jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۰۹۱۳۶   ۲۷ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۶:۰۰

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه حقله مفقوده اشتغال بهبود یافتگان مواد مخدر باید با همت جدی مسوولان حل شود گفت: اکنون بر اساس آمارها 80 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر پس از ترک، بازگشت به اعتیاد را دارند.

15 هزار معتاد کارتن خواب در تهران

علیرضا جزینی روز چهارشنبه در یک نشست خبری در آستانه سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر افزود: پارسال 43 هزار نفر از بهبودیافتگان مواد مخدر حرفه آموزی را فراگرفتند که دو هزار و 25 نفر از آنان در کمپ ها به اشتغالزایی مشغول شدند.

وی با بیان اینکه اشتغال افراد بهبودیافته می تواند از بازگشت دوباره آنان به اعتیاد جلوگیری کند ادامه داد: ما به تنهایی نمی توانیم این کار را انجام دهیم به همین منظور باید برای ایجاد فرصت های شغلی این افراد دستگاه های اجرایی با متولیان امر وارد عمل شوند.

جزینی با بیان اینکه در 10 تا 15 رشته بهبود یافتگان ما در حال حرفه آموزی هستند خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه دولت قرار است 5 درصد اعتبار اشتغالزایی به این امر اختصاص داده شود تا بتوانیم این حلقه مفقوده را که همان اشتغالزایی بهبودیافتگان اعتیاد است را تشکیل دهیم.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: 60 درصد بهبود یافتگان صاحب حرفه و 40 درصد نیز حرفه ای ندارند که به عنوان کارگران ساده محسوب می شوند.

جزینی همچنین در خصوص معتادان کارتن خواب که به عنوان بی خانمان و معتادان متجاهر محسوب می شوند گفت: 15 هزار نفر در سطح تهران معتاد کارتن خواب داریم که برنامه ریزی با همکاری شهردار تهران برای نگهداری این افراد انجام شده است.

وی با بیان اینکه پارسال 20 هزار نفر از این معتادان را در سطح کشور سامان دهی کرده ایم اظهار داشت: نمایش معتادان کارتن خواب در سطح تهران بیشتر از سایر کلانشهرها است و ما برای این معتادان فضای کمی داریم.

این مسئول خاطرنشان کرد: با همکاری شهرداری تهران مکانی با ظرفیت 6 هزار و 800 نفر برای نگهداری معتادان کارتن خواب در تهران فراهم کرده ایم که تاکنون دو هزار و 500 نفر از این فضا استفاده می کنند و امیدواریم تا پایان شهریور نیز بتوانیم مابقی فضا را برای ساماندهی این افراد آماده کنیم.

زندانیان موادمخدر و خرده فروشان جداسازی می شوند

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه با همکاری سازمان زندان ها، زندانیان موادمخدر و خرده فروشان جداسازی می شوند، افزود: قرار است 38 هزار نفر از این افراد جداسازی شود.

وی ادامه داد: در تهران نیز مرکز فشافویه در حال آماده سازی است تا خرده فروشان را به این مرکز ارجاع دهیم و در سایر استان ها هفت مرکز در سطح کشور در حال آماده سازی است که نیازمند تامین اعتبار است.

انهدام 300 کارگاه تولید شیشه و کشف چهار هزار کیلوگرم شیشه

وی همچنین به انهدام کارگاه ها یا آشپزخانه های تولید شیشه در کشور اشاره کرد و گفت: پارسال 300 کارگاه و چهار هزار کیلوگرم ماده مخدر شیشه کشف شد که این فعالیت را کافی نمی دانم.

جزینی تصریح کرد: آشپزخانه های شیشه به صورت مانوری فعالیت می کنند به طوری که با احساس خطر در یک منزل یا مکانی که اقدام به تولید شیشه می کنند در سریع ترین زمان مکان خود را تغییر می دهند.

دریافت داروهای ترک اعتیاد از عطاری ها ممنوع

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه بارها درباره فروش قرص یا داروهای ترک اعتیاد توسط عطاری ها هشدار داده ایم، افزود: برخی از این داروها پس از انجام آزمایش های لازم مشخص شد که حاوی شیشه است و به همین منظور دریافت داروی ترک اعتیاد ازعطاری ها ممنوع شده است.

وی با بیان اینکه مراکز درمانی مجاز ترک اعتیاد که توسط وزارت بهداشت اداره می شود، مسوولیت درمان معتادان را به عهده دارند، اظهار داشت: پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با موادمخدر و شماره تماس 09628 همیشه پاسخگوی سوالات مردم در خصوص این مراکز در سطح کشور است.

وی تصریح کرد: در مجموع پارسال 400 هزار نفر با این مرکز تماس برقرار کردند که 75 درصد میزان تماس ها افزایش داشته و عمده سوالات در خصوص ماده مخدر شیشه و نشانه های مصرف این ماده بوده است و 83 درصد این تماس ها از سوی بانوانی بوده که نگرانی از وضعیت فرزندان یا همسر خودشان داشته اند.

جمع آوری معتادان ساده نیست

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه جمع آوری معتادان ساده نیست، اظهار داشت: در این زمینه باید ابتدا قاضی اجازه دهد و آمادگی نیروی انتظامی و داشتن مجوز ازوزارت بهداشت و بهزیستی و فضای مورد نیاز به عنوان مراحل بعدی جمع آوری معتادان درکشور است.

وی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم در 6 ماهه اول سال جاری اقدامات جدی برای جمع آوری معتادان در کشور به ویژه در استان تهران داشته باشیم.

75 درصد کشفیات موادمخدر در مرزها و حاشیه مرزها

جزینی در ادامه با بیان اینکه 75 درصد کشفیات موادمخدر کشورمان از مرزها و حاشیه مرزها است، گفت: این میزان کشفیات کافی نیست به همین منظور باید موضوع ورود موادمخدر به شهرها به عنوان یک مساله مهم و اساسی مدنظر داشته باشیم.

وی تصریح کرد: البته اقدامات خوبی در کشور انجام شده به طوری که تا امروز 150 تن انواع موادمخدر در کشور کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 29 درصد رشد کشفیات را داشته ایم .

ارتباط 9 میلیون نفر با ستاد مبارزه با موادمخدر

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اینکه پارسال 9 میلیون نفر با این ستاد ارتباط داشته اند، افزود: این میزان ارتباط 100 درصد نسبت به سال 92 رشد داشته است.

شناسایی 150 پروفایل مرتبط با آموزش تولید موادمخدر

جزینی در ادامه همچنین به فعالیت برخی از سایت ها در خصوص آموزش تولید انواع مخدر در کشور اشاره کرد و گفت: پلیس فتا 150 پروفایل در خصوص آموزش تولید مواد مخدر در کشور را شناسایی و با آنها برخورد کرده است.

کشف یک میلیون و 500 هزار عدد قرص ریتالین در سال جاری

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به افزایش گرایش دانشجویان به موادمخدر به ویژه مصرف قرص ریتالین در شب امتحان، گفت: پارسال 88 میلیون عدد قرص و در سال جاری نیز یک میلیون و 500 هزار عدد قرص ریتالین در کشور کشف شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 700 درصد رشد دارد.

وی تصریح کرد: استفاده از داروهای محرک مانند ترامادول را به عنوان یک خطر بالقوه هشدار داده ایم چرا که این داروها ایجاد توهم، تشنج می کند و گاه منجر به مرگ مصرف کننده می شود.

جزینی با بیان اینکه استفاده از قرص های لاغری توسط زنان و قرص ریتالین که توسط دانشجویان در شب امتحان مصرف می شود، همچنان به عنوان یک هشدار جدی است، گفت: متاسفانه اکنون که در فصل امتحانات قرار داریم مصرف قرص ریتالین افزایش یافته است و به همین دلیل به وزارت بهداشت علام کرده ایم که تولید و توزیع آن را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه واردات این نوع داروها در حال افزایش است، اظهار داشت: اکنون تولید و توزیع این قرص ها در کشور کاهش یافته اما هنوز غیرمجاز آن وارد کشور می شود اما در داروخانه فقط با تجویز پزشک و در صورت نیاز بیماران تجویز می شود که امیدواریم در سال جاری به طور کامل تولید و توزیع آن قطع شود.

89درصد درمان معتادان توسط سازمان مردم نهاد صورت می گیرد

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به وجود 17 هزار سازمان مردم نهاد در کشور و اینکه 14 درصد آنها با ستاد مبارزه با موادمخدر همکاری دارند، گفت: 89 درصد کار درمان معتادان توسط سازمان مردم نهاد صورت می گیرد.

وی با اشاره به فعالیت 19 هزار نفر در سازمان های مردم نهاد، خاطرنشان کرد: سال گذشته همکاری ها ما با سازمان های مردم نهاد 72 درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: نج هزار و 700 پزشک مشغول درمان معتادان در کشور هستند به همین منظور برای درمان معتادان بی بضاعت با همکاری وزارت تعاون فعالیت های را انجام می دهیم.

اختصاص 300 میلیارد ریال برای بیمه درمانی معتادان

جزینی با بیان اینکه پارسال 300 میلیارد ریال برای بیمه درمانی معتادان در نظر گرفته شد، افزود: تمام این اعتبار تخصیص داده نشد و قرار شد مابقی این اعتبار در سال جاری دریافت شد و امسال نیز به همین میزان تخصیص داده شده است.

بیش از 6 هزار مرکز درمانی اعتیاد در کشور

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به وجود 6 هزار و 700 مرکز درمانی ویژه معتادان در کشور افزود: این مراکز 750 هزار نفر را تحت پوشش دارند.

وی همچنین با اشاره به وجود 18 مرکز تحت عنوان مراکز ماده 16 برای نگهداری معتادان در سطح کشور گفت: این مراکز درمانی مربوط به بخش خصوصی است و هزینه درمانی هر فرد معتاد به طور متوسط در طول شبانه روز 10 هزار تومان است.

جزینی با بیان اینکه در برخی شهرستان ها این هزینه کمتر و در تهران نیز بیشتر است، ادامه داد: طول درمان هر فرد معتاد سه ماه براساس قانون تعیین شده است اما در برخی مراکز خصوصی 28 روز این افراد را نگهداری می کنند.

انسداد کامل مرزها هزینه های سنگینی دارد

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه ورود موادمخدر سنتی از طریق مرزها انجام می شود، اظهار داشت: ما هنوز انسدادمرزها را به طور کامل نداشته ایم و این امر هزینه های سنگینی دارد.

وی ادامه داد: زمانی که ورود موادمخدر در مرزها باشد، به طور یقین مواد در شهرها نیز وجود خواهد داشت اما امسال کشفیات خوبی داشته ایم که امیدواریم بیشترین کنترل را داشته اما این موضوع نیازمند تامین اعتبار و همکاری دستگاه های مرتبط با حوزه موادمخدر است.

افزایش مصرف داروهای روانگردان و قرص های لاغری خطری بالقوه است

جزینی با بیان اینکه افزایش مصرف داروهای روانگردان و قرص های لاغری خطری بالقوه است، گفت: پارسال آمار مرگ و میر در معتادان مردان یک درصد اما در میان زنان 33 درصد بود که متاسفانه آمار اعتیاد در زنان به عنوان یک هشدار جدی محسوب می شود.

وی تصریح کرد: به همین منظور باید در حوزه زنان یک اقدام مضاعف داشته باشیم و در این راستا در مرکز استان ها مرکز ویژه درمان زنان راه اندازی شده است که این موضوع می تواند تاثیرگذار باشد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر استفاده از قرص های لاغری را یک تهدید جدی برای زنان دانست و گفت: بدون تجویز پزشک نباید از این قرص ها استفاده کرد چرا که باعث افزایش میزان مرگ و میر می شود.

امحای 100 تن انواع موادمخدر در 23 استان

جزینی به برنامه های سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر در کشور اشاره کرد و گفت: امسال 100 تن انواع موادمخدر در 23 استان کشور امحا خواهد شد.

وی برگزاری همایش بهبودیافتگان، مسابقات ورزشی، برپایی نمایشگاه های سیار و ثابت جهت آگاه سازی جوانان و اجرای سرود دانش آموزی را از دیگر برنامه های هفته مبارزه با موادمخدر عنوان کرد.

یک هزار و 430 کمپ غیرمجاز ساماندهی یا پلمب شد

جزینی همچنین به فعالیت های کمپ های غیرمجاز در حوزه اعتیاد اشاره کرد و گفت: در سال گذشته یک هزار و 430 کمپ غیرمجاز یا ساماندهی شد یا پلمب شده است که باید برای اطلاع رسانی در خصوص این کمپ ها نیز با شماره تلفن 09628 تماس گرفته شود.

مرگ 200 هزار نفر براثر اعتیاد در جهان

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین به ارائه آمار دنیا در حوزه موادمخدر نیزاشاره کرد و گفت: 243 میلیون نفر مصرف کننده موادمخدر در دنیا وجود دارد که سالانه 200 هزار نفر براثر اعتیاد جان خود را از دست می دهند.

وی ادامه داد: سه میلیون مبتلا به HIV، وجود 10 میلیون قاچاقچی در دنیا فعالیت دارند که 500 میلیون دلار سود سالانه آنها به شمار می رود. ( ایرنا )

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فاجعه بزرگ شروع شده است

فاجعه بزرگ شروع شده است

هورالعظیم جان ندارد. از این تالاب بین‌المللی شبحی بیشتر باقی نمانده است. لاشه هزاران ماهی و گاومیش‌هایی که در گل و لای مدفون شده‌اند از فاجعه‌ای خبر می‌دهد که پیامدهایش بیش از گذشته گریبان دیگر کلانشهرها و حتی پایتخت را خواهد گرفت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر