jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۵۶۶۱ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

پس از این که آتش‌سوزی تخت چان کوه «کیالان» شهرستان پلدختر لرستان پس از تلاش ده ساعته مردم محلی و گروه امداد پنجشنبه شب گذشته مهار شد، ساعت 11 صبح دیروز دوباره آتش شعله‌ور گردید.

عابدین میردریکوندی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پلدختر درباره آتش‌سوزی پنجشنبه‌شب گذشته گفت: این آتش‌سوزی ساعت 22 با کمک نیروهای مردمی، یگان حفاظت منابع طبیعی، ستاد اطفای حریق شهرستان، بسیج و سپاه خاموش شد.

وی با بیان این که هنوز خسارت این آتش‌سوزی برآورد نشده است، افزود: کارشناسانی برای تعیین دقیق میزان خسارت به منطقه اعزام خواهند شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پلدختر با بیان این که علت آتش‌سوزی از سوی اداره منابع طبیعی شهرستان در دست بررسی است، گفت: در چند روز گذشته این سومین آتش‌سوزی است که در منطقه تخت چان پلدختر رخ می‌دهد.

میردریکوندی عنوان کرد: هنوز از میزان خسارت وارده به منطقه اطلاع دقیقی در دست نیست و تلاش برای شناسایی عامل و یا عاملان این حادثه از سوی این اداره ادامه دارد.آتش‌سوزی روز گذشته تخت‌چان در حالی رخ داد که عصر سه‌شنبه هفته پیش نیز در جنگل‌ها و مراتع کوه کیالان منطقه تخت‌چان پلدختر آتش‌سوزی به وقوع پیوست که با تلاش نیروهای مردمی و اداره منابع طبیعی با وسایل ابتدایی بیل و شاخه و برگ درختان ساعت 3 بامداد روز چهارشنبه مهار شد. پس از مهار آتش در بامداد چهارشنبه، ساعت ۱۵ همان روز دوباره آتش‌سوزی به علت وزش باد آغاز شد.

هنوز ساعاتی از مهار آتش نگذشته بود که روز گذشته همین منطقه دوباره شاهد وقوع آتش‌سوزی گسترده دیگری بود تا بخش مهمی از مراتع و جنگل‌های بکر لرستان از دست برود.وقوع آتش‌سوزی‌های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه‌های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها و اجرای پروژه‌های عمرانی غیرکارشناسی هرکدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا به گفته سیدمحمد قاسمی، دبیر کارگروه صیانت از جنگل‌های لرستان سالانه ۱۲ هزار هکتار از جنگل‌های لرستان نابود شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر