رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری:

تحریم ها برداشته نشود، معامله ای هم در کار نخواهد بود

بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تعیین خطوط قرمز مذاکرات هسته ای و نیز لزوم لغو تحریم ها به محض امضای توافق نهایی بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته است.
کد خبر: ۸۱۱۲۲۱
بازتاب جهانی بیانات رهبر معظم انقلاب در باره مذاکرات هسته ای

رهبر انقلاب شب گذشته در دیدار کارگزاران نظام با بیان اینکه امریکایی ها به دنبال نابود کردن صنعت هسته ای ایران هستند، تاکید کردند: همه مسئولان ایران ضمن تأکید بر خطوط قرمز، به دنبال توافقی خوب یعنی توافقی منصفانه و عزتمندانه هستند.

در همین رابطه اغلب رسانه های جهان به بازتاب این بیانات پرداختند که بخشی از این بازتاب ها به شرح زیر است:

رویترز: رهبر ایران توقف فعالیت حساس هسته ای برای دوره طولانی را رد کرد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود می نویسد: آیت الله علی خامنه ای روز سه شنبه توقف فعالیت هسته ای ایران برای یک دوره طولانی را رد کرده و عنوان داشتند که تحریم های اعمال شده علیه ایران باید به محض امضای توافق نهایی لغو شوند.

رویترز در ادامه می نویسد که رهبر ایران با توقف ۱۰ تا ۱۲ ساله تحقیق و توسعه در زمینه فعالیت هسته ای مخالفت کرد.

روزنامه دیلی تلگراف در شماره امروز خود آن بخش از فرمایشات رهبری که مربوط به لزوم لغو تحریم ها به محض امضای توافق است را تیتر کرده است.

این روزنامه انگلیسی در ادامه می نویسد: «آیت الله علی خامنه ای اعلام کردند که بازرسی از سایت های نظامی ایران به هیچ وجه جای بحث ندارد».

این روزنامه در ادامه مدعی شد: بیانات شب گذشته می تواند موجب پیچیده تر شدن روند مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای 1+۵ شود.

سایت خبری ام اس ان نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه می نویسد: رهبر ایران مجددا خطوط قرمز توافق هسته ای را تدوین کرد.

این رسانه نیز در ادامه آن بخش از بیانات رهبری در مورد لزوم لغو فوری تحریم ها در زمان امضای توافق و غبر قابل قبول بودن بازرسی از مراکز نظامی را به عنوان مهمترین بخش های فرمایشات شب گذشته رهبر معظم انقلاب منتشر کرده است.

روزنامه یو اس ای تودی نیز با زدن این تیتر که « رهبر ایران در حالی که ضرب الاجل توافق نزدیک می شود اولتیماتوم هایی را درباره آن تعیین کرد» این موضوع را پوشش داده و می نویسد: یک هفته مانده به ضرب الاجل تعیین شده برای توافق هسته ای ایران، رهبر این کشور در سخنانی، بازرسی از مراکز حساس و توقف بلندمدت فعالیت های هسته ای را رد کرده و در عین حال، درخواست برداشته شدن سریع تحریم ها را مطرح نموده است.

این روزنامه در ادامه می نویسد: محورهای مطرح شده در سخنرانی رهبر انقلاب، در نقطه مقابل مواضعی است که توسط ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی درباره ضرورت محدود کردن برنامه هسته ای ایران در مقابل پایان دادن به تحریم ها مطرح شده است.

شبکه تلویزیونی المنار: امام خامنه‌ای در دیدار سران سه قوه و مقامات ارشد نظامی و شماری از مدیران ارشد با ایشان بر لغو انواع تحریمهای اقتصادی و مالی تحمیلی از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد یا دولت آمریکا علیه ایران تأکید کردند.

این شبکه در ادامه گزارش خود آورده است: ایشان با مانع تراشی در مسیر تحقیقات و توسعه و جنبش سازندگی در کشور مخالفت کردند و آن را از خطوط قرمز در هرگونه توافقی دانستند. امام خامنه‌ای مشخص کردند دوره های طولانی مدت ده تا دوازده سال برای توقف فعالیت هسته ای را نیز از خطوط قرمزی دانستند که پذیرفتنی نیست

روزنامه نیویورک تایمز: رهبر ایران خواستار آن شده که بخش عمده تحریم ها، پیش از محدود شدن بخش هایی از برنامه هسته ای ایران و همچنین پیش از تأیید عمل کردن ایران به تعهدات خود از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی برداشته شود.

این روزنامه می افزاید رهبر ایران همچنین توقف فعالیت های حساس و کلیدی مربوط به غنی سازی به مدت یک دهه را رد کرده و مخالفت خود با بازدید از مراکز نظامی ایران را نیز اعلام کرده است.

المنار: اظهارات مقام معظم رهبری بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان از جمله رسانه های عربی داشت. فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای تحت این عنوان که «همه در ایران خواهان دستیابی به توافق هسته ای عادلانه و منصفانه هستند» تیتر یک صفحه نخست المنار بود. این رسانه لبنانی فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی را به طور کامل منتشر کرد.

العهد: پایگاه خبری العهد لبنان نیز ضمن انتشار اظهارات رهبری و درج تیتری با مضمون ضرورت رفع همزمان تحریم های اقتصادی هنگام امضای توافق هسته ای نوشت: «امام خامنه ای بر ضرورت از بین رفتن موانع بر سر راه پژوهش ها، توسعه و آبادانی ایران تاکید کردند».

العهد در ادامه نوشت: «امام خامنه ای تاکید کردند که تمامی تحریم های اقتصادی و مالی ایران باید در روزی که توافق هسته ای امضا می شود لغو شوند و همه در ایران خواهان دستیابی به توافق هسته ای خوب و عادلانه توافقی که منطبق با منافع جمهوری اسلامی ایران باشد هستند».

الحیات: روزنامه الحیات چاپ لندن که متعلق به عربستان سعودی است، مخالفت ایران با بازرسی از مراکز نظامی این کشور را تیتر فرمایشات مقام معظم رهبری قرار داد. این روزنامه بخش کوتاهی از اظهارات حضرت آیت الله خامنه ای درباره موضوع هسته ای را منتشر کرد. تاکید بر خطوط قرمز در مذاکرت هسته ای با کشورهای 1+5 و مخالفت با بازرسی از مراکز نظامی ایران از جمله موضوعاتی بود که الحیات بر آن متمرکز بود.

این رسانه سعودی همچنین در پوشش خبری فرمایشات مقام معظم رهبری نوشت: ایران خواستار لغو فوری تحریم ها در روز توافق هسته ای شد.

روسیا الیوم: روسیا الیوم نیز با انتشار گزیده ای از سخنان مقام معظم رهبری و تیتر «آیت الله خامنه ای واشنگتن را به تلاش برای تخریب صنعت هسته ای ایران متهم کرد» سخنان مقام معظم رهبری را پوشش داد. این رسانه در ادامه نوشت: آیت الله خامنه ای توقف برنامه هسته ای ایران به مدت طولانی را بعید دانست و اظهار داشت: «تمامی تحریم های ایران باید فورا لغو شود. توقف پژوهش و توسعه ایران به مدت 10 تا 12 سال غیر قابل قبول است و بازرسی از مراکز نظامی ما غیر ممکن است و یکی از خطوط قرمز ما محسوب می شود».

القدس العربی: القدس العربی چاپ لندن نیز با درج فرمایشات رهبری در صفحه نخست خود نوشت: آیت الله خامنه ای با بازرسی از مراکز نظامی ایران مخالف است و آن را غیر قابل قبول می داند. این رسانه در ادامه گفت: آیت الله خامنه ای خواهان لغو فوری تحریم ها هنگام امضای توافق هسته ای است. آمریکا خواهان نابودی کامل صنعت هسته ای ایران است و مذاکره کنندگان ما خواهان امنیت و سلامت کشور هستند.

الشرق الاوسط: روزنامه سعودی الشرق الاوسط چاپ لندن و همچنین بی.بی.سی عربی نیز در ادامه رویکردهای ضد ایرانی خود فرمایشات مقام معظم رهبری را پوشش ندادند و در تلاش برای نشان دادن اختلافات داخلی ایران درباره برنامه هسته ای این کشور تنها خبر موافقت مجلس ایران با طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای را منتشر کرده اند.

النشره: پایگاه خبری النشره نیز به طور کوتاه فرمایشات مقام معظم رهبری را منعکس کرد و با تیتر «آیت الله خامنه ای: بازرسی بین المللی از مراکز نظامی ایران غیر ممکن است» نوشت: همه در ایران خواهان دستیابی به توافق هسته ای خوب و عادلانه و منطبق با منافع جمهوری اسلامی ایران هستند.

العربیه: سایت شبکه تلویزیونی العربیه نیز به طور گزینشی به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره خطوط قرمز در مذاکرات هسته ای ایران اشاره کرد و با تیتر «هرگز اجازه بازرسی از مراکز نظامی مان را نخواهیم داد» نوشت: آیت الله خامنه ای بار دیگر خواهان رفع فوری تحریم ها در صورت دستیابی به توافق هسته ای شد و بر مخالفت با بازرسی از مراکز نظامی ایران تاکید کرد.

الجزیره: شبکه تلویزیونی الجزیره نیز با تیتر «آیت الله خامنه ای برای مذاکرات هسته ای خطوط قرمز تعیین کرد» نوشت: ایران هرگز اجازه بازرسی از مراکز نظامی خود را به بازرسان بین المللی نمی دهد و با توقف برنامه های هسته ای همچون غنی سازی اورانیوم به مدت طولانی مخالف است.

الجزیره در ادامه نوشت: آیت الله خامنه ای بر ضرورت لغو فوری تحریم های هسته ای ایران هنگام امضای توافق هسته ای تاکید دارد.

المیادین: شبکه تلویزیونی المیادین نیز به طور لحظه به لحظه فرمایشات مقام معظم رهبری را هنگام پخش سخنان اظهارات ایشان به صورت خبر فوری منتشر کرد.(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
بهروزرجبی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۰۳ تير ۱۳۹۴
۰
۰
سلام. این یك حقیقت محض است كه امریكایی هابرای نابودی صنعت هسته ای ایران ازهیچ حقه وترفندی فروگذارنخواهند بودازتهدیدنظامی وتحریم گرفته تاعلی الظاهر تن دادن به مذاكره وتوافق. لذاكارهئیت مذاكره كننده ما بسیار سخت است وتلاش وهوشیاری خیلی زیادی رامیطلبدكه الحمدالله تاكنون هئیت ایرانی این توجه ودقت را داشته اند.نباید فراموش كنیم كه ارزوی قلبی اقای اوباما توانایی برای بازكردن پیچ ومهره های تاسیسات هسته ایران است مطلبی كه چندی پیش صراحتا به زبان اورد اما به خواست خداوندمتعال هرگز تحقق نخواهد یافت.
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۰۴ تير ۱۳۹۴
۰
۰
خداوندا ! مقام معظم رهبری را عمر طولانی توام با سلامتی عطا فرمائید تا همیشه سایه ایشان بالا سرمان باشد .
سرباز ولایت
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۲ - ۲۵ تير ۱۳۹۴
۰
۰
خدایا مقام معظم رهبری،امام خامنه ای را برای این ملت حفظ بفرما كه اگر هدایت گریهای ارزشمند ایشان نبود قطعا تیم مذاكره كننده نمی توانست به نتیجه ای قابل قبول دست یابد. رهبری بزرگوار با نبوغ و درایت الهی خویش بار دیگر ملت ایران را از یك گردنه سخت عبور داده است. باید قدر ولی امر مسلمین جهان را بدانیم چرا كه خداوند بر سر این ملت منت نهاد و چنین رهبر فرزانه و با درایت و دلسوزی را برایشان قرار داد.
خونی كه در رگ ماست هدیه به رهبر ماست

نیازمندی ها