، اقدام و در این راستا، نظرات اتاق های بازرگانی را نیز در این طرح، دخیل کنند.

مرگ کارگر فداکار پتروشیمی

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که «شهرام محمدی» کارگر فداکار پتروشیمی مارون که به آتش زده و جان صدها نفر را در این پتروشیمی نجات داده بود، در‌گذشت. خراسان با اعلام این خبر آورده است: صبح روز جمعه شهرام محمدی که به گفته پزشکان بیش از 50 درصد سوختگی داشت، به دلیل نارسایی اندام حیاتی در بیمارستان شهید چمران تهران درگذشت. «شهرام محمدی» چند روز پیش در پی آتش‌سوزی در یکی از واحدهای پتروشیمی مارون خود را به دل آتش زد تا دیگران از گزند آسیب مصون بمانند. پیش از این یکی از نزدیکان شهرام محمدی به آنا گفته بود: «پزشکان می‌گویند او دچار سوختگی 50 درصد یا کمی بیشتر شده است. به هوش هم نیست اما دکترها می‌گویند که در حال کما هم نیست. آنها می‌گویند او را در حالت بیهوشی سبک نگه داشته‌ایم تا وضعش بهبود یابد و ترمیم سوختگی‌هایش بدون تحرک او زودتر انجام شود. شهرام بعد از حادثه به هوش بود و هوشیاری کامل هم داشت».

پخش ربنای شجریان از صداوسیما

آرمان نوشت:شنیده شد که ربنای محمدرضا شجریان در جریان یکی از شب‌های قدر از تلویزیون پخش شد. صدای ربنای محمدرضا شجریان در یکی از قسمت‌های مجموعه «او یک فرشته بود» به کارگردانی علیرضا افخمی پخش شد. «هفت صبح» نوشت؛ رمضان سال ۸۹ بود که مرتضی میرباقری، معاون وقت سیما به شکل رسمی اعلام کرد دیگر هیچ شبکه تلویزیونی و رادیویی اجازه پخش ربنای شجریان را نخواهد داشت. اما چهارشنبه‌شب، یعنی در شب شهادت امام علی(ع)، تلویزیون به شکل ناخواسته‌ای بخش‌هایی از مناجات شجریان را پخش کرد. اما ماجرای این اتفاق ناخواسته چه بود. در یکی از قسمت‌های سریال «او یک فرشته بود» که این شب‌ها از شبکه آی‌فیلم درحال پخش است، تلویزیون داخل منزل شخصیت اصلی سریال با بازی حسن جوهرچی مناجات شجریان در لحظات پیش از افطار را پخش می‌کرد و به همین واسطه برای دقایقی این مناجات بعد از پنج سال از تلویزیون پخش شد.

کری به ظریف: التماس دعا

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که علی‌‌هاشم، خبرنگار المیادین در وین گزارش داد: پس از آنکه محمدجواد ظریف به همتای آمریکایی خود گفته که باید برای حضور در مراسم مذهبی شب قدر راهی یکی از مساجد وین شود، جان کری از وی خواسته که وی را نیز دعا کند. تدبیر نوشت؛ علی‌هاشم در گزارش خود که در روی سایت المیادین منتشر شده نوشته: آخرین دیدار کری و ظریف 21‌و دقیقه30 شب به پایان رسید که این چهارمین دیدار دو طرف طی یک روز بود. در آخرین دیدار ظریف به همتای خودش گفته که باید برای حضور در مراسم شب قدر در یکی از مساجد وین هتل کوبورگ را ترک کند. ظریف به کری به‌طور مختصر درباره این مراسم توضیح داده و وزیر امورخارجه آمریکا نیز از همتای ایرانی‌اش خواسته تا در این مراسم مذهبی وی را دعا کند. علی‌هاشم تاکید کرده که صحت این گزارش بر عهده راوی آن است و وی دخل و تصرفی در آن نداشته است.

توضیح سیداحمد خمینی پیرامون یک عکس

آرمان نوشت:شنیده شد که سیداحمد خمینی پیرامون عکس منتشرشده از خود با لباس روحانیت توضیحاتی را در اینستاگرامش منتشر کرد. تسنیم نوشت؛ سیداحمد خمینی پیرامون عکس منتشرشده از خود با لباس روحانیت در اینستاگرامش نوشت: تبلیغ یکی از سنت‌های رایج در حوزه‌های علمیه هست و معمولا طلاب از سال‌های اولیه تحصیل پس از آنکه مقداری با معارف اسلامی آشنا شدند در ایام ماه رمضان و روزهای ماه محرم و صفر برای تبلیغ به شهرها و روستاها می‌روند. امسال توفیق شد من هم برای چند شبی به این مهم اقدام کنم و برای این کار به‌طور غیررسمی ملبس شوم و مهمان اهالی خونگرم یکی از روستاهای شمالی کشور باشم. البته بنا نداشتم تا ملبس شدن رسمی عکسی و یا مطلبی در این مورد از خودم انتشار دهم ولی امروز با دیدن عکس خودم که چندین جا پخش شده، خودم را موظف به دادن توضیحات در این خصوص دانستم.

صالحی اصل جنس است

روزنامه آرمان آورده:شنیده شد که معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور طی یادداشتی تاکید کرد: حضور رئیس سازمان انرژی اتمی در مذاکرات راهگشا و گره‌گشا بوده است. پرویز اسماعیلی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام پیرامون حضور علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در مذاکرات یاداشتی تحت عنوان «اصل جنس» به شرح زیر نوشته است: حضور دکتر علی‌اکبر صالحی در مذاکرات همواره «راهگشا و گره‌گشا» بوده است. در مذاکرات جاری وین نیز ایشان به‌رغم دوران نقاهت و بعد از چند عمل جراحی سنگین، فداکارانه یاور محمدجواد ظریف و تیم مذاکره‌کننده بوده است. وزیر امورخارجه در همین لحظه و در بالکن هتل کوبورگ وین (که ازجمله بالکن‌های خاطره‌انگیز تاریخ سیاست شده است) او را به منظر خبرنگاران آورده و با صدای رسا می‌گوید: اصل جنس را آوردم. خدا پشت و پناه این عزیزان باد که همگی «اصل جنس»اند. چون در شأن ملت ایران مذاکره می‌کنند؛ امین، غیور، بانشاط و پرصلابت و اهل منطق و صراحت.

بازداشت دوباره 4 ایرانی در مالزی

آرمان نوشت:شنیده شد که دادگاه عالی مالزی روز جمعه حکم آزادی چهار شهروند ایرانی را که بیش از دو سال پیش به اتهام در اختیار داشتن مواد مخدر دستگیر شده بودند، صادر کرد. ایسنا نوشت؛ قاضی دادگاه در آخرین جلسه بررسی پرونده این چهار ایرانی گفت که دادگاه موفق نشده ثابت کند که مواد مخدر کشف شده به این ایرانیان تعلق داشته است. پس از قرائت حکم دادگاه مبنی بر آزادی این چهار نفر، موجی از شادی آنها و اعضای خانواده‌شان را فرا گرفت، اما دقایقی پس از قرائت حکم ماموران اداره مهاجرت مالزی دوباره آنها را به دلیل نداشتن ویزای معتبر دستگیر کردند. دستگیری افراد آزاد شده در دادگاه توسط ماموران اداره مهاجرت، یک روند طبیعی و قانونی در این کشور است و گفته می‌شود که این افراد پس از بررسی‌های لازم توسط ماموران اداره مهاجرت به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

ضیافت افطاری بنیاد باران در روز سه‌شنبه

آرمان نوشت:شنیده شد که ضیافت افطاری بنیاد باران روز سه‌شنبه با حضور شخصیت‌های اصلاح‌طلب برگزار خواهد شد. ایلنا نوشت؛ ضیافت افطاری بنیاد باران روز سه‌شنبه 23تیرماه مصادف با بیست‌وهفتمین روز از ماه مبارک رمضان و با حضور شخصیت‌های اصلاح‌طلب برگزار خواهد شد.

جان کری در وین به عروسی رفت

آرمان نوشت:شنیده شد که مذاکرات هسته‌ای کشورمان که در سطح بالای بین‌المللی در وین پی‌گیری می‌شود با حاشیه‌های جالبی همراه است. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ طی این چند روز مذاکرات هسته ای کشورمان در وین شاهد برگزاری مراسم عروسی در این هتل مجلل بودیم، روز گذشته نیز هتل کوبوگ شاهد ازدواج زوج دیگری بود و جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا با حضور در محوطه این هتل به تماشای عروس و داماد نشست.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها