همزمان با جریان داشتن مذاکرات هسته ای و انتشار خبرهایی در مورد تمدید یک هفته ای گفتگوها رسانه های غربی از آماده باش بمب افکن های آمریکا برای حمله به ایران در صورت حاصل نشدن توافق جامع خبر می دهند.
کد خبر: ۸۱۳۲۷۳
رسانه های غربی ایران را به حمله نظامی تهدید کردند

ضرب الاجل ۳۰ ژوئن بدون رسیدن ایران و کشورهای ۱+۵ به توافق جامع هسته ای به پایان رسید و همانطور که پیش از آغاز آخرین دور مذاکرات اعلام شده بود این گفتگوها تا چند روز دیگر (یک هفته) تمدید شد.

در این میان یکی از عوامل بسیار مهمی که موجب به نتیجه نرسیدن مذاکرات تا این لحظه شده زیاده خواهی های طرف مقابل و تمایل آنها برای گرفتن امتیازات ویژه است؛ امری که مذاکراه کنندگان ایرانی در برابر آن ایستادگی می کنند.

از همین رو طرف ۱+۵ که رهبری آن را آمریکا در اختیار دارد می کوشد تا با هر حربه ای ایران را وادار به پذیرش خواسته های ۱+۵ و توافقی که مدنظر غرب، اعراب و اسرائیل است نماید و در همین رابطه شب گذشته «باراک اوباما» رئیس جمهور امریکا اظهار نظر کرده و تهدید به کنار کشیدن آمریکا از مذاکرات نموده است.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت: اگر مذاکره‌کنندگان در گفتگوهای هسته ای مطمئن نشوند که تمامی راه های دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای بسته شده، توافقی در کار نخواهد بود.

اوباما که در نشست خبری مشترک با دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل، سخن می گفت، تصریح کرد: چارچوب توافق احتمالی با ایران، هدف ما را که عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است تامین خواهد کرد. اگر آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکره هسته‌ای نتوانند اطمینان یابند که مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مسدود شده و اگر امکان بازرسی‌ لازم از تاسیسات ایران فراهم نشود و یا امکان راستی‌آزمایی برنامه اتمی ایران وجود نداشته باشد، توافقی نیز در کار نخواهد گرفت.

اما این اظهارات پایان راه نبودند و همزمان با این تهدید رسانه ها مدعی شده اند که آمریکا آماده بکارگیری گزینه نظامی علیه ایران در صورت بدست نیامدن توافق جامع است.

برای مثال سی ان ان امروز از آماده باش بودن بمب افکن های آمریکا خبر داده و می نویسد که «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در این رابطه و آمادگی آمریکا برای استفاده از گرینه نظامی علیه ایران دیدارهایی را با اعضای کنگره آمریکا انجام داده و به آنها اطمینان داده که واشنگتن متعهد به انجام این کار است.

این رسانه در ادامه به نقل از ژنرال «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می نویسد: ما در این رابطه با متحدان عرب خود و همچنین اسرائیل رایزنی کرده ایم.

تلاش برای کسب امتیاز بیشتر

وضعیت فعلی آمریکا و سیاست های اوباما در دوران ریاست جمهوری اش نشان می دهد که آمریکای اوباما تمایلی برای براه انداختن یک جنگ جدید ندارد. حال آنکه وضعیت ایران با کشورهایی که آمریکا با آنها در حال جنگ بوده تفاوت دارد و سی ان ان نیز در گزارش خود به خطرات و پیامدهای آن اشاره کرده است.

اما چرا دولتی که در حال سپری کردن ماه های پایانی حیات خود است و مذاکرات هسته ای ایران به نوعی تبدیل به یک موضوع حیثتی برای آن شده باید از گزینه نظامی سخن بگوید؟

گفته می شود توافق جامع یک نوع معامله است؛ معامله ای که هر یک از طرفین چیزی را می دهند و چیز دیگری را بدست می آورند. از همین رو طرف های مذاکره تلاش می کنند تا از یک سو بهای داشته هایی را که قرار است به طرف مقابل بدهند بالا ببرند و از سوی دیگر تهدید کنند که اگر این معامله انجام نشود وضعیت به مراتب بدتری در انتظار خواهد بود.

برخی کشورهای ۱+۵ بویژه آمریکا امید دارند که با این حربه بتوانند ایران را وادار به پذیرش آنچه که مورد رضایت ۱+۵ نمایند البته در این میان سایر اعضای گروه ۱+۵ همچون انگلیس، فرانسه، و آلمان تلاش می کنند و سعی دارند تا ایران را وادار به پذیرش کنند البته در این میان هر یک از شش عضو گروه ۱+۵ منافع مستقلی را نیز دنبال می کند که همین امر موجب بروز اختلافاتی میان آنها شده است. حال باید در این نبرد دیپلماتیک ایستادگی ایران جواب می دهد یا دسیسه چینی ها و بازی های نفرت برانگیز طرف غربی.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۴
محمد
United States
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
۰
۰
گزینه نظامی امریكا علیه ایران تجربه ی مجدد نمودن ایثارگریها و تحمل ضربات مهلك هشت سال دفاع مقدس خواهد بود ...كه انهم خطاست
امین
United Kingdom
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
۰
۰
همان طور كه امام خمینی(ره) فرمودند: امریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند.
میثم ظریف
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
۰
۰
اول اینكه آمریكا مخصوصا تو موقعیت الانش جرات نداره همچین كاری بكنه ثانیا همه میدونن این حرفا یك بازیه كاملا بچه گانه است مثلا برا ترسوندن ما و در نتیجه پذیرش شرایط اونا
یك آذری
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
۰
۰
منتظر همین لحظه هستیم، بهانه دهند بدست ما تا اسراییل را با خاك یكسان كنیم!
شیرعلی پاك نژاد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
۰
۰
با سلام البته امریكا خوب می داند ایران مانند سایر كشورهایی كه امریكا به آنجا لشكركشی كرده نیست جون ایران قدرتمند درصورتی كه به خاكش تعرض شود دشمن دیگر قادر به رهایی خود ازمنجلابی كه بوجود آورده نیست . پس امریكا دارد آستانه تحمل ما را محك می زند.
بابا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
۰
۰
وای ددم وای داوا میكنه
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
۰
۰
ما نباید خوش خیال باشیم . از این مكاره ها هرچی بگی به عمل می آید . نیروهای نظامی ایران وسپاه پاسداران باید هوشمندانه در آماده باش كامل باشند تا در صورت گستاخی غربیها و عربها درس خوبی به آنها بدهیم . ملت ایران اهل ترس نیست و باقدرت تمام از حق خود دفاع خواهد كرد و به یاری خدا به جلو خواهد رفت وبه تمامی اهداف خود دست خواهد یافت . به امید آن روز .
نرم افزار موبایل
-
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
۰
۰
فرزندان روح الله وسیدعلی امریكاواسراییل وغرب رازیرپاله خواهند كرد این راتمام جهانیان بدانند علیرضا فدایی رهبر
رحیمی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
۰
۰
حالا معلومه كه تروریست كیست و چه كسی تروریست پرور است.
Ghost
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
۰
۰
جرات این كارو ندارن
نرم افزار موبایل
-
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
۰
۰
همش پروپاگانداست
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
۰
۰
كاخ سفید را باید در صورت حمله خالی كنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۱
۰
۰
زمین .اسمان ودریا برای متجاوزان به ایران سراسر آتش وجهنم خواهد شد.
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها