jamejamnashriyat
نشریات واقعیت افزوده کد خبر: ۸۱۳۸۸۹ ۱۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب تبیین فرمودند:

شعر انقلاب باید در خدمت وحدت و رفعت ملی باشد

باز هم مثل هر سال و بنا به سنت ماضی کاروان قبیله عشق در شب ولادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام راهی خانه دوست شد و شاعران در محضر رهبر معظم انقلاب با زیباترین کلمات، روزه خود را افطار کردند.

شعر انقلاب باید در خدمت وحدت و رفعت ملی باشد

صحبت از دیدار صمیمی و محفل شاعرانه‌ای است که چهارشنبه شب در محضر مبارک حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد و جمعی از اهالی فرهنگ استادان شعر و ادب فارسی، شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

رهبر معظم انقلاب در این دیدار با تبریک ولادت با سعادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام، اثرگذاری کم‌نظیر شعر را زمینه‌ساز ایجاد مسئولیت‌های سنگین برای شاعر خواندند و با تأکید بر ضرورت دفاع صریح شعر شرافتمندانه از جبهه‌ حق در مقابل جبهه‌ باطل و سلطه‌ دستگاه‌های تبلیغاتی آن در دنیا، خاطرنشان کردند: شعر انقلاب، شعری است که در همین جهت و در خدمت اهداف انقلاب یعنی عدالت، انسانیت، وحدت، رفعت ملی، پیشرفت همه‌جانبه‌ کشور و انسان‌سازی باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به امکان استفاده دوسویه از ابزار مؤثر شعر در جهت «هدایت مخاطب» یا در مسیر «ساقط کردن او به سمت کج‌راهه»، افزودند: امروز با گسترش ابزارهای رسانه‌ای جدید، برخی دست‌ها در صدد هستند که با انحراف شعر جوانان از فضای لطیف و با احساس حماسی و انقلابی، شعر را در خدمت فرهنگ لجام‌گسیخته و به دور از هنجارهای انسانی و تحت تأثیر غرایز جنسی، نفع‌طلبی شخصی و ستایش ظلم قرار دهند.

رهبر انقلاب با تمجید از ایستادگی برخی شاعران جوان در برابر این فضای مسموم تأکید کردند: این ایستادگی نشانه‌ همان مسئولیت‌شناسی است و امروز هر شعری که بر ضد ظلم و در راستای اهداف امت اسلامی از جمله درباره‌ یمن، بحرین، لبنان، غزه و فلسطین و سوریه گفته شود، مصداق شعر حکمت‌آمیز است.

ایشان در همین زمینه، دعوت به «بی‌طرفی شاعر در دعوای حق و باطل» را بی‌معنی خواندند و تأکید کردند: اگر شاعر و هنرمند نسبت به جنگ حق و باطل بی‌طرف باشد، در عمل استعداد و نعمت خدادادی خود را ضایع کرده و چنانچه در خدمت جبهه باطل قرار بگیرد، کار او خیانت و جنایت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سالروز بمباران شیمیایی سردشت، مظلومیت‌های فراوان ملت ایران را نمونه‌هایی مهم و تکان‌دهنده برای انعکاس به دنیا با زبان شعر برشمردند و گفتند: رسانه‌های دنیا که تحت سلطه‌ آمریکا، انگلیس و صهیونیست‌ها هستند و گاهی برای جان یک حیوان جنجال تبلیغاتی به‌راه می‌اندازند، در مقابل این جنایات و نظایر آن مانند بمباران این روزهای یمن و تهاجم سال‌های گذشته علیه غزه و لبنان سکوت وقیحانه می‌کنند. رهبر انقلاب خطاب به شاعران این سؤال را مطرح کردند: یک انسان باشرف در مقابل چنین جبهه‌گیری و خباثتی چه باید بکند؟

ایشان، واکنش سریع شاعران جوان به حوادث و تحولات را اتفاقی بسیار خوب و باارزش دانستند و گفتند: امیدواریم شعر انقلاب که در واقع در خدمت اهداف و آرمان‌های انقلاب یعنی عدالت، انسانیت، وحدت، رفعت ملی، پیشرفت همه‌جانبه کشور و انسان‌سازی است روز‌به‌روز رتبه و رفعت بیشتری پیدا کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اظهار رضایت از پیشرفت‌های آشکار شعر کشور در دوره‌ بعد از انقلاب اسلامی، ظرفیت شعر ایران را با توجه به سابقه‌ درخشان و نقاط برجسته‌ تاریخی آن فراتر از وضعیت کنونی خواندند و افزودند: دستگاه‌های مسئول از جمله دستگاه‌‌های دولتی، حوزه‌ هنری و صداوسیما باید در این زمینه به وظایف خود عمل کنند.رهبر انقلاب در ابتدای سخنان خود همگان را به بهره‌گیری از برکات رمضان و زدودن آلودگی از دل‌ها با تضرع به درگاه حضرت حق و تعمق در ادعیه‌ وارده‌ ماه مبارک رمضان فرا خواندند.

در ابتدای این دیدار بیش از ۲۰ نفر از شاعران، اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.

موضوعات اصلی

جملات طلایی رهبر معظم انقلاب در دیدار چهارشنبه شب با شاعران

توصیه‌هایی برای بهره‌مندی از برکات ماه رمضان

برای ورود در بهشت ذکر و انس و شوق، بهترین وسیله دعاهایی است که در این ماه وارد شده؛ چه دعاهایی که مخصوص این ماه است، چه دعاهایی که در همه‌ اوقات حساس می‌شود آنها را خواند.

دعا همان اکسیری است که می‌تواند دل‌هایی را که آلوده‌‌ ناامیدی، آمیخته‌‌ به بدبینی، یا آلوده‌ به احساسات غلط هستند، منقلب و به راه راست هدایت کند.

مسئولیت شاعران در جنگ حق و باطل

شعر یک عنصر اثرگذار است، اثرگذاری آن هم در مجموعه‌ عوامل کلامی یک اثرگذاری مضاعفی است.

می‌توان با ابزار شعر مخاطب را به راه راست و صراط مستقیم هدایت کرد؛ می‌توان هم او را به کج‌راهه برد، او را ساقط کرد.

الان دست‌هایی شروع کردند، در جاهای مختلف؛ از جمله بیشتر از همه در فضای مجازی؛ حالا طرق دیگر به جای خود، از طریق شعر هم [جوان‌ها را] به سمت غریزه‌گرایی جنسی افراطی بکشانند و ببرند ـ این بسیار چیز بدی است.

این شعری که شما برای بحرین می‌گویید، یا برای یمن می‌گویید، یا برای لبنان می‌گویید، یا برای غزه می‌گویید، برای فلسطین می‌گویید، برای سوریه می‌گویید، هر شعری که شما برای اهداف امت اسلامی می‌گویید، در هر نقطه‌ای این شعر کاربرد دارد و از آن استفاده می‌شود.

شاعر نمی‌تواند در جنگ حق و باطل بی‌طرف باشد. اگر چنانچه شاعر، هنرمند بی‌طرف بود، تضییع نعمت خدا را کرده؛ اگر خدای نکرده طرف باطل را گرفت، آن‌وقت خیانت کرده، جنایت کرده؛ بحث اهمال دیگر نیست، بحث جنایت است.

نکاتی پیرامون

شعر انقلاب

من البته از پیشرفت شعر در کشور در دوران بعد از انقلاب خیلی راضی‌ام و واقعا خیلی خوب شده.

از لحاظ گستره خیلی وسیعیم، بایستی سعی کنیم همین گستره‌ وسیع را پیش ببریم و این کار لازم دارد.

از جمله‌ کارهایی که خیلی خوب است در کشور ما که بحمدالله در این جلسه هم آثارش دیده شد و قبلا هم دیده شد و من خیلی از این راضی هستم، واکنش سریعی است که شعرای جوان ما به حوادث نشان می‌دهند.

بعضی‌ها خیال می‌کنند شعر جنگ آن شعری است که درباره جنگ گفته شده است ولو ضد جنگ! این شعر جنگ نیست، این شعر ضد جنگ است.

شعر انقلاب یعنی آن شعری که در خدمت هدف‌های انقلاب است؛ این شعر انقلاب است، نه شعر دوران انقلاب.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر