jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۸۱۳۵۴۲ ۱۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۸:۱۳

هوشنگ جاوید از حضور رمضان‌ خوانان کشورهایی از یمن تا کلمبیا در برنامه «شهرخدا» خبر داد

کاروان رمضان‌ خوانان جهان در راه تهران

برنامه «شهر خدا» که ویژه‌برنامه‌ای جذاب و تماشایی است در حالی بخش ویژه نوای آیینی رمضان را هر شب با حضور هنرمندان موسیقی نواحی اجرا می‌کند که هوشنگ جاوید کارشناس این بخش از حضور هنرمندان شیعه و فارسی‌زبان از کشورهای یمن تا کلمبیا به ایران و این برنامه در شب‌های قدر خبر می‌دهد.

به گزارش جام‌جم، بسیاری از کارشناسان نسبت به کمرنگ شدن و فراموشی نوا و موسیقی ماه رمضان هشدار می‌دهند، این نکته طی سال‌های گذشته بارها از سوی کارشناسان مطرح و از مسئولان فرهنگی درخواست شده برای جلوگیری از این اتفاق برنامه‌ریزی کنند. ماه رمضان امسال رسانه ملی و برج میلاد تهران اقدام خوبی را در این جهت انجام داده‌اند، اقدامی که می‌تواند به برنامه‌ریزی‌های خوبی برای حفظ موسیقی‌های آیینی و مقامی در آینده نزدیک منجر شود.

این شب‌ها در برنامه «شهر خدا» شاهد اجرای خوانندگان موسیقی نواحی هستیم؛ هنرمندانی که هم موسیقی ماه رمضان و هم بخشی از موسیقی شادی‌بخش خطه‌شان را اجرا می‌کنند. این برنامه از سوم ماه رمضان در برج میلاد تهران آغاز شده و هر شب در بخش‌هایی از آن، موسیقی‌های ماه رمضان با حضور هنرمندان موسیقی نواحی اجرا می‌شود.

هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی و کارشناس بخش رمضان‌خوانی برنامه «شهر خدا» در این باره به جام‌جم می‌گوید: این نخستین بار است که موسیقی‌های ماه رمضان با حضور و اجرای هنرمندان موسیقی نواحی از رسانه ملی پخش می‌شود.

او تصریح می‌کند: برنامه‌ریزی‌های ما تا 23 رمضان انجام شده است و هنرمندان خوبی از نواحی مختلف ایران در این برنامه اجرا داشته‌اند. بیشتر سعی کردیم هنرمندان جوان و خوش‌صدا را به این برنامه بیاوریم تا فضایی برای معرفی آنها ایجاد شود. زیرا تاکنون بسیاری از بزرگان در برنامه‌های مختلف معرفی شده‌اند و حالا باید در صدد معرفی جوانان این عرصه هم باشیم.

جاوید درباره گستره رمضان‌خوانی‌ها در کشور گفت: رمضان‌خوانی در اغلب مناطق کشورمان وجود دارد و «شهر خدا» فرصت خوبی بود تا این هنرمندان گمنام که دارای هنر ارزشمندی هم هستند، سهمی در رسانه ملی داشته باشند. البته ما این اتفاق را به فال‌نیک گرفته و امیدواریم از این به بعد موسیقی استان‌ها در رسانه ملی سهم بیشتری داشته باشد.

برنامه ویژه شب‌های قدر

این پژوهشگر درباره اجرای موسیقی رمضان در شب‌های قدر گفت: برای شب‌های قدر هم برنامه‌های خاصی را تدارک دیده‌ایم. در این بخش برای مخاطبانمان یک سورپرایز داریم و شاهد حضور و اجرای هنرمندانی بین‌المللی هستیم.

او اظهار کرد: این هنرمندان از کشورهای یمن تا کلمبیا به ایران دعوت شده‌اند و نکته جالب درباره آنها این است که همگی شیعه هستند و می‌توانند به زبان فارسی هم صحبت کنند. این هنرمندان هم موسیقی رمضان کشور خودشان را در برج میلاد اجرا می‌کنند و از آنجا که می‌توانند به فارسی صحبت کنند، قطعاتی را هم به فارسی خواهند خواند. ترویج موسیقی اصیل، متعهد و معنوی ایران در این برنامه توسط رسانه ملی اتفاقی است که محمدباقر معلم، مدیر دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما هم در گفت‌وگویی با جام‌جم این موضوع را در میان گذاشت و از توجه بیشتر این مرکز به موسیقی اصیل نواحی خبر داد. گفت‌وگوی جام‌جم با معلم بزودی در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

گروه فرهنگ و هنر - زینب مرتضایی فرد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر