jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۱۵۷۹۸ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۹:۴۱

باروری ابرها به دو صورت انجام می‌شود و علی‌رغم اینکه در دولت قبلی کارشکنی‌هایی صورت گرفت اما در حال حاضر فرایند باروری ابر‌ها هیچ مشکلی ندارد.

باران های مصنوعی سرطان زا هستند

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اخیرا اعلام کرده است که به واسطه نتیجه برخی بررسی‌ها، باران‌های مصنوعی سرطان‌زا هستند و به توصیه وزارت نیرو این طرح مسکوت شده است.

محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با بیان اینکه باروری ابرها به دو روش صورت می‌گیرد، اظهار کرد: یکی از روش‌های تولید باران، روش کلاسیک است که در تمام کشورهای دنیا مورد تائید قرار گرفته است.

وی افزود: روش کلاسیک تولید باران تحت نظر وزارت نیرو انجام می‌شود و فرآیند تولید به این صورت است که همان فرآیند طبیعی بارش را از طریق روش‌هایی تشدید می‌کند.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با بیان اینکه این روش را سازمان جهانی هواشناسی و مراکز علمی سراسر دنیا تایید کرده‌اند، اظهار کرد: سازمان جهانی هواشناسی که ۷۲ کشور عضو آن هستند در بیانیه ۲۰۰۷ خود اثرات مثبت و اثربخش تولید باران مصنوعی به روش کلاسیک را مورد تایید قرار داده است.

جوادیان‌زاده با بیان اینکه باران مصنوعی به روش‌های دیگری نیز صورت می‌گیرد، افزود: یکی دیگر از این روش‌ها یونیزاسیون است که در همان بیانیه ۲۰۰۷ سازمان جهانی هواشناسی مورد نقد قرار گرفته است.

وی تولید باران به روش‌های نوین باران‌زایی را یک کار دشوار عنوان کرد و گفت: در بیانیه سازمان جهانی هواشناسی آمده است که تولید باران از طریق تولید ابر و باران‌زا کردن آن امکان‌پذیر نیست و افرادی که این ادعا را دارند باید به دید تردید به آنها نگاه کرد.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با بیان اینکه سازمان جهانی هواشناسی و سازمان‌های علمی سراسر دنیا تولید باران به روش کلاسیک را قبول دارند، افزود: تولید باران مصنوعی به روش‌های نوین باران‌زایی مورد تردید کارشناسان تمام دنیا قرار گرفته است و از آن به عنوان شبه علم یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه هنوز تاثیرات این روش مشخص نشده است، اظهار کرد: صحت بحث‌هایی مانند سرطان‌زا بودن و اینکه این باران‌ها موجب زلزله می‌شود هنوز مورد تایید قرار نگرفته است و نباید در این باره قضاوت شود.

جوادیان‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا در ایران از این روش برای تولید باران استفاده می‌شود؟‌ گفت: در اواخر دولت قبل به دلیل تشدید خشکسالی سازمان‌های متعددی همچون محیط زیست اقدام به تولید باران از این روش کردند.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها افزود: در دولت قبلی دو پروژه در آذربایجان غربی و خوزستان مبنی بر تولید باران مصنوعی با این روش انجام شد، اما ‌در دولت جدید، رییس سازمان حفاظت محیط زیست با پیگیری‌هایی که انجام داد توانست از هیات دولت مصوبه‌ای را مبنی بر ممنوعیت واردات تجهیزات تولید این نوع باران بگیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وزارت نیرو اجرایی کردن چنین پروژه‌هایی ار متوقف کرده است، گفت: این پروژه‌ها تنها در قالب تحقیقات انجام می‌شود که البته در حال حاضر تحقیقات فعالی نیز در این زمینه نداریم.

چندی پیش کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تولید باران به روش‌های مصنوعی را سرطان‌زا خواند و گفت: به واسطه نتیجه برخی بررسی‌ها این باران‌ها سرطان‌زا هستند و به توصیه وزارت نیرو این طرح مسکوت شد و با توجه به این شرایط باید منتظر باران طبیعی از آسمان بود. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نرم افزار موبایل
-
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۰
بهانست ، شما ابر را بارور كنید ما سرطانش رو قبول می كنیم. دلیل علمی برای سرطانی بودنش نیست
۰
۰

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.